Uncategorised

تراکم بیش از حد داروخانه‌ ها در نقاط برخوردار تهران با حذف ضوابط مکانی تأسیس داروخانه

darookhaneh رئیس انجمن داروسازان تهران با انتقاد از آیین نامه تاسیس داروخانه‌ ها در سال‌ های اخیر گفت: تمرکز داورخانه‌ ها در برخی از مناطق شهر به صورت مشمئز کننده‌ ای از حالت طبیعی خارج شده است.
 
«حمید خویی» رئیس انجمن داروسازان تهران در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به آئین نامه تأسیس داروخانه در سال‌ های اخیر ابلاغ شده است، گفت: ما با یک سیاست جدیدی در سازمان غذا و دارو در سال‌ های اخیر مواجه بوده‌ ایم که همانطور که پیش بینی می‌ کردیم، حاصل این سیاست تراکم بیش از حد داروخانه‌ ها در نقاط برخوردار و تراکم کمتر داروخانه‌ها در مناطق کم برخوردارتر است.
 
وی ادامه داد: این آیین نامه جدید داروخانه‌ ها که طی سال‌ های اخیر تصویب شده، شرایطی را فراهم کرده است که تمرکز داروخانه‌ ها در برخی از مناطق به صورت مشمئز کننده‌ ای از حالت طبیعی خارج شده است.
 
رئیس انجمن داروسازان تهران تصریح کرد: گاهی در مناطق شمالی شهر مشاهده می‌ کنیم که در کنار هم ۵ الی ۶ داروخانه قرار گرفته‌اند و برخی از این‌ها از نواحی جنوب شهر و نواحی حاشیه شهرها به مناطق شمالی شهر آمده اند.
 
خویی خاطرنشان کرد: این یک نگاه غلطی است که وزارت اقتصاد و برخی از نمایندگان مجلس در سال‌ های اخیر داشته‌ اند که داروخانه داری، یک نوع کسب است و باید در راستای آزادسازی کسب و کار و برداشتن موانع کسب و کار اجازه دهیم که هر کسی هر جایی که می‌ خواهد، داروخانه بزند. در صورتی که این سیاست متأسفانه پیامدهای زیانباری برای مردم و نظام سلامت داشته و خواهد داشت.
 
وی ادامه داد: این وضعیت همچنان ادامه دارد و نگاه وزیر اقتصاد این است که باید موانع کسب و کار را بردارند. در صورتی که داروخانه مرکز ارائۀ خدمات سلامت محور است و دولت موظف است این خدمات را برای همه مردم فراهم کند، چراکه در قانون اساسی، سلامت، حقِ همۀ مردم است. لذا این سیاست که در چند سال اخیر پیگیری شده، هم در دولت گذشته، و هم در دولت فعلی، به نظر می‌ رسد بی‌ عدالتی را در نظام دارویی گسترش داده است.
 
رئیس انجمن داروسازان تهران گفت: در مناطقی در شمال شهر تهران می‌ توانیم در یک فاصله ۱۰۰ متری چندین داروخانه ببینید در صورتی که قبلاً برای تأسیس داروخانه ضوابطی وجود داشت و داروخانه‌ ها باید حداقل ۱۰۰ متر از هم فاصله می‌ داشتند، در برخی از مناطق وقتی از داروخانه اشباع می‌ شد از داروسازانی که قصد داشتند داروخانه تأسیس کنند، خواسته می‌ شد در مناطقی که داروخانه نبود یا با کمبود مواجه بودند داروخانه بزنند. الان این محدودیت‌ ها برداشته شده و متأسفانه وجه علمی خدمات علمی در داروخانه‌ ها کاملاً تحت تأثیر قرار گرفته است و در داروخانه‌ ها بخش کوچکی از آن به دارو اختصاص پیدا کرده و بخش وسیعی از داروخانه به موضوعات دیگری اختصاص پیدا کرده است و این اتفاق خوبی نیست و به نفع مردم نیست.