Uncategorised

"لاکروآ ": اسرائیل عملیات مخفیانۀ خود را علیه حکومت ایران افزایش می‌دهد

netan-yabo
لاکروآ : "همکاری نظامی روسیه و ایران از نظر اسرائیل یک چرخش راهبردی به شمار می‌رود. دخالت ایران در جنگ اوکراین در خاک اروپا به نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، مجال داده تا ائتلافی بین‌المللی در اتحاد با آمریکا و اروپا برای منزوی کردن تهران تشکیل بدهد. "لاکروآ" به نقل از یک کارشناس نوشته است که اسرائیل احتمالاً عملیات مخفیانۀ خود را علیه ایران (از قبیل اقدام‌های خرابکارنه، قتل‌های هدفدار، حملات سایبری و پهپادی) دنبال و تقویت خواهد کرد."

روزنامۀ فرانسوی "لاکروآ" ارگان مسیحیان فرانسه در مطلبی دربارۀ نگرانی‌های اسرائیل از همکاری‌های فزایندۀ نظامی ایران و روسیه نوشته است : قرار است در شهر "یلابوگا" در جمهوری تاتارستان واقع در هزار کیلومتری شرق مسکو، ایران و روسیه اولین کارخانۀ تولید پهپادهای مشترک خود را احداث کنند. پیشتر روزنامۀ آمریکایی "وال استریت‌جورنال" هدف از این همکاری را تولید نوع پیشرفته‌تر پهپاد "شاهد۱۳۶" اعلام کرده بود که با استفاده از آن روسیه ضربات سنگینی به زیرساخت‌های اوکراین به ویژه نیروگاه‌های انرژی و به طبع روحیۀ مردم این کشور وارد آورد، هر چند به مرور دفاع ضدهوایی اوکراین موفق شد تهدید اغلب این پهپادهای پرصدا و کم‌سرعت را کاهش دهد.

"لاکروآ" نوشته است که از نظر آمریکا و متحدانش به ویژه اسرائیل وجه مشترک حکومت‌های روسیه و ایران تحریم‌های بین‌المللی است و ائتلاف آنان که روز به روز گسترش می‌یابد در واقع ائتلاف دو کشور منزوی است.

به نوشتۀ "لاکروآ" روسیه که با کمبود مهمات در جنگ اوکراین روبرو شده به موشک‌های بالستیکی و پهپادهای ارزان‌قیمت ایران و همچنین مشاوره و تجارب این کشور در زمینۀ دور زدن تحریم‌ها روی آورده است. به نوشتۀ "لاکروآ" تهران نیز متقابلاً در نظر دارد در این همکاری نیروی هوایی فرسودۀ خود را به جنگنده‌های "سوخوی۳۵" و هلیکوپتر و همچنین سامانه‌های دفاع ضدهوایی روسیه مجهز کند. به نوشتۀ "لاکروآ" تاکنون روسیه به دلیل نگرانی از واکنش اسرائیل، عربستان، امارات و ترکیه از تحویل این تجهیزات به ایران خودداری کرده است.

در این بین نزدیکی و همکاری‌های نظامی روسیه و ایران بیش از همه نگرانی اسرائیل را برانگیخته که معتقد است که از طریق مشارکت در جنگ اوکراین جمهوری اسلامی ایران بتواند سلاح‌ها و تجهیزات نظامی خود را آزمایش کرده و ارتقاء دهد. به همین خاطر به گفتۀ کارشناسان همکاری نظامی روسیه و ایران از نظر اسرائیل یک چرخش راهبردی به شمار می‌رود و به همین خاطر اسرائیل نیز می‌تواند تحت فشار آمریکا موضع خود را در زمینۀ کمک‌های لجستیکی به اوکراین تغییر دهد و برای نمونه تجهیزات راداری خود را در اختیار اوکراین بگذارد.

اسرائیل تاکنون علاوه بر اطلاعات ماهواره‌ای، اطلاعات دیگری در زمینۀ پهپادهای ایران در اختیار دولت کی‌اف گذاشته است. حدود صد سرباز قدیمی نیروهای ویژه ارتش اسرائیل هم‌اکنون سرگرم آموزش سربازهای اوکراینی در زمینۀ نبرد شهری هستند. از دیگر سو، دولت آمریکا قصد دارد حدود سیصد هزار قطعۀ توپخانۀ خود را که بعد از جنگ کیپور در اسرائیل نگهداری می‌کرد و عمدتاً شامل خمپاره‌های ضدتانک می‌شود به دولت اوکراین تحویل دهد. "لاکروآ" در پایان نوشته است که دخالت ایران در جنگ اوکراین در خاک اروپا به نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، مجال داده تا ائتلافی بین‌المللی در اتحاد با آمریکا و اروپا برای منزوی کردن تهران تشکیل بدهد. "لاکروآ" در پایان به نقل از یک کارشناس نوشته است که اسرائیل احتمالاً عملیات مخفیانۀ خود را علیه ایران (از قبیل اقدام‌های خرابکارنه، قتل‌های هدفدار، حملات سایبری و پهپادی) دنبال و تقویت خواهد کرد.
.
منبع: رادیو فرانسه