Uncategorised

دلار ۶۰ هزار تومانی نتیجۀ تحریم‌ بانک‌های سپاه پاسداران در عراق است

DOLLAR- 60T
ارزش دلار در بازار ایران امروز به شصت هزار تومان رسید. در روزهای گذشته هجوم مردم به صرافی‌ها برای خریدن دلار آمریکا که بیش از پیش نادر می‌شود افزایش یافت. مرکز آمار ایران که بعضاً به آمارسازی متهم است نرخ تورم در این کشور را بیش از ۵۳ درصد اعلام کرده است.

همزمان با رکورد تاریخی ارزش دلار در بازار ارز ایران، رئیس هیئت عامل صندوق توسعۀ ملی، مهدی غضنفری، اعلام کرد که این صندوق آماده است که در میادین نفتی کشور سرمایه‌گذاری کند و اطمینان دارد که این اقدام به کنترل قیمت ارز کمک می‌کند.

مهدی غضنفری موجودی این صندوق را در دوازده سال گذشته ۱۷۵ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود که حدود صد میلیارد دلار از این موجودی تاکنون برداشت شده است.

در بهمن ماه گذشته رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت که سالانه ده میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج می‌شود. روزنامۀ فرانسوی فیگارو نیز در ژانویه گذشته با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه پانزده بانک وابسته به سپاه پاسداران در عراق پیش بینی کرده بود که این تصمیم به کمبود دلار در بازار ایران و به تبع سقوط هر چه بیشتر ارزش ریال منجر خواهد شد.

فیگارو تصریح کرده بود که هدف آمریکا از این تحریم‌ها تشدید فشارها بر سپاه پاسداران و سنگین کردن هزینۀ عملیات و اقدام‌های آن در سوریه و لبنان است. دلارهایی که سپاه پاسداران از طریق بانک های خود در عراق به ایران منتقل می‌کرد در عین حال نیاز بازار ارز و صرافی‌های این کشور را تأمین می‌نمود. به همین خاطر، توقف این روند سقوط پیوستۀ ارزش ریال در مقابل دلار را در پی داشته است.
.
منبع: رادیو فرانسه