Uncategorised

بیانیه جمعی از زندانیان سابق زن؛ آزادی امری جمعی است

bayanie3

تعدادی از زندانیان سابق زن که به تازگی از زندان آزاد شده‌اند، در بیانیه‌ای با نمایشی خواندن عفوهای اعلام شده اخیر برای برخی زندانیان، خواهان آزادی همه زنان محبوس از زندان‌های جمهوری اسلامی شدند و بیانیه‌ی خود را با عنوان «آزادی امری جمعی است» در صفحات مجازی خود منتشر کردند.

شش زن از زندانیان سیاسی سابق، ندا ناجی، آمنه زمانی، سپیده سالاروند، لیلا منصور، نازیلا معروفیان، صبا شعردوست در این بیانیه نوشته‌اند که پس از «عفو نمایشی» گروهی از زندانیان، کام آنها «تلخ‌تر» شده، چرا که زنان زندانی سیاسی دیگری همچنان در حبس هستند.

این زنان اعلام کرده‌اند که «درخواست بخشودگی» نکرده‌اند چرا که مجرم نبوده‌اند. آنها از سمانه اصغری، الهه محمدی و نیلوفر حامدی به عنوان «خواهرانمان که در حصار دیوار زندان‌ها با هم نان می‌شکستیم و رویای آزادی می‌بافتیم» نام برده‌اند که کماکان در زندان هستند و سروناز احمدی نیز موقتا به قید وثیقه آزاد است.

در این بیانیه آمده که این چهار زن زندانی «از دایره‌ کسانی‌ که پرونده‌شان بسته شده، بیرون مانده‌اند و حبس‌های طولانی‌مدت زندگی شورانگیز آن‌ها را تهدید می‌کند.»

در این بیانیه با اشاره به اینکه «سیاست‌های امنیتی حاکم می‌کوشد زندانیان سیاسی را از هم تفکیک کند» آمده که «ما این سیاست را شکل دیگری از بازتولید نابرابری می‌دانیم.»

شش زندانیان سابق زن نوشتند: «ما زمانی آزادی واقعی را لمس خواهیم کرد که خواهران و تمام یاران بی‌صدایمان از بند رها شوند و سایه تهدیدهای امنیتی و رویه‌های غیرقانونی، بیش از این، بر زندگی آن‌ها سنگینی نکند.»

پیشتر انتشار گزارش‌هایی از شکنجه، تعرض جنسی در بازداشت در مورد زنان بازداشت شده در اعتراضات سراسری، باعث انتقاد شدید سازمان‌های بین‌المللی نظیر عفو بین‌الملل و یونسکو از جمهوری اسلامی شده بود.

 

منبع:ایران وایر


در این رابطه