Uncategorised

مصرف گوشت سالانۀ سرانه از ۱۷۰ کیلوی دهۀ ۶۰ به ٢ الی ۴ کیلوی فعلی/ تورم ٧٠ درصدی فعلی

goosht brenj شواهد آماری نشان می‌ دهد که مشخصاً نیمه سال ۱۳۹۷، از نظر شدت تورم، یک نقطه چرخش (turning point) برای اقتصاد ایران بوده است، به‌ گونه‌ ای‌ که نظام تورمی از یک تورم نسبتاً ثابت بالا (در حدود ۲۰ درصد) به یک تورم فزاینده تغییر وضعیت داده است.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا، «سرانه مصرف گوشت قرمز ایرانی‌ ها» شاخصی‌ ست که نشان می‌ دهد هر فرد ایرانی به طور متوسط در سال چقدر گوشت قرمز مصرف می‌ کند. طبق اعلام فائو در سال ۲۰۲۲ سرانه مصرف گوشت قرمز برای هر ایرانی ۶ کیلوگرم است. این داده‌ ها نشان می‌ دهد، سرانۀ مصرف سالانه کویت بیش از ۶۷ کیلوگرم برای هر نفر، امارات بیش از ۶۲ کیلوگرم و عربستان حدود ۵۴ کیلوگرم است. براساس این داده‌ ها در فلسطین نیز میزان مصرف گوشت مردم ۲۲.۹ کیلوگرم در سال است.
 
آمارهای متأخرتر، از پایین آمدن این شاخص در کشور تا مرز ۴ کیلوگرم در سال خبر می‌ دهد. هر ایرانی به طور متوسط سالی ۴ کیلو گوشت قرمز مصرف می‌ کند. این اعداد، متوسط مصرف کشوری‌ ست که از طریق میانگین‌ گیری نرمالِ مصرفِ دهک‌ های درآمدی مختلف بدست آمده است و به معنای مصرف سرانه گوشت کارگران نیست. به این معنا که طبقات برخوردار (همان یک درصدی‌ ها) مصرف بسیار بالا دارند که متوسط‌ گیری آن با مصرف بسیار پایین کارگران، نهایتاً عددی بین ۴ تا ۶ کیلوگرم در سال می‌ شود. مصرف سرانه گوشت کارگران بسیار پایین‌ تر از این ارقام است.
 
کارگران چقدر گوشت مصرف می‌ کنند؟:
 
 اگر یک خانوادۀ کارگری را ۴ نفر در نظر بگیریم، سرانه ۴ کیلویی یعنی این خانواده باید در سال ۱۶ کیلو گوشت بخرد، به عبارتی، ماهی تقریباً یک کیلو و ۲۵۰ گرم گوشت قرمز در سبد خرید خانواده.
 
به سراغ ٢ کارگر حداقل بگیر– یکی شاغل و دیگری بازنشسته- رفتیم تا صحت این ادعا ثابت شود. براتی (بازنشستۀ کارگری) می‌ گوید: ماه‌ های پیاپی ما گوشت قرمز نمی‌ خریم. هر ماه در نهایت چند کیلو گوشت مرغ می‌ خریم و والسلام. مدت هاست که گوشت قرمز حذف شده است. حتی گوشت چرخ‌ کرده هم این اواخر به خاطر گرانی کنار رفته است ... .
 
یک کارگر حداقل‌ بگیر شهرداری نیز با ماهی ٧ میلیون تومان حقوق و ٢ فرزند محصل در خانه، بر روایت سالی ۱۶ کیلوگرم خرید گوشت قرمز مهر تأیید نمی‌ زند؛ او می‌ گوید: در سال نهایتاً ۴ تا ۵ کیلو گوشت قرمز می‌ خریم.
 
او می‌ افزاید: مصرف گوشت ما (در صورت امکان) فقط مرغ است و گاهی، فقط گاهی ماهی. گوشت برای ما تبدیل به کالایی لوکس شده است. نه فقط گوشت که میوه و سبزیجات و پیاز کیلویی ۳۰ هزار تومانی هم لوکس شده است و دانه‌ ای و با دقت خریداری می‌ کنیم.
 
برای اینکه بدانیم، افول مصرف گوشت و مواد غذایی مغذی در سبد مصرف خانوارهای ایرانی به خصوص فرودستان تا چه حد نسبت به دهه‌های گذشته، افول کرده است به جدولی در صفحه ۵۰ شماره ۱۷ نشریه روند ( نشریه علمی- تخصصی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) رجوع می‌ کنیم؛ این جدول که سرانه مصرف اقلام خوراکی را در ۱۰ سال از ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۲ نشان می‌ دهد، از کاهش سرانه مصرف گوشت از ۱۷۰ کیلو در ۱۳۶۳ تا ۶ کیلو در ۱۴۰۰ خبر می‌ دهد.
                                                                                 Gousht-Mazraf-1
البته این کاهش از دهه ۶۰ آغاز شد، ۱۷۰ کیلو در ۱۳۷۲ در ١٠ سال به ۷۸ کیلو رسید. اما نقطۀ عطف و زمان اوج این کاهش در میان دهۀ ۹۰ شمسی است، و بالاترین شیب کاهش متعلق به سال ۹۷ است. شواهد آماری نشان می‌ دهند که مشخصاً نیمه سال۱۳۹۷، از نظر شدت تورم، یک نقطه چرخش (turning point) برای اقتصاد ایران بوده است؛ به‌ گونه‌ ای‌ که نظام تورمی از یک تورم نسبتاً ثابت بالا (در حدود ۲۰ درصد)، به یک تورم فزاینده، تغییر وضعیت داده است.
 
