Uncategorised

افزایش ١٠٠ درصدی قیمت مسالح ساختمانی/ کاهش شدید تولید مسکن و پیش بینی فرار سرمایه و سرمایه گذار

Massaleh-Sakhtemani-1 دبیر کانون سراسری انبوه‌ سازان اظهار داشت: با آغاز افزایش قیمت دلار از آذر ماه، دوباره شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی بودیم که اوج آن هم در بهمن ماه و هفتۀ اول اسفند بود.
 
فرشید پورحاجت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا از افزایش ١٠٠ درصدی قیمت مصالح ساختمانی در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در ابتدای امسال تا حدی افزایش قیمت ناشی از افزایش دستمزد و حقوق بود و پس از این افزایش قیمت، نرخ‌ ها تا مهرماه ثابت بودند. اما با آغاز افزایش قیمت دلار از آذر ماه دوباره شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی بودیم که اوج آن هم در بهمن ماه و هفته اول اسفند بود.
 
وی ادامه داد: بیشترین افزایش قیمت مربوط به مصالح ساختمانی مرتبط با حوزه فولاد بود به طوریکه تنها یک قلم کالا همراه با افزایش قیمت دلار در کشور، تا ۹۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرد.
 
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان دربارۀ برنامه‌ های دولت دربارۀ کارت مصالح ساختمانی به انبوه‌ سازان و خرید بدون واسطۀ مصالح اظهار داشت: تمام برنامه‌ های دولت دربارۀ ذخیره تأمین، چه برای پروژهای جهش تولید مسکن و نهضت ملی مسکن، و چه برای سخت و ساز شهری بخش خصوصی در حد حرف و صحبت باقی ماند، و شاهد پیگیری‌ هایی از سوی بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی این حوزه بودیم، اما در عمل اتفاقی نیفتاد.
 
پورحاجت با اشاره به وضعیت بلاتکلیفی سازندگان مسکن ادامه داد: در حال حاضر به دلیل نوسانات شدید قیمتی، بسیاری‌ از کارگاه‌ های ساخت مسکن متوقف شده و حتی سازندگان پروژه‌ نهضت ملی مسکن و جهش تولید مسکن بلاتکلیف و سردرگم هستند و از سوی دیگر فروشندگان مسکن هم حاضر به فروش نیستند و می‌ گویند، پس از تغییرات قیمت دلار هنوز کشف قیمت صورت نگرفته‌ است.
 
وی با تإکید بر اینکه امیدی نداریم دولت برای این شرایط و وضعیت چاره و تدبیری بیاندیشد، افزود: در حال حاضر از آنجایی نرخ‌ های صادراتی برای تولید کنندگان مصالح ساختمانی به صرفه است فروش صادراتی را به فروش داخلی ترجیح می‌ دهند و قیمت‌ های داخلی هم از قیمت‌ های جهانی اثر می‌ پذیرند و روزانه شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی هستیم.
 
دبیر کانون سراسری انبوه‌ سازان با بیان اینکه استفاده‌ از ال‌ سی‌ های داخلی هم برای سازندگان هزینه‌ هایی در بردارد، گفت: علاوه بر اینکه هر کسی مایل به کار با سازندگان با ارائه ال سی داخلی نیستند، استفاده از این قابلیت هم برای سازندگان هزینه ساز است. همچنین تنها استفاده تسهیلات بانکی برای سازندگان مسکن گران تمام می‌ شود و تنها در استفاده از اوراق بانکی به ازای هر یک میلیون تومان تسهیلات ۲۰۰ هزار تومان باید بپردازیم و ۱۵ درصد هم هزینۀ رسوب بانکی است.
 
پورحاجت تأکید کرد: در این شرایط بی‌ سامانِ صنعت ساختمان کشور، پیش‌ بینی فرار سرمایه و فرار سرمایه گذار را می‌ کنیم، چراکه ریسک سرمایه‌ گذاری در این صنعت به شدت افزایش یافته و کشورهای خارجی بازار جذاب‌ تری برای فعالیت سرمایه‌ گذاران این حوزه هستند.
 
وی ادامه داد: در حالی که  گرفتن پروانه ساخت در ایران در خوشبینانه ترین حالت ۴ ماه طول می‌کشد و این زمان به ۲ سال هم می‌ رسد، در ترکیه سرمایه‌گذاران در ۱۰ روز می‌ توانند پروانه را دریافت کنند.
 
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به کاهش شدید ساخت مسکن در کشور اظهار داشت: در حالی که نرخ ساخت مسکن در سال‌ های قبل از ۹۲، به تولید ۸۰۰ هزار واحد در سال رسید امروز این عدد کمتر از ۳۰۰ هزار واحد است که این خود موجب کاهش عرضۀ مسکن و در نهایت عامل مؤثر برای افزایش قیمت مسکن محسوب می‌ شو