Uncategorised

جمهوری اسلامی دو دیپلمات آلمانی را از ایران اخراج کرد

iran-alman
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه از اخراج دو دیپلمات آلمانی از ایران خبر داد. این اقدام تلافی‌جویانه یک هفته پس از اخراج دو دیپلمات دستگاه دیپلماسی رژیم حاکم بر ایران، از آلمان رخ می‌دهد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه، دهم اسفندماه با «عنصر نامطلوب» خواندن دو دیپلمات آلمانی، حکم اخراج‌شان از ایران را اعلام کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام این خبر، همچنین دولت آلمان را به «اقدامات مداخله‌جویانه و غیرمسئولانه» در امور داخلی و قضایی جمهوری اسلامی ایران، متهم کرد.

او در ادامه با اشاره به احضار سفیر آلمان توسط مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه و ابلاغ تصمیم اتخاذ شده اظهار کرد که جمهوری اسلامی ایران، در قبال «زیاده خواهی‌ها» مقتدرانه عمل خواهد کرد.

کنعانی هشدار داده است که اگر برخی بخواهند «موازین اصولی و حاکمیت ملی ایران» را نادیده بگیرند، تعریف گزینه‌های جایگزین اجتناب ناپذیر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه توضیحی روشن را در مورد موازین و حاکمیت «ملی» ارائه نداد، اما به‌نظر می‌رسد که منظور او حکمی است که اخیرا در مورد یک شهروند دوتابعیتی ربوده‌شده توسط عوامل رژیم حاکم بر ایران، صادر شد.

روز سه‌شنبه هفته پیشین، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه به‌نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان تهران، گزارش داده‌بود که دادگاه انقلاب، پس از اتمام رسیدگی به پرونده و انجام تحقیقات، جمشید شارمهد، شهروند ۶۷ ساله دو تابعیتی ایرانی‌آلمانی، را در ‌اتهام «افساد فی‌الارض» از طریق «طراحی و هدایت اقدامات تروریستی» مجرم شناخته و به اعدام محکوم کرده‌است.

برلین در واکنش به حکم پیش‌گفته، ضمن «ناپذیرفتنی» خواندن آن، در چهارشنبه پیشین ۲۲ فوریه از اخراج دو دیپلمات ایرانی از این کشور خبر داد.

برپایه گزارش‌ها دست‌کم ۱۶ شهروند کشورهای غربی، در ایران بازداشت هستند. اکثر آنها از دو تابعیت رسمی برخوردار هستند، اما تهران تابعیت دوگانه را به‌رسمیت نمی‌شناسد.
.
منبع: رادیو فرانسه

 


در این رابطه