Uncategorised

دومین شب اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به تعطیلی خوابگاه‌ها

eteraz-daneshgah
دانشجویان دانشگاه تهران بار دیگر در اعتراض به تعطیلی خوابگاه و مجازی شدن کلاس‌های درس تجمع اعتراضی برگزار کردند. بنا بر گزارش‌ها مسمومیت‌های سریالی دختران در ایران پس از مدارس، به دانشگاه‌ نیز کشیده شده است.

دانشجویان ساکن در خوابگاه چمران شامگاه سه‌شنبه ۹ اسفند (۲۸ فوریه) برای دومین شب متوالی در اعتراض به تعطیلی خوابگاه‌ها و غیرحضوری شدن کلاس‌های درس تجمع کرده و شعار دادند. اخیرا معاون آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرده بود که خوابگاه‌ها از روز ۲۵ اسفند تا هفتم اردیبهشت تعطیل بوده و کلاس‌های درسی پس از تعطیلات نوروزی به صورت غیرحضوری برگزار خواهند شد.

به گزارش کانال تلگرامی "شوراهای صنفی دانشجویان کشور" مسئولین خوابگاه چمران شامگاه سه‌شنبه همزمان با آغاز اعتراضات دانشجویان، آنها را تهدید و به برخی دانشجویان حمله کرده‌اند. طبق این گزارش در لحظات اولیه شکل‌گیری تجمع یکی از مسئولین به سمت دانشجویان رفته و با تهدید آنان به لغو اسکان، تلاش کرده تا دانشجویان معترض را پراکنده کند. این کانال تلگرامی گزارش داده حراست و مسئولین خوابگاه چمران سعی کرده‌اند تا با کشیدن موبایل از دست دانشجویان و کنار زدن ماسک‌‌هایی که بر صورت داشته‌اند، دانشجویان را شناسایی کنند.

دانشجویان در این تجمع شعار "ماه رمضون بهانه‌ست، هدف فقط تخلیه‌ست"، "مصوبه لغو نشه، شعارها تندتر میشه"، "خوابگاه دانشجویی حق مسلم ماست" و "تهدید به لغو اسکان، ابزار سرکوب شده" سر دادند.

در خوابگاه دخترانه فاطمیه دانشگاه تهران نیز دانشجویان تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعار دادند: "دانشجو به پا خیز برای رفع تبعیض"

مقامات دانشگاه تهران تعطیلی خوابگاه را با "سخت بودن تهیه بلیط توسط دانشجویان پس از تعطیلات نوروز و همزمان بودن کلاس‌ها با ماه رمضان" توجیه کرده‌اند. در میان دانشجویان این نگرانی وجود دارد که کلاس‌های دانشگاه پس از ۷ اردیبهشت همچنان به صورت مجازی برگزار شوند و عملا آموزش حضوری به تعطیلی کشانده شود.

پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد دانشگاه‌های سراسر ایران به کانون اعتراضات و شعاردهی علیه حکومت بدل شد. این تجمعات توسط نیروهای لباس شخصی و مأموران امنیتی به خشونت کشیده شدند و شمار زیادی از دانشجویان بازداشت شدند.
.
منبع: دویچه وله