Uncategorised

مولوی عبدالحمید: حمله و تیراندازی کنندگان به مردم آمر داشتند و خیلی بودند - قاضی می‌ تواند حاکم را عزل کند

abdolhamid molavi بی بی سی فارسی: مولوی عبدالحمید درباره جمعه خونین زاهدان: «اینکه خطا را به یک نفر تقلیل دهند، ما قانع نیستیم».
 
نماز جمعه در مسجد مکی زاهدان به امامت مولوی عبدالحمید برگزار شد. گزارش شده که بیرون مسجد جو امنیتی بوده است.
 
مولوی عبدالحمید درباره محکومیت یک نفر در رابطه با جمعه خونین در زاهدان و انتقاد از اینکه خطا را به یک فرد نسبت دادند،‌ گفت که به این مسأله قانع نیستند. او گفت که در حمله و تیراندازی به مردم مشخص بوده که «آمر» داشتند. و ادامه داد که «عمل کنندگان هم خیلی بودند».
 
او خواهان قصاص عامل شد و گفت که که انتظار داشتند که کسانی که مقصر هستند «در ملاعام به دار آویخته شوند.»
 
آقای عبدالحمید درباره جمعه ۸ مهرماه و تیراندازی به مردم پس از نماز جمعه گفت: «اینجا از ۴ محور به داخل مصلا و مقابل در مصلی تیراندازی کردند. نزدیک به ۱۰۰ نفر کشته شدند، ۳۰۰ نفر مجروح شدند. ۸۰ نفر هنوز در بیمارستان هستند. به چشم های ۱۷ نفر شلیک شده و کور شدند. ۱۸ کودک کشته شده است.»
 
او گفت که مردم دنبال روشن شدن حقیقت هستند.
 
آقای عبدالحمید اظهارات یکی از مسئولان استان در هفته گذشته را که کشتار ۸ مهرماه در شهر زاهدان را «جنایت و ظلم» خواند و گ که مردم به ناحق کشته شدند و کشته شدگان شهید هستند را «مثبت تلقی کرد»، اما گفت که کاش این مطالب زودتر عنوان شده بود.
 
مولوی عبدالحمید در بخشی از سخنانش به گرانی‌ ها، از جمله گرانی گوشت و ارز در هفته گذشته اشاره کرد و گفت مشکلات اقتصادی ریشه در سیاست داخلی و سیاست خارجی دارد. او به مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «سیاست‌ های شما انتقاد دارد. بپذیرید که سیاست‌ هایتان انتقاد دارد. حرف ما را بشنوید. ما دشمن نیستیم».
 
او در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد که نمازگزاران با آرامش مسجد مکی را ترک کنند.
 
***
 
مولوی عبدالحمید: به جای زندانی کردن مردم، از قدرت کنار بروید -  قاضی می‌ تواند حاکم را احضار و حتی عزل کند
 
رادیو فردا: در حالی که گزارش‌ها حاکی از بازداشت‌های جدید در زاهدان است، مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، بار دیگر از جمهوری اسلامی انتقاد کرد و خواستار کنارگیری مقام‌های جمهوری اسلامی از قدرت شد.
 
آقای عبدالحمید اسماعیل‌زهی معروف به مولوی عبدالحمید روز جمعه، پنجم اسفند، در سخنرانی هفتگی خود در مراسم نماز جمعه زاهدان، خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «به جای این که مردم زندانی شوند، به جای این که مردم را بگیرید، مردم را رها کنید و حرفشان را گوش کنید و اگر نمی‌توانید، اجازه بدهید کسان دیگری مشکلات مردم را حل کنند.»
 
همزمان با سخنرانی مولوی عبدالحمید، گزارش‌هایی از برقراری فضای امنیتی در زاهدان و قطع اینترنت برای جلوگیری از پخش زنده این سخنرانی منتشر شد.
 
او با تأکید بر این که تا وقتی مقام‌های جمهوری اسلامی به اشتباهات گذشته خود اعتراف نکنند، تحولی صورت نمی‌گیرد، به نقل قولی از روح‌الله خمینی اشاره و درخواست خود برای کناره‌گیری مسئولان را تکرار کرد.
 
مولوی عبدالحمید گفت: «همه جای دنیا این طور است که وقتی نمی‌توانند کاری کنند از مسئولیت کنار می‌روند. در همه جای دنیا رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر استعفا می‌دهند و مقام‌های درجه اول کنار می‌روند تا کس دیگری بیاید و اوضاع را درست کند.»
 
او افزود: «اما متاسفانه مسئولان ما کنار رفتن را بلد نیستند.»
 
این چهره پرنفوذ اهل سنت ایران در بخش دیگری از سخنرانی خود از «اسلام سیاسی» انتقاد کرد و گفت: «اسلام سیاسی نیست، دین سیاسی نیست. بلکه سیاست باید اسلامی باشد.»
 
او در توضیح این اظهاراتش افزود که در چنین سیاستی، حاکم را مردم انتخاب می‌کنند و حاکم را خدا تعیین نمی‌ کند.
 
او بر نزدیکی «سیاست اسلامی» با دموکراسی و حقوق بشر تأکید کرد و افزود که در چنین سیاستی، اعتراف اجباری از متهمان وجود ندارد و دستگاه قضائی استقلال خودش را دارد و قاضی می‌ تواند حاکم را احضار و حتی عزل کند.
 
بر اساس گزارش شبکه‌ های اجتماعی، مردم معترض زاهدان بار دیگر پس از نماز جمعه به خیابان‌ ها آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. طبق برآوردها، این بیست و یکمین روز جمعه است که معترضان بلوچ به خیابان می‌آیند.
 
مولوی عبدالحمید همچنین از گرانی شدید گوشت و دلار در ایران انتقاد کرد و به مقام‌ های جمهوری اسلامی هشدار داد که «نگذارید مردم ایران از گرسنگی بمیرند».
 
او با تأکید بر این که «منافع ملی» از همه چیز مهم‌تر است، گفت که قبل از دیگر جاهای دنیا و کشورها، «ملت ایران را سیر کنید تا دست به فساد و دزدی نزند».
 
مولوی عبدالحمید در پایان سخنرانی خود، در حالی که گزارش‌ هایی از فضای شدیداً امنیتی در اطراف مسجد مکی، محل سخنرانی او، منتشر شده بود، از مردم خواست «آرامش خود را حفظ کنند».
 
او گفت: «امنیت شهر و امنیت منطقه برای ما حیاتی است. مأمورانی هم که امروز آمده‌ اند آرامش خود را حفظ کنند و خویشتن‌ داری خود را نشان دهند».
 
ایجاد فضای امنیتی در سیستان و بلوچستان در حالی است که شامگاه پنجشنبه، یک مقام نیروی انتظامی کشته شدن ابراهیم ریگی، از بازداشت‌ شدگان اعتراضات زاهدان، در جریان بازداشت دوبارۀ او را تأیید کرد، اما آن را ناشی از یک «اقدام خودسرانه» دانست.

در این رابطه