Uncategorised

نشست خبری رافائل گروسی در وین پس از بازگشت از تهران- بیشتر شدن بازرسی‌ ها در تأسیسات اتمی در ایران

Grossi-Rafael اعتماد آنلاین: ایران تعهد داد که میزان بازرسی ها بر مبنای توافق پادمان افزایش پیدا کند.
 
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی، به محض ورود به وین در کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران در مورد سفر به تهران گفت: «این دیدار برای من بسیار مهم بود. فرصتی برای دیدار با رئیس‌ جمهور و وزیر خارجه و همتایانم در برنامه هسته‌ ای ایران. به دلیل عدم نتیجه در تعامل‌ های‌ مان با ایران، به علاوه دو مشکل جدید در برخی از تأسیسات هسته‌ ای، از جمله کشف ذرات با غنای بسیار بالا، برای من بسیار مهم بود که در سطح بالا مذاکرات کنم و نتایجی بدست بیاورم». وی در پاسخ به سؤالی در این مورد که آیا در نشست شورای حکام قطعنامه‌ ای علیه ایران صادر می‌ شود ،یا نه، پاسخ داد که این سؤال به کشورهای عضو شورا مربوط است و آنها تصمیم می‌ گیرند که این کار را انجام دهند، یا نه.
 
به گزارش اعتماد، وی در پاسخ به این سؤال که آیا در این سفر در مورد تأسیسات اعلام نشدۀ ادعایی با مقام‌ های ایرانی صحبت کردید، گفت: «همانگونه که می‌ توانید تصور کنید، زمانی که با رئیس‌ جمهور یا وزیر امورخارجه دیدار می‌ کنم، مسائل فنی را مورد بحث قرار نمی‌ دهیم، بلکه در مورد چگونگی همکاری‌ ها صحبت می‌ کنیم. روح سفر من این بود. ما درک صریحی داشتیم که باید برخی اقدامات قطعی را خیلی زود آغاز کنیم».
 
او در پاسخ به سؤالی در مورد ضرورت غنی‌سازی ۶۰ درصد در ایران گفت: «لزومی ندارد که آنها به من توضیحی بدهند که چرا در سطح ۶۰ درصد، غنی‌ سازی می‌ کنند. چیزی که مهم است ما باید بتوانیم راستی‌ آزمایی کنیم که چگونه این کار را انجام می‌ دهند. آنها میزانی که می‌ خواهند غنی‌ سازی کنند، اعلام می‌کنند، و ما نظارت می‌ کنیم.»
 
گروسی در مورد برنامۀ همکاری پیش رو میان ایران و آژانس توضیح داد: «ما دنبال نتیجه هستیم و به همین دلیل بود که به این مذاکرات نیاز داشتیم. ما دربارۀ برخی از اقدامات قطعی موافقت کردیم که شامل برخی دسترسی‌ ها می‌ شود و ما در مورد ارزیابی‌ ها و نتایج‌ مان گزارش خواهیم داشت. برخی دیدارهای فنی را خیلی زود آغاز می‌ کنیم. اگر می‌ خواهید که به شما بگویم که مثلاً فلان روز و فلان ساعت به مریوان یا تورقوزآباد می‌ رویم، نمی‌ توانم به شما بگویم. اما می‌ توانم بگویم که ما توافق کردیم، برخی دسترسی‌ ها به مکان‌ ها، افراد و تجهیزات داشته‌ باشیم».
 
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: «من فکر می‌ کنم که حرف‌ های من شنیده شد و فکر می‌ کنم که بزودی نتایج را می‌ بینیم».
 
وی تأکید کرد بر اساس توافق‌ هایی که در تهران داشت، برخی از نظارت‌ هایی که در گذشته متوقف شده‌ بود، از سر گرفته‌ می‌ شوند: «در طول ماه‌ های گذشته برخی کاهش‌ ها در موضوع نظارت‌ ها در راستی‌ آزمایی‌ ها اتفاق افتاده‌ بود، ما توافق کردیم که این نظارت‌ ها دوباره برقرار شود. قرار است که بر روی این توافق کنیم. من همواره نسبت به از بین رفتن استمرار دانش هشدار داده‌ بودم. ما در حال از دست دادن اطلاعات دربارۀ برخی از محل‌ ها که بسیار مهم هستند، هستیم  که می‌ توانند بر احیای برجام اثر بگذارند».
 
وی ادامه داد: «ما بر اساس توافق‌ های پادمانی به ایران گفتیم که برخی از تأسیسات به نظارت‌ های بیشتر نیاز دارند و ایرانی‌ ها موافق کردند».
 
گروسی در مورد کشف ذرات ۸۴ درصد در تأسیسات غنی‌ سازی ایران، گفت: «ما در مورد انگیزه‌ ها قضاوت نمی‌ کنیم، ما یک رویداد را دیدیم که نیاز به روشن‌ سازی دارد. در برخی از این تأسیسات، گاهی اوقات ممکن است که برخی پیک‌ ها رخ دهند. ما ذرات با غنی‌ سازی با غنای بالاتر دیدیم، اما در مجموع مشاهده کردیم که غنی‌ سازی در این سطح ادامه نداشت و مواد غنی‌ سازی در این سطح انباشت نشده است. ما باید با اپراتور صحبت کنیم و شکل ترکیب‌ بندی آبشار سانتریفیوژ را بررسی کنیم».
 
***
 
رافائل گروسی پس از بازگشت از تهران در نشست خبری وین: بازرسی‌ های آژانس بیشتر خواهد شد: