Uncategorised

نیاز به بستۀ کاری مبتنی بر صداقت/ رافائل گروسی: تنها در پایان دیدارها خواهم دانست که سفر مفیدی است، یا نه

grossi rafael رادیو فردا: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز شنبه، ۱۳ اسفند، در دومین و آخرین روز از تازه‌ترین دیدار خود از تهران گفت یک بسته کاری مبتنی بر صداقت و همکاری با جمهوری اسلامی برای شفافیت تحولات برنامه هسته‌ای ایران، برای او و آژانس «اهمیت بسیار» دارد.
 
رسانه‌های حکومتی ایران در نشست روز شنبه پیاپی از رافائل گروسی در خصوص «نفوذ اسرائیل و آمریکا» در علمکرد و گزارش‌های آژانس درباره ایران سؤال می‌کردند و این نهاد رصد هسته‌ای وابسته به سازمان ملل را «زیرنفوذ» دشمنان جمهوری اسلامی قلمداد می‌کردند.
 
مدیرکل آژانس گفت این ادعاها «مرا عصبانی می‌کند... دخالتی در کار نیست ... اگر نگران نفوذ و شایعات هستید، همکاری کنید».
 
آقای گروسی پس از آن راهی ایران شد که آژانس هفته گذشته گزارش‌ های انتشار یافته از سوی خبرگزاری بلومبرگ در خصوص غنی‌ سازی حدودا ۸۴ درصدی اورانیوم در ایران را تأیید کرد.
 
یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا نظر به این گزارش‌ ها گفت که ایران برای دستیابی به مواد شکافت‌ پذیر لازم برای تولید بمب اتمی، به زمانی کمتر از ۱۲ روز فاصله دارد.
 
هنوز معلوم نیست سفر مدیرکل آژانس به تهران چه حاصلی داشته است. با این حال، رسانه‌ های جمهوری اسلامی روز شنبه تلاش کردند تصویری از دستیابی به یک توافق کلی میان تهران و آژانس ترسیم کنند.
 
اما آقای گروسی در نشست خبری تهران گفت، تنها در پایان دیدار با سایر مقام‌ های جمهوری اسلامی خواهد توانست قضاوت بهتری داشته باشد که سفر مفیدی داشته است، یا نه.
 
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، که روزهای جمعه و شنبه با رافائل گروسی گفت‌وگو کرد، در نشست خبری مشترک روز شنبه، دوباره تکذیب کرد که ایران درحال غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد است.
 
او هفته گذشته هم مدعی شد که «ذره‌ای بسیار کوچک که حتی با میکروسکوپ قابل رؤیت نیست، از کنار یک شیر (غنی‌سازی)» در سایت فردو، اساس گزارش «شتاب‎‌زده و نادرست» ارائه شده از سوی ناظران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده است.
 
رافائل گروسی در نشست خبری تهران اظهار داشت که «تضمین می‌دهد که آژانس سیاسی‌کاری نمی‌کند» و «هر میزان همکاری ایران و آژانس بیشتر باشد، امکان ایجاد فشار از عوامل دیگر گرفته می‌شود».
 
به گفته او، دستیابی به یک «توافق خوب» مبتنی برتضمین‌ها برای شفاف‌سازی، به احیای مذاکرات برجام نیز «کمک خواهد کرد».
 
تلاش مقامات جمهوری اسلامی برای به دست آوردن دل آژانس و طرفین غربی برجام در حالی است که مقامات ارشد آمریکا در دوره اخیر پیاپی تأکید کرده‌اند که مذاکرات برجامی از دستور کار واشینگتن خارج شده است.
 
جمهوری اسلامی ایران تهدید کرده است که در صورت عدم ازسرگیری مذاکرات، اقدامات دیگری را به عنوان «طرح جایگزین» در اختیار دارد. برخی عوامل تندرو در حکومت تهران خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را پیشنهاد کرده‌اند.
 
همزمان با سفر رافائل گروسی به تهران، رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که وزیر دفاع، رئیس ستاد ارتش اسرائیل و رئیس موساد روز جمعه در سفر چند ساعته ژنرال مارک میلی، رئیس نیروهای مسلح آمریکا، به تل‌آویو، با او درباره «خطرات ناشی از ایران» گفت‌وگو کردند.
 
ژنرال میلی بدون اظهارنظر علنی درباره محتوای مذاکراتش، اسرائیل را ترک کرد. سخنگوی او تنها گفت چالش‌های امنیتی و فرصت‌های مشترک آمریکا و اسرائیل مورد مذاکره بوده است.
 