تورم خوراکی‌ ها رکورد شکسته است:
 
اما سال ۱۴۰۱، سال شتاب بی‌ سابقۀ شاخص‌ های تورمی است. در تاریخ اقتصاد مدرن ایران، فقط ۶ بار (در ۶ ماه) تورم نقطه به نقطۀ بالای ۵۰ درصد داشته‌ ایم که ۴ ماه آن در ۱۴۰۱ رخ داده است. در سال جاری، تورم نقطه به نقطه یا میزان افزایش قیمت در طول یکسالِ منتهی به ماه مشخص، به طور خاص در حوزۀ خوراکی‌ ها، رکورد شکن بوده است. ماه‌ های آبان و آذر و دی ۱۴۰۱، ٣ ماهی هستند که تورم نقطه به نقطۀ خوراکی آنها بالاتر از ۶۰ درصد بوده است، این شاخص در دیماه به نزدیک ۷۰ درصد رسیده است! در این شرایط، عجیب نیست که میزان مصرف گوشت از ۱۷۰ کیلوی دهۀ ۶۰ به ۶ یا ۴ کیلو رسیده است. در این اوضاع عجیب نیست که مصرف سرانۀ گوشتِ «کارگران» به سالی ٢ کیلو یا کمتر رسیده و همانطور که آن کارگر سادۀ شهرداری می‌ گوید، «نه تنها گوشت قرمز، بلکه سبزیجات و پیاز هم برای کارگران مواد غذاییِ لوکس شده است ...».
 
ادعای یک مقام مسئول: گوشت گوسفند در دنیا لوکس است!/ یک فعال کارگری: قلب واقعیت نکنید!:
 
هر ایرانی زمانی نه چندان دور، ماهی بیش از ۱۰ کیلو گوشت قرمز مصرف می‌کرده (۱۷۰ کیلوی سرانه سالانه را بر ۱۲ ماه سال تقسیم کنیم به همین عدد می‌ رسیم) ولی حالا، ماهی نیم کیلو هم مصرف ندارد! این یعنی اوجِ روندِ لوکس‌سازیِ یک کالای اساسی؛ اما مسئولان امر خلاف این را ادعا می‌ کنند. دوازدهم بهمن ماه، حسین دماوندی‌ نژاد، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی – مقامی مسئول که باید بتواند اقلام اساسی مورد نیاز مردم در زمینه تولیدات دامی را با قیمت مناسب فراهم کند- ادعا کرد: «گوشت گوسفندی در دنیا کالای لوکس است، ولی در فرهنگ ما علاقۀ بسیاری به گوشت گوسفند وجود دارد. گوشت گوسفندی در کشور ما درگیر اقتضائات فصل است، ولی گوشت گوساله اینگونه نیست».
 
فرامرز توفیقی (فعال کارگری) در این رابطه می‌ گوید: چیزی که بیش از همه آزار دهنده است، اظهارنظرهای نسنجیده و نپختۀ برخی مسئولان است. چطور ادعا می‌ کنند گوشت گوسفندی در دنیا لاکچری است و در ایران چون سنت مصرفی دارد، قیمتش بالاست! ایشان باید بدانند در ایران  فقط «گوشت گوسفندی» گران نیست، گوشت گوساله و بز و گاو هم به همان شدت گران است، مردم چطور باید نیاز به گوشت قرمز را تأمین کنند، از چه راهی؟ پیشنهاد می‌ کنم، معاون تولیدات دامیِ جناب وزیر، اول سری به بازار بزند و قیمت‌ ها را ببیند، بعد اظهار نظر کند!
 
او ادامه می‌ دهد: خط قرمز بر اساس استانداردهای جهانی، تأمین پروتئین‌ ها و مواد غذایی ویتامین‌ دار برای مردم به قیمت سهل‌ الوصول و مناسب برای همه است، کاری که باید همین مقام مسئول در زمینۀ تولیدات دامی انجام دهد. در خیلی از کشورها شیر از آب معدنی ارزان‌ تر است، گوشت از خیلی از مواد غذایی دیگر ارزان‌ تر است، میوه و سبزیجات هم همینطور. در بسیاری از کشورها، مصرف گوشت نه تنها لاکچری نیست، بلکه جزو ساده‌ ترین خریدهای روزمره است. پس با این اظهارات بی‌ پایه، فرار از مسئولیت نکنیم. به مردم می‌گویند، گوشت گوسفند نخورید، به جایش چی بخورند؟ دیگر دورۀ نان و پنیر هم گذشته، پنیر کیلویی ۴۰۰ هزار تومان شده است. به جای این حرف‌ ها، یک قدم، فقط یک قدم برای معیشت بردارند ... .
 
«یک قدم برای معیشت»، یعنی مردم بتوانند سبزی و میوه را با خیال راحت بخرند. «یک قدم برای معیشت» یعنی گوشت قرمز به این سادگی از سفره‌ه ای فرودستان حذف نشود. وقتی کارگران برای کل خانواده در سال ۴ کیلو گوشت قرمز نمی‌ خرند، جدول غذاییِ یک فرزند در حال رشدِ یک خانوادۀ کارگری چه شکلی‌ ست، چطور پروتئین‌ ها و ویتامین‌ های مورد نیاز رشد تامین می‌ شوند؟!
 
گزارش: نسرین هزاره مقدم