Uncategorised

ایجاد ارعاب و تهدید نیروهای امنیتی در بخش‌ های اورژانس بیمارستان‌ ها/ ترور بیولوژیک بیش از هزار دانش آموز دختر

massmoumiat  daneshajouian ایران‌ وایر- رقیه رضایی: بیش از سه ماه از شروع حملات شیمیایی به مدارس دخترانه در ایران می‌گذرد. بنا بر گزارش‌ های رسمی تاکنون بیش از هزار دانش‌آموز دختر در ۱۵ استان ایران، با گازهایی که هنوز درباره چیستی و منشا آن اطلاع‌رسانی نشده، مسموم شده‌ اند.
 
«ایران‌وایر» پیشتر در گزارشی از اهمال عمدی درباره شناختن منشا مسمومیت‌ ها از طریق عدم انجام آزمایش خون و ادرار دانش‌ آموزان در بخش‌ های اورژانس بیمارستان‌ های مختلف ایران خبر داده بود؛ موضوعی که احتمال عمدی و سازمان‌یافته بودن این حملات را تقویت می‌ کند.
 
ایران‌وایر، حالا، به اطلاعاتی از سه بیمارستان در استان اردبیل و دو بیمارستان در شهر تهران دست‌ یافته‌ است که نشان می‌ دهد، نیروهای امنیتی در بخش‌ های اورژانس بیمارستان‌ های فوق که اسامی آنها به‌دلایل امنیتی نزد ایران‌وایر محفوظ است، تردد می‌ کنند و با تهدید کودکان مسموم شده و فشار بر آنها برای سکوت، مانع اطلاع‌ رسانی درباره این مسمومیت‌ ها می‌ شوند. مستند دیگری بر این‌ امر که این حملات به صورت نظام‌ مند، علیه دختران دانش‌آموز که در ۵ ماه گذشته یکی از گروه‌ های معترض مؤثر در ایران بوده‌ اند، اعمال شده است.
 
«ایران‌وایر» برای نوشتن این گزارش با دو دختر دبیرستانی در تهران و اردبیل با اجازه والدین‌شان و مادر یکی از دانش‌ آموزان مسموم شده در تهران و همچنین یکی از اعضای کادر درمان یکی از بیمارستان‌ های اردبیل گفتگو کرده است.
 
نام تمامی این افراد به‌ دلایل امنیتی نزد ایران‌وایر محفوظ است.
 
***
 
زنگ ورزش بود؛ اول صدای بمب آمد و بعد بوی سوختنی
 
«شین» (نام مستعار)، یک دانش‌آموز دوره متوسطه دوم از یکی از مدارس شهر اردبیل است. او و همکلاسی‌ هایش روز چهارشنبه ۱۰اسفند ۱۴۰۱ در حیاط مدرسه مشغول بازی در زنگ ورزش بودند که صدای «بمب» می‌ شنوند. 
 
او در گفتگویی که به زبان «ترکی» انجام شده و توسط نویسنده این گزارش به فارسی ترجمه شده، به ایران‌وایر می‌ گوید: «اول فکر کردم صدای ترقه است. چهارشنبه سوری نزدیک است و از این صداها زیاد می‌ آید. بعد از صدا، ١٠ دقیقه هم نگذشته بود که مدیر مدرسه آمد داخل حیاط، همه‌ مان را سریع برد داخل و گفت که همه در و پنجره‌ ها را ببندند».
 
او ادامه می‌ دهد: «همان‌ موقع من احساس کردم حالم دارد بهم می‌خورد».
 
شین در پاسخ به این سؤال که به‌ جز شنیدن صدای انفجار و استشمام بوی سوختنی، آیا چیزی هم دیده است، می‌گوید: «خیر».
 
حدوداً ۲۰ دقیقه بعد از شنیده شدن صدای انفجار، مدیر و کادر مدرسه تک به تک سر کلاس‌ ها رفته و به بچه‌ ها می‌ گویند که بی‌ سر و صدا، مدرسه را ترک کنند. به گفته شین، هنوز حدود نیم ساعتی به وقت خوردن زنگ مدرسه و تعطیلی مانده بوده است: «معاون و مدیر آمدند سر کلاس‌ ها و گفتند که زنگ مدرسه را نمی‌ زنیم، ولی از کلاس در بیاید بی سر و صدا بروید خانه. به آمبولانس هم زنگ نزدند. با اینکه من و چند تا از دوستانم سرمان گیج می‌ رفت، پاهایمان سست شده بود و حالت تهوع داشتیم».
 
شین، بعد از خروج از مدرسه به خانه می‌ رود، ولی در خانه چون علائمش در حال بدتر شدن بوده و دچار «خون‌ دماغ» می‌ شود، با پدرش تماس می‌ گیرد و به بیمارستانی در شهر اردبیل می‌ رود.
 
در بدو ورود به اورژانس از ورود پدر او به داخل بیمارستان جلوگیری می کنند، موضوعی که مادر یکی از دختران مسموم شده در محله «نارمک» تهران نیز آن را تأیید کرده است.
 
این مادر که فرزند او هم روز چهارشنبه ۱۰ اسفند مسموم شده به ایران‌وایر می‌ گوید: «جلوی در اورژانس بیمارستان … پر از پلیس و مأمور بود. والدین زیادی جلوی بیمارستان بودند. اصلاً به ما اجازه ورود ندادند و فقط دخترم را بردند داخل».
 
او ادامه می‌ دهد: «جلوی بیمارستان پلیس‌ ها مدام ما را به آرامش دعوت می‌ کردند. ولی جو خیلی پرتنش بود. مادرها نگران بودند. بعد یک لباس شخصی، از آن گنده‌ ها آمد و گفت اگر با رسانه‌ های خارجی حرف بزنید، بچه‌ هایتان را از مدرسه اخراج می‌ کنیم، خودتان را هم بیچاره می‌ کنیم. گفت همه اطلاعات‌ تان را داریم، فکر نکنید می‌ توانید قسر در بروید. علناً ما را تهدید می‌ کردند. بچه‌ هایمان را مسموم کرده‌ اند و حالا ما را تهدید می‌ کنند».
 
او نیز به نقل از دخترش به ایران‌وایر می‌ گوید: «اول صدای انفجار آمد و بعد بوی بد مثل تخم‌ مرغ گندیده. بعضی بچه‌ ها فرار کردند و پای چندتایشان هم پیچ خورده بود».
 
دانش‌ آموز دومی که در مدرسه‌ اش در محله «تهرانسر» در غرب تهران مسموم شد نیز شنیدن صدای انفجاری شبیه به «بمب» را تأیید کرده است.
 
پیشتر رسانه‌ های داخل ایران نیز این موضوع را در گفتگو با دانش‌ آموزان مسموم شده، مطرح کرده بودند. روزنامه «هم‌ میهن» در گزارش روز هشتم اسفند خود، شنیدن صدای بمب را در مدرسه «احمدیه» بروجرد تأیید کرده بود.
 
این دانش‌ آموز دبیرستانی نیز می‌ گوید که مدیر و معاون مدرسه سراسیمه و بدون خبر دادن به آمبولانس، آنها را راهی خانه کرده‌ اند؛ موضوعی که با توجه به تکرار آن دست‌ کم در دو استان تهران و اردبیل و با توجه به انتشار ویدیوهایی از حضور آمبولانس در مقابل مدارس که توسط شهروندخبرنگاران پیشتر منتشر شده و این حملات را مستند کرده بود، احتمالاً از سوی مقامات آموزش و پرورش به مدارس بخشنامه شده است.