Uncategorised

نرگس محمدی به مناسب ۸ مارس: بعضی چیزها ارزش رنج کشیدن دارند

Mohammadi-Narges
«نرگس محمدی»، فعال حقوق‌بشر و زندانی سیاسی، در پیامی به مناسبت روز زنان که متن کامل آن در حساب کاربری اینستاگرامش منتشر شده، بر اراده و باور مردم برای پایان بخشیدن به حیات جمهوری اسلامی تاکید کرد و از زنان خواسته است: «خیابان‌ها را با نمادهای زنانه تسخیر کنید.»

او که این پیام مکتوب را از پشت دیوارهای بلند زندان اوین نوشته، در بخشی از آن گفته است: «این پیام را از مکانی می‌نویسم که در طول سال‌ها مبارزه، هزاران زن آرمانخواه، باور داشته و دارند که بعضی چیزها ارزش رنج کشیدن دارند.»

در این پیام مکتوب که از پشت دیوارهای زندان خطاب به مردم ایران نوشته شده با اشاره به اینکه «اعلام گذار مردم ایران از نظام جمهوری اسلامی» بدیهی است، آمده است: «من سرسختانه بر این باورم که اراده و باور مردم برای پایان بخشیدن به حیات جمهوری اسلامی، پایان بخشیدن به نظم و سیستم و نگرشی است که زندگی انسان و حیات واقعی زنده و پویای جامعه را به اضمحلال و فروپاشی رسانده است. بر همین اساس، ما خواهان ایجاد نظم و سیستمی برای تحقق آزادی، برابری و دموکراسی هستیم.»

نرگس محمدی که بارها به‌دلیل فعالیت‌های حقوق‌بشری و مدنی خود تحت تعقیب و بازداشت و زندان قرار گرفته است، نوشته: «ما باور داریم که تحقق آزادی و برابری، ارزش دارد که رنج و محرومیت بکشیم. شعار فمنیست‌ها که امر شخصی، سیاسی است، در امروز ایران تبلور یافته و به‌بار نشسته است. رنج و شرایط زیست ما در خانه، اتاق خواب، محل کار، محل تحصیل و حضور در خیابان، در دایره کم شعاع و با مرکزیت یک فرد باز نماند و محرک ما برای فرا رفتن از خود و برای خود شد. در تداوم چنین نگرش و فرایندی است که جنبش "زن، زندگی، آزادی" جهان را تحت‌الشعاع قرار داده است.»

این فعال شناخته شده حقوق‌بشر در بخش دیگری از این پیام با اشاره به تحمیل آنچه به سبک زندگی مرتبط است، از سوی حکومت جمهوری اسلامی به زیست زنان ایران نوشته است: «ما با اصرار بر "زیست واقعی انسان" در مقام و شان یک زن و یک‌ مادر، گرچه دهه‌ها سال در مقابل سلطه‌طلبی و اقتدارگرایی حکومتی زن‌ستیز و جامعه‌ای مرد‌سالار رنج‌ها کشیدیم و مبارزه کردیم، اما امروز قدرت سیاسی عظیمی را رقم زده‌ایم که ساختارهای قدرت استبدادی را سست و بی‌رمق کرده و شکل پیشرو و رادیکال و تعیین کننده‌ای را در سیاست‌های ستیز و جنبش‌های اعتراضی و اجتماعی خلق کرده است.»

به گفته نرگس محمدی، شکل گیری و تداوم مبارزه بسیاری از زنان علیه حکومت، نه بر اساس تضاد و دشمنی گروه‌های مخالف هم ، بلکه به‌واقع بر اساس نگرش زیستی است. نگرشی که او آن را «مبتنی بر پرهیز و مبارزه با خشونت و تبعیض و سلطه‌طلبی و در راستای تحقق حقوق انسانی» توصیف کرده و بر این باور است که این حقوق، «اگر تحقق نیابد، سرانجام با جهانی عاری از صلح، انسانیت و عشق مواجه خواهیم شد.»

این فعال سیاسی و مدافع حقوق‌بشر در بخش دیگری از این پیام نوشته است: «مرگ مهسا بیان واقعیت و تصویر روشنی از چرایی ستیز ما با حکومت دینی استبدادی است. مرگ مهسا و عملکرد حکومت پس از جنبش انقلابی "زن، زندگی، آزادی" نشان داد که بین حکومت و زنان در ایران شکافی عمیق و گسترده وجود دارد که هیچ نیروی سیاسی و جنبش اجتماعی نمی‌تواند بر آن پلی بزند و بنیادی‌ترین رویارویی حکومت و زنان در مداری بالاتر از مدار سیاست است.»

نرگس محمدی این انقلاب را «انقلابی زنانه» که پس زمینه، بستر و حتی منشا شکل‌گیری و هویت‌یابی و عمومی شدن آن، «زندگی انسان» به معنای واقعی است توصیف کرده، و در ادامه نوشته است: «جنبش انقلابی "زن ،‌زندگی، آزادی"، تصویر واضح و پاسخ روشنی است به: ۱- ضرورت ۲- چگونگی ۳- هدف از گذار از جمهوری اسلامی به دموکراسی است. نقش زنان در این گذار بس تعیین کننده است. ضروری است هر زنی و هر مادری در هر مکانی از ایران، برای گذار مسالمت‌آمیز از نظام استبدادی دینی زن ستیز به نظامی پایبند به تحقق "زندگی انسانی" و برخوردار از حقوق‌بشر گامی پیش نهد.»

این فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر، در پایان این پیام نوشته است: «به‌عنوان یک فعال حقوق‌بشر و حقوق زنان، با تبریک روز جهانی زن به تمام آزادی‌خواهان و برابری‌طلبان جهان، زنان و مردان سرزمینم، زنان زندانی و مادران دادخواه و زنان مبارز، از زنان سرافراز سرزمینم می‌خواهم روز ۸ مارس، خیابان‌ها را با تمام نمادها و نشانه های زنانه و مادرانه‌تان، با شکوه و سر زندگی تسخیر کنید. از دختران و پسران کشورم می خواهم با شور و سرخوشی و عشق و ایمان به پیروزی، و با احترام به تفکر و عقیده یکدیگر، با هدف ایجاد همدلی و همبستگی در تمام محلات، دختران محلات را تشکیل و از یکدیگر حمایت کنید با برابرخواهان حقوقی و مدنی همکاری کنید.در هر نهادی با ایجاد جمع از حقوق برابر زنان در آن نهاد حمایت کنید. دل و جانم با جان‌های شوریده و شیدای آزادی و برابری در جای‌جای سرزمینم همراه است. بازوانتان پر توان، گام‌هایتان استوار و سرودتان جاودان باد.»
.
منبع: ایران وایر