اسرائیل از بعد از انتشار خبر غنی‌سازی ۸۴ درصدی در سایت فردو، پنج نشست محرمانه امنیتی و نظامی با ریاست بنیامین نتانیاهو، برای بررسی وضعیت برگزار کرده است.
 
دولت اسرائیل مشاور امنیت ملی و وزیر راهبردی خود را نیز که دیدگاه‌های تندی علیه برنامه اتمی ایران دارند و مدافع حمله نظامی هستند، برای گفت‌وگوی بیشتر در این باره راهی واشینگتن کرده است.
 
همزمان اعلام شد که ژنرال لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، این هفته وارد اسرائیل خواهد شد.
 
آقای نتانیاهو برنامه اتمی ایران را «خطر موجودیتی برای اسرائیل» و مقابله با آن را «ماموریت زندگی» خود نامیده است.
 
***
 
رافائل گروسی: باید شَک‌ و تردیدها را در خصوص صلح‌ آمیز بودن برنامه هسته‌ ای ایران از بین ببریم
 
 اعتمادآنلاین: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی [رافائل گروسی] در نشست خبری با رئیس سازمان انرژی اتمی [محمد اسلامی] گفت: باید شک‌ ها و تردیدها را در خصوص صلح‌ آمیز بودن برنامه هسته‌ ای ایران از بین ببریم و این کاری است که من و ایشان (محمد اسلامی) با هم انجام می‌دهیم.
 
نشست «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و نیز دست‌ اندرکاران و صاحب‌ نظران صنعت هسته‌ای ایران شامگاه جمعه ۱۲ اسفندماه برگزار شد.
 
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ابتدای سخنان خود در این نشست صمیمانه با اساتید دانشگاه‌ ها، محققان، پژوهشگران و صاحب‌ نظران فناوری هسته‌ ای کشور گفت:‌ مایلم از میزبان و دوست خوبم، آقای محمد اسلامی، معاون محترم رییس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بابت این دعوت تشکر کنم. همچنین از همکارانم در وزارت امور خارجه و نیز سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در وین و نیز همه شما حضار سپاسگزارم.
 
به گزارش سایت سازمان انرژی اتمی بخش هایی از اظهارات گروسی را در ادامه می خوانید:
 
• بابت برگزاری این دیدار تحت تأثیر قرار گرفتم و خوشحالم در جریان سفر و دیدار بسیار مهمی که در تهران دارم، این نشست را با شما زنان و مردان ایرانی که برای صلح تلاش می‌ کنید؛، آغاز کردم.
 
• کسانی که در این نهاد بسیار مهم مشغول فعالیت هستند، در اصل مردان و زنان علم و صلح محسوب می‌ شوند و این شرایط سبب می‌شود تا کارم را با انرژی بیشتری ادامه ‌دهم و کارها را با ایران پیش ببریم.
 
• شرایط بسیار دشواری است و می‌ دانم که برای جامعه علمی و نیز سایر آحاد در بحبوحه مشکلات بسیار سخت است که بخواهند رشد و پیشرفت کنند، اما ایران قبلاً نشان داده که می‌ تواند رشد کند و امیدوارم در آینده نیز بتواند این کار را تکرار کند.
 
• بحث اصلی این است که در این راه به جلو حرکت کنیم و درهای جدیدی را بگشاییم و بتوانیم محدودیت‌ ها را حذف کنیم تا ایرانی‌ ها بتوانند حتی بیش از پیش پیشرفت کنند و پیشرفت‌ های علمی، فرهنگی و همکاری‌ های بین مردمی آنچنان که شایسته است، افزایش یابد.
 
• در حوزه هسته‌ ای بعنوان آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی و نیز ایران، بخشی از این تلاش‌ ها برای رفع محدودیت‌ ها محسوب می‌ شویم و مطمئنم اگر ما کار خود را به درستی انجام دهیم، ‌آثار آن در سراسر جامعه احساس خواهد شد.
 
• همانطور که گفته شد در شرایط دشواری زیست می‌کنیم و مواردی نظیر تنش، جنگ و نا امیدی در جهان مشاهده می‌ شود، اما باید دانست که فناوری هسته‌ ای و استفاده از آن، فرصت‌ های شگفت‌ انگیزی را در اختیار ما قرار می‌ دهد.
 
• اکنون قابل مشاهده است که چه کارهایی در سراسر انجام می‌شود و چه مشکلاتی در زمینه انرژی، امنیت غذایی و امنیت سلامت انسانی وجود دارد زیرا همان‌طور که می‌دانید در تمام این بخش‌ها، حوزه هسته‌ای نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.
 
