Uncategorised

خودسرها وارد می‌شوند| سبک جدید کنترل حجاب زنان؛ امر به معروف "ماستی" با چاشنی خشونت!

Hejab mastmali

انتشار ویدئوی حمله یک مرد جوان آمر به معروف با سطل ماست به مادر و دختری که از حجاب رسمی استفاده نکرد‌ه‌اند، انتقاد‌های گسترده‌ای را در پی داشته است. برخی با یادآوری حوادث گذشته، نسبت به تبدیل "ماست‌پاشی" به "اسیدپاشی" به صورت زنان ایرانی هشدار داده‌اند.

بعد از اعتراضات سال گذشته، وضعیت حجاب در ایران متفاوت با گذشته شد و زنان و دخترانی که حجاب رسمی نداشته‌اند در سطح شهر به شکل کاملا محسوسی افزایش یافته است. این امر موجب اعتراض‌های شدید برخی جریان‌های اصولگرا شد. برخی ائمه جمعه نیز به طور رسمی از تریبون‌های نماز جمعه خواستار ورود "افراد مومن" برای برخورد با زنان و دختران بی‌حجاب شده‌اند. برخی رسانه‌های وابسته به نهادهای خاص نیز با راه‌اندازی کمپین‌هایی خواستار واکنش جدی‌تر مسئولان در این خصوص شده‌اند. تعدادی از نمایندگان مجلس نیز از طرح‌های مختلفی در این خصوص رونمایی کرده‌اند؛ از کنترل شهروندان با دوربین‌های پیشرفته تا جریمه‌های سه میلیاردی و ...

وزارت کشور نیز اخیرا در بیانیه‌ای تاکید کرد "هیچ‌گونه عقب‌نشینی یا تساهل در اصول و احکام دینی و ارزش‌های سنتی صورت نگرفته و نخواهد گرفت و حجاب به عنوان یک ضرورت شرعی غیرقابل تردید همواره از اصول عملی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود." بیانیه‌ای که البته حسین شریعتمداری از چهره‌های تندرو آن را دیرهنگام دانسته بود. شریعتمداری اخیرا نیز گفته بود که سال آینده وضعیت حجاب در ایران این گونه نخواهد بود!

در ایام نوروز نیز برخورد‌ها با زنانی که حجاب رسمی را رعایت نمی‌کنند، تشدید شده و در برخی موارد به خشونت کشیده شده است. همچنین بسیاری از اماکن گردشگری، تاریخی و صنفی بخاطر نداشتن حجاب رسمی، پلمب شده‌اند. مسئولان نیز شهروندانی را که حجاب رسمی را رعایت نکرده اند به مکان های تفریحی و گرشگری راه نمی‌دهند!

حالا انتشار ویدئوی حمله یک مرد جوان آمر به معروف با سطل ماست به مادر و دختری که از حجاب رسمی استفاده نکرد‌ه‌اند، انتقاد‌های گسترده را در پی داشته است.

براساس گزارش‌ها این برخورد خشن در شاندیز مشهد رخ داده است. در این ویدئو مشاