Uncategorised

طرح واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت به جای حمایت از دامدار و تولید و بازار مصرف

 Dam-Tiour رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده گفت: قرار است ۲۵۰ هزار تن گوشت (معادل ۶.۵ میلیون راس دام سبک ۴۰ کیلویی) وارد کشور کنیم و این بدان معناست که ریشه کل دام سبک کشور را بدون اینکه برنامه‌ای برای تولید داخل داشته باشیم، می‌زنیم.

منصور پوریان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به واردات گوشت و تأثیر آن بر تولید داخل دام اظهار داشت: اکنون میزان زیادی گوشت در حال ورود به کشور است، در حالی که ما قبلاً در بخش تولید طی ۶ ماه اول سال مازاد دام داشتیم و تولید به گونه‌ ای بود که به دلیل اینکه زایش‌ ها در برخی مناطق یکسان بود، به صورت حجمی وارد بازار می‌ شد.

وی افزود: روزانه ۱۱ تا ۱۱.۵ هزار لاشه گوسفندی و حدود ۱۳۰۰ رأس گوساله کشتار می‌ شود و در بالاترین سطح در کشور، کل کشتار سالانه به ۴ میلیون رأس می‌ رسد. در حالی که میزان بره تولیدی کشتاری در طول سال در محدوده‌ های ۷.۵ تا ۸ میلیون رأس است، یعنی با یک حجمی از دام بره روبرو هستیم. البته در کنار آن حدود ۸۰۰ تا یک میلیون رأس میش هم در سال کشتار داریم. عملاً جمعیت دامی که باید وارد کشتار شود در محدوده ۱۰ میلیون رأس بوده و این رقم خیلی زیاد است، حال بدون برنامه‌ریزی برای تولید داخل، قرار است ۲۵۰ هزار تن گوشت (معادل ۶.۵ میلیون رأس دام سبک ۴۰ کیلویی) وارد کشور کنیم و این بدان معناست که ریشه کل دام سبک کشور را بدون اینکه برنامه‌ ای برای تولید داخل داشته باشیم، می‌ زنیم.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده تصریح کرد: اکنون فصل زایش‌ ها تمام شده و باید بازار ایجاد کنیم، اما به بهانه اینکه دامدار عرضه نمی‌ کند، کاهش علوفه و یا کاهش قیمت، واردات انجام می‌شود.

وی همچنین گفت: در سال، ۴۰۰ هزار گوساله نر کشتاری داریم، در حالی که میزان تولید ما در بخش گوساله پرواری سالانه حدود ۹۰۰ تا یک میلیون رأس است و با این وجود، بنا داریم واردات انجام دهیم.

پوریان تأکید کرد: ما کمبود گوشت نداریم و مشکلات قیمتی هم ارتباطی به تولید و دامدار ندارد، مشکلات قیمتی ناشی از مسائل موجود در دل بازار و قیمت سایر کالاها است، ما به جای حمایت از دامدار و تولید و بازار مصرف، هدف و برنامه را مستقیماً روی واردات متمرکز کردهایم و خیلی هم افتخار می‌ کنیم.

وی با اشاره به واردات گوشت با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی خاطرنشان کرد: با این اقدام، سرمایۀ ملت، خرج بازار استرالیا و رومانی می‌ شود و به جای حمایت از تولید داخل، صنعت دامپروی را تحت‌ تأثیر قرار دادیم و تنها نتیجه آن به حاشیه بردن تولید داخل است.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده با بیان اینکه حتی اگر قرار است واردات داشته باشیم باید به اندازه‌ ای باشد که تولید داخل متضرر نشود، گفت: بدون اینکه برنامه‌ ای برای تولید داخل داشته باشیم در برنامۀ مهندسی‌ شده، یک روز قیمت گوشت را بالا می‌ بریم و روز بعد به بهانۀ افزایش قیمت، اقدام به واردات به میزان بالا می‌ کنیم. این نشان می‌ دهد که برای این حجم از واردات بیش از ۵ تا ۶ ماه برنامه ریزی شده است و این در حالی است که جلوی صادرات را هم می‌ گیریم، به طوری که کل صادراتی که در طول سال انجام شد ۳۵۰ هزار رأس بیشتر نبوده است.