• هنگامی که راجع به انرژی صحبت می‌کنیم؛ نقش حوزه هسته‌ ای بسیار برجسته‌ تر می‌ شود در این مسیر ایران سعی می‌ کند، سهم انرژی هسته‌ ای را بعنوان انرژی پاک در سبد انرژی کشور افزایش دهد.
 
• از زمانی که بنده بعنوان مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی مشغول به فعالیت شده‌ام، تمام تلاشم را کرده‌ ام تا بتوانم صدای کسانی باشم که در حوزه انرژی هسته‌ ای کار می‌ کنند. در تمام کنفرانس‌ های مهم بین‌المللی این کار را انجام داده‌ ایم، به‌ طوری‌ که در کنفرانس‌ های تغییرات اقلیمی و آب‌ و هوایی نیز سعی کرده‌ ام، صدای همکارانم باشم و در این راه سعی کرده‌ ام با تبعیض مبارزه کنم.
 
• هنگامی که در مورد امنیت غذایی صحبت می‌‌ کنیم، باید گفت از طریق علوم و فنون هسته‌ ای می‌ توان محصولاتی را تولید کنیم که نسبت به خشکسالی، آفات و حشرات مقاوم‌تر بوده و بازدهی و مصونیت بالاتری دارند. بهترین برنج دنیا در ایران کشت می‌ شود و ما در در میانمار و تایلند کمک‌ هایی در زمینه این محصول کرده‌ ایم که سبب شده تا محصول‌ دهی و باردهی کشت برنج بیشتر شود. این موارد مثال‌ های ساده‌ ای از استفاده از انرژی هسته‌ای است.
 
• باید گفت انرژی هسته‌ ای در حفظ سلامت انسان هم نقش ایفا می‌کند و می‌ توان به وجود داروهای هسته‌ ای اشاره کرد.
 
• از سال گذشته برنامه‌ ای را در آفریقا و تحت عنوان «پرتوهای امید» آغاز کرده‌ ایم که باعث می‌‌ شود تا دسترسی به رادیوتراپی در کشورهای آفریقایی افزایش یابد، زیرا با رادیوتراپی می‌ توان انواع سرطان‌ ها را کاملاً درمان کرد؛ خوشبختانه دسترسی به رادیوتراپی در ایران وضعیت خوبی دار، در حالی که در برخی کشورها این نوع از درمان هیچ دسترسی ندارند.
 
• مطمئنم با همکاری ایران می‌ توانیم داروهای هسته‌ ای را تولید کرده و به کشورهای همسایه کمک کنیم.
 
• باید از دانش ایرانی برای موارد صلح آمیز استفاده کنیم. این موارد، چند مصداق بود که بنده خدمتتان عرض کردم.
 
• از ایران CPF (Country Praogram Framework به معنی چارچوب برنامه کشور) دریافت کرده‌ ایم که در اصل برنامه‌ یک کشور در خصوص آنچه قرار است با آژانس انجام دهد را مشخص می‌ کند و نشان می‌ دهد که در حوزه‌ های علمی قرار است چه کارهایی با آژانس بین‌ المللی انجام شود.
 
• بنده اطمینان خاطر دارم که شاهد پیشرفت در همه حوزه‌ ها خواهیم بود، البته در این مسیر با چالش‌ هایی نیز روبرو می‌ شویم و برخی موارد وجود دارد که باید با هم آنها را انجام داده و حل و فصل کنیم تا ایران و آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی بتوانند اعتمادسازی و اعتمادافزایی کنند.
 
• باید شک‌ ها و تردید ها را در خصوص صلح‌ آمیز بودن برنامه هسته‌ ای ایران از بین ببریم و این کاری است که من و ایشان با هم انجام می‌ دهیم.
 
• من مطمئنم این دیداری که اکنون و در تهران دارم، خاطره‌ نگیز خواهد شد که به خاطر نقطه عطفی است که جناب آقای معاون ریس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفتند که رقم خورده است.
 
• امیدوارم که این نقطه عطف در برخی تفاهم‌ ها و توافقات فی‌ مابین محقق شود.
 
• از شما سپاسگزارم و به دلیل حضور در کنار شما عزیزان، احساس خوبی دارم و خوشحالم که دانشمندان جوان را ملاقات کردم؛ در این دیدار زنان فراوانی را دیدم که نشان می‌ دهد برابری جنسیتی بیشتری را در حوزه هسته‌ ای شاهد هستیم و امیدوارم در آینده نیز دانشمند زن بیشتری را مشاهده کنم که وارد حوزه هسته‌ ای شده‌ اند که نکته بسیار مهمی محسوب می‌ شود.