Uncategorised

چین و روسیه مانع بیانیه مشترک گروه۲۰ درباره جنگ اوکراین شدند

chin-rosiyeh
وزیران دارایی کشورهای گروه ۲۰ در نشستی که در هند برگزار شد درباره صدور یک بیانیه مشترک به توافق نرسیدند. علت این امر مخالفت چین و روسیه با کاربرد واژه "جنگ" برای تجاوز نظامیان روسی به خاک اوکراین بوده است.
وزیران دارایی بیست قدرت صنعتی و اقتصادهای نوظهور جهان، موسوم به گروه ۲۰ شامگاه شنبه، ۲۵ فوریه (پنجم اسفند) در پایان نشست خود در بنگلور هند بر سر صدور یک بیانیه مشترک به توافق نرسیدند.

هند به عنوان میزبان این نشست خلاصه‌ای از مواضع مشترک ۱۸ کشور عضو گروه ۲۰ را منتشر کرده که در آن تجاوز نظامیان روسی به خاک اوکراین به شدت محکوم شده است.
اکثریت اعضای گروه ۲۰، به جز چین و روسیه خواستار عقب‌نشینی هر چه سریع‌تر نیروهای روسی از مناطق اشغالی اوکراین شده‌اند.

روسیه تجاوز به اوکراین را "عملیات نظامی ویژه" می‌خواند و با اطلاق عنوان "جنگ" به آن مخالف است. چین نیز در این زمینه با مسکو همراهی کرده و به علت مخالفت این دو کشور، گروه ۲۰ کار خود را بدون صدور بیانیه مشترک خاتمه داد.
چین ۲۴ فوریه و در نخستین سالروز تجاوز نظامی روسیه به اوکراین ابتکار صلحی ارائه کرد که با استقبال زیادی روبرو نشده است.

موضع دوگانه چین در قبال جنگ اوکراین
کریستین لیندنر، وزیر دارایی دولت فدرال آلمان می‌گوید در اجلاس بنگلور وجوه مشترک فراوانی درباره تجاوز روسیه به اوکراین وجود داشت به استثنای چین که مواضع دوگانه‌ای اتخاذ کرد.
پکن در حالی در مخالفت با به کار بردن واژه‌های جنگ یا تجاوز کنار مسکو قرار گرفته که می‌کوشد برای خاتمه دادن به جنگ اوکراین نقش میانجی را بازی کند.
به گزارش خبرگزاری آلمان، لیندنز تاکید کرده که باید به صراحت گفته شود که در حالی که چین چنین موضعی گرفته کشوری مانند برزیل اکنون موضع روشن‌تری دارد.

پس از انتخابات سراسری برزیل در نوامبر سال ۲۰۲۲ لولا داسیلوا مقابل رئیس جمهوری راست‌گرای افراطی وقت، ژایر بولسونارو به پیروزی رسید و از آن پس سیاست‌های نزدیکی و پشتیبانی از مسکو تعدیل شد.
سران و شخصیت‌های ارشد گروه ۲۰ در نشستی که میانه نوامبر در بالی اندونزی برگزار شد هم بر سر یک بیانیه مشترک در محکومیت قاطع تجاوز نظامی به اوکراین توافق نکرده بودند.
در پایان نشست بالی اعلام شد "بیشتر" شرکت‌کنندگان جنگ اوکراین را به شدت محکوم می‌کنند اما همه بر سر نقش مخرب این جنگ بر اقتصاد جهانی و تضعیف آن اتفاق نظر دارند.

اتهام روسیه به کشورهای غربی
روسیه کشورهای غربی را به بی‌ثبات کردن نشست وزیران دارایی گروه ۲۰ متهم کرده و مدعی شده آمریکا، اتحادیه اروپا و هفت کشور صنعتی غرب (گروه هفت) مانع صدور بیانیه مشترک در هند شده‌اند.
کشورهای گروه هفت روز جمعه بسته تحریمی جدیدی علیه روسیه به خاطر تجاوز نظامی به اوکراین تصویب کردند. اعضای اتحادیه اروپا نیز همان روز دربارهدهمین بسته تحریمیعلیه مسکو توافق کردند.

به طور معمول در پایان نشست‌های گروه ۲۰ شرکت‌کنندگان در بیانیه‌ای به تشریح برنامه‌ها و هدف‌های مشترک می‌پردازند اما از زمان تجاوز روسیه به اوکراین این کار با اختلال روبرو شده است.
در اجلاس وزیران دارایی گروه ۲۰ در هند بر سر تسهیل بازپرداخت بدهی‌های کشورهای فقیر هم اختلاف نظر وجود داشت.
وزیر دارایی آلمان که روز جمعه به چین هشدار داده بود در زمینه کمک‌به کشورهایی نظیر غنا مسئولیت‌پذیری بیشتری داشته باشد در خاتمه نشست گفته که محتاطانه خوش‌بین است که طی سال جاری در این زمینه پیشرفت‌هایی حاصل شود.

گروه ۲۰ در سال ۱۹۹۹ به منظور تلاش برای بهبود همکاری‌ها در زمینه سیستم‌های مالی بین‌المللی شکل گرفت. تا سال ۲۰۰۸ نشست‌های این گروه در سطح وزیران دارایی برگزار می‌شد و در این سال برای نخستین بار سران و رهبران گروه ۲۰ هم گرد هم آمدند.
گروه ۲۰ شامل اعضای گروه هفت (آمریکا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، کانادا و ژاپن) به اضافه چین، روسیه، هند، اندونزی، برزیل، آرژانتین، مکزیک، آفریقای جنوبی، عربستان سعودی، کره جنوبی، استرالیا، ترکیه و اتحادیه اروپا می‌شود.
.
منبع: دویچه وله