Uncategorised

طهماسب مظاهری: با رشد اقتصادی منفی تا ۳ و رشد نقدینگی ۳۰ درصدی، طبیعی است، افزایش تورمی پیدا می شود

Mazaheri-Tahmasb-1 رادیو گفت و گو: رئیس كل اسبق بانك مركزی با تأكید بر اینكه دولت و بانك مركزی رشد نقدینگی را كنترل كنند گفت: اگر رشد نقدینگی كنترل شود قیمت ارز بالا نمی‌رود و به صورت عادلانه و طبیعی رشد خواهد كرد.
 
دكتر طهماسب مظاهری رئیس كل اسبق بانك مركزی در مصاحبه با برنامۀ زنده «رویداد» رادیو گفت و گو، در مورد فضای ملتهب ارزی در كشور اظهار كرد: به مرور كه نقدینگی افزایش پیدا كند و تولید ناخالص داخلی هم رشد نكند، قیمت واقعی و اقتصادی ارز مانند قیمت سایر كالاها بالا خواهد رفت.
 
وی افزود: دولت به خاطر چاپ پول، قیمت ارز را سركوب می‌ كند و اجازه نمی‌ دهد كه قیمت ارز به مرور به عدد واقعی خودش برسد. در نتیجه نرخ ارز به جایی می‌ رسد كه نهایتاً از كنترل دولت خارج شده و جهش پیدا می‌ كند.
 
رئیس كل اسبق بانك مركزی با تأكید بر اینكه دولت و بانك مركزی باید رشد نقدینگی را كنترل كنند، گفت: اگر رشد نقدینگی كنترل شود، قیمت ارز بالا نخواهد رفت و به صورت عادلانه و طبیعی رشد خواهد كرد.
 
مظاهری معتقد است علت العلل و ریشه اصلی مشكلات، به هزینه‌ های دولت و كسری بودجه دولت برمی گردد كه برای تأمین آن، به روش‌ های مختلف متوسل می‌شود و هر روشی هم كه انتخاب می‌ كند، تورم زاست.
 
وی متذكر شد: زمانی كه دولت قبول كند هزین ه‌های خود را با درآمدها تنظیم و متعادل كند و كسری بودجه را كاهش دهد، استفاده از منابع بانك مركزی و پول پرقدرت هم برای تأمین منابع مورد نیاز كاهش پیدا می‌ كند.
 
مظاهری افزایش رشد اقتصادی را به عنوان راهكار دیگر مطرح كرد و گفت: وقتی رشد اقتصادی حدود ۳ درصد و در برخی سال ها منفی بوده و از طرفی رشد نقدینگی ۳۰ درصد بوده است، طبیعی است كه تورم هم افزایش پیدا خواهد كرد.
 
رئیس كل اسبق بانك مركزی تصریح كرد: هیچ كسی نمی‌تواند قیمت واقعی ارز را اعلام كند چون در این صورت قیمت بالاتر از آن خواهد رفت لذا قیمت را باید خود بازار تنظیم كند و از طرفی دولت هم باید شرایط كسب و كار و تولید را طوری فراهم كند كه رشد اقتصادی بالا برود و رشد نقدینگی هم كنترل شود.
 
مظاهری متذكر شد: اگر دولت خیلی جدی جلوی نرخ ارز را بگیرد نرخ ارز در بازار آزاد خیلی بالاتر خواهد رفت و این رشد قیمت به سمت كالاهای دیگر مانند خودرو سرایز می‌شود و منجر به قیمت‌های نجومی خواهد شد كمااینكه الان هم خودرو ابزاری برای حفظ ارزش پول شده است.
 
خبرنگار : مژگان مهدوی