Uncategorised

مولوی عبدالحمید: مردم سال نو را با گریه بر قبر های شهدا آغاز کرده‌ اند- ریشۀ بیماری اقتصاد در مسائل سیاسی است

Abdolhamid-molavi رادیو فردا: مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌ های ایران در اولین سخنرانی خود در سال جدید خورشیدی، بدون ذکر مستقیم نام علی خامنه‌ ای، به اظهارات او درباره وضعیت اقتصادی ایران پاسخ داد و گفت اگر «بزرگان» خواهان تغییرات اقتصادی هستند باید، سیاست‌ های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی تغییر کند.

آقای عبدالحمید اسماعیل‌ زهی، روز جمعه چهارم فروردین در مراسم هفتگی نماز جمعه زاهدان گفت: «بسیاری از بزرگان مسئله اقتصاد مریض کشور را مطرح کردند، تا زمانی که سیاست‌ های داخلی و خارجی تغییر نکند، این مسئله اصلاح نمی‌ شود. بیماری اقتصاد ریشه‌ اش در مسائل سیاسی است.»

او در زمینه مشکلات اقتصادی ایران تأکید کرد که مردم اکنون «برای یک زندگی ساده نیز محتاج هستند».

پیشتر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در پیام نوروزی خود بدون اشاره مستقیم به اعتراضات گسترده سال ۱۴۰۱ به وجود «مشکلات سیاسی» اذعان کرد، اما گفت که ریشه همه مشکلات کشور در «اقتصاد»، بویژه «تورم و گرانی» است.

اما مولوی عبدالحمید بار دیگر برای بهبود وضعیت اقتصادی در ایران، خواستار برقراری رابطه ایران با «همه دنیا» شد و بدون ذکر نام کشوری گفت که فقط ارتباط با «دنیای گرسنگان» کافی نیست.

جمهوری اسلامی که به دلیل پرونده هسته‌ ای، مسائل حقوق بشری و دیگر اقداماتش تحت تحریم‌ های بین‌ المللی قرار دارد، در تلاش است با دیگر کشورهایی که آنها نیز تحت تحریم هستند، از جمله روسیه و بلاروس و ونزوئلا ارتباطات اقتصادی برقرار کند.

مولوی عبدالحمید همچنین سال ۱۴۰۱ را برای مردم ایرانی سالی دشوار توصیف کرد و با اشاره به اعتراضات سراسری گفت: «مردم ایران در بسیاری از مسائل احساس مشکل کردند و خود را در تنگنا دیدند».

او با تأکید بر این که این اعتراضات «مسالمت‌ آمیز» بود، گفت: «متأسفانه با این اعتراضات آن طور که نباید برخورد می‌ شد، برخورد شد. شایسته این بود که مسئولان حرف مردم را می‌ شنیدند».

پس از سخنرانی مولوی عبدالحمید، اعتراضات مردم زاهدان به‌ رغم جو امنیتی، ادامه یافت.

مردم با گریه سال جدید را آغاز کردند:

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین در بخش دیگری از سخنرانی نماز جمعه، به کشته‌ شدگان اعتراضات در سراسر ایران، بویژه اعتراضات شهر زاهدان اشاره کرد و گفت: «اینجا هم در این مصلی عده‌ ای مفت و مجانی، عده کثیری، شهید شدند و این نشان از این است که در کشور ما چه قدر اشتباهات می‌ شود که کشتن مردم سنگین‌ ترین گناه است.»

مولوی عبدالحمید بار دیگر تأکید کرد که کشته‌ شدگان اعتراضات زاهدان با «گلوله‌ های جنگی» نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

بر اساس آمارهای سازمان‌ های حقوق بشری، تاکنون در اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی به راه افتاد، بیش از ۵۰۰ نفر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته شدند که از این میان حدود ١٠٠ کشته متعلق به اعتراضات «جمعه خونین» زاهدان است.

مولوی عبدالحمید همچنین به «برخورد خشن» با زندانیان سیاسی در زندان‌ های جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت که با اینکه باید برای نوروز خوشحالی کرد، مردم ایران سال جدید را به جای خوشحالی، با گریه بر سر «قبرهای شهدای» اعتراضات آغاز کرده‌ اند.

او گفت: «درست است که اکنون اعتراضات کاهش پیدا کرده است، اما دل‌ ها همه رنج و زخم است.»

مولوی عبدالحمید بار دیگر به مسئولان جمهوری اسلامی توصیه کرد که در سال جدید به «خواستۀ برحق اکثریت مردم» تن دهند.


در این رابطه