Uncategorised

مقام‌های آمریکایی در دیدار با رافائل گروسی خواستار پایبندی ایران به تعهدات و محکومیتش به‌دلیل تخطی در غنی‌سازی شدند

Grossi-Rafael
در پی ابقای رافائل گروسی در مقام مدیریت کل آژانس جهانی انرژی اتمی و ابراز خوش‌بینی‌‌اش برای سفر بازرسان به ایران و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده و یک سناتور بلندپایه آمریکایی، در مورد اقدامات جمهوری اسلامی با گروسی به گفت‌وگو نشستند.

همه دیپلمات‌های‌ ۳۵ عضو شورای حکام آژانس جهانی انرژی اتمی، در نشستی که جمعه پیشین در پشت درهای بسته برگزار شد، از ابقای رافائل گروسی برای دومین دوره چهار ساله، در مقام مدیریت کل آژانس، پشتیبانی کردند.
دیپلمات برجسته آرژانتینی، در پی این پشتیبانی گفت که کارهایی بسیار در مورد «ایران، اوکرایین و انرژی هسته‌ای» وجود دارد که باید انجام شود.

او که به‌تازگی به ایران سفر کرده‌است، نسبت به افزایش بازرسی از سایت‌های هسته‌ای ایران ابراز خوش‌بینی کرد و گفت که بازرسان به‌زودی به این کشور سفر خواهند کرد.
در پی این اظهارات، رابرت مالی، نماینده ارشد ایالات متحده در مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی، خبر داد که در دیدار با گروسی، تاکید کرده‌است که ایران باید به تمامی تعهداتش عمل کند.

مسئول میز ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، در توییتر نوشت: در دیدار با مدیرکل آژانس جهانی، در مورد ملاقات‌های تازه‌اش در تهران سخن گفتیم. من از تلاش‌های او برای تعامل با ایران در زمینه مسایل هسته‌ای که مورد توجه آژانس قرار دارد، استقبال کردم.

این دیپلمات برجسته اظهار کرد که بر پایه توافق با گروسی، قرار است که تماس‌های نزدیک بین‌شان ادامه یابد.
مالی افزود هر دو تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران باید به همه تعهداتش در قبال آژانس جهانی انرژی اتمی پایبند باشد و امکان دسترسی آژانس را به هر مرکزی که لازم است، آسان کند.

سناتور جیم ریش، عضو بلندپایه کمیته روابط خارجی سنا، نیز در دیدار با گروسی «غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم» در ایران را به‌خلاف «توافقات پادمانی» عنوان کرد.
آقای ریش، تاکید کرد که شورای حکام آژانس جهانی انرژی اتمی، باید به‌صراحت اقدام اخیر ایران را محکوم کند.

سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی افزود که در صورت محکوم نشدن تهران، رژیم حاکم بر ایران بیش از پیش جسور خواهد شد.
.
منبع: رادیو فرانسه

 


در این رابطه