Uncategorised

اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان اراک و رهایی از اعدام

Edam Jomhuri Eslami

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز سه شنبه بیست و پنجم بهمن، حکم سه زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان اراک به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز بیست و پنجم بهمن ۱۴۰۱، سه زندانی در زندان اراک اعدام شدند.
بر اساس اطلاعات دریافتی هرانا، این سه زندانی پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با موادمخدر به اعدام محکوم شده بودند.

جزئیات بیشتر در این رابطه اعم از هویت این زندانیان توسط هرانا در دست بررسی است.

هرانا روز گذشته از انتقال این زندانیان به سلول های انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داده بود.

 
بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۲، تعداد ۴۵۷ گزارش به ثبت رسیده است، که شامل محکومیت ۹۲ نفر به اعدام، از جمله محکومیت ۶ نفر در ملاعام و اجرای حکم اعدام ۵۶۵ نفر است. از این میزان ۲ حکم اعدام در ملاعام صورت گرفته است. همچنین ۵ فرد که در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند و در اصطلاح حقوقی آنها را کودک-مجرم می خوانند نیز در میان اعدام شدگان امسال قرار داشتند.

 

رهایی از اعدام دو زندانی در زاهدان و سبزوار

 هرانا – دو زندانی در زاهدان و سبزوار که پیشتر در پرونده هایی جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت از اولیای دم از اعدام رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، یک زندانی در زاهدان از چوبه دار رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، این زندانی با نام خانوادگی “سارانی” پیشتر به اتهام قتل یک کودک به اعدام محکوم شده بود که نهایتا با رضایت اولیای دم و وساطت مولانا گرگیج از چوبه دار رهایی یافت.
رهایی از اعدام یک زندانی در سبزوار

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی از رهایی یک محکوم از اعدام با تلاش شورای حل اختلاف زندان سبزوار خبر داد.
غلامعلی صادقی در این رابطه گفت: “در پی صدور حکم اعدام یک زندانی، اعضاء شورای حل اختلاف ویژه زندان سبزوار، تلاش‌ های بی وقفه‌ ای را جهت کسب رضایت اولیای دم آغاز کردند که پس از برگزاری چندین جلسه خوشبختانه این تلاش‌ ها نتیجه داد و منجر به جلب رضایت اولیای دم شد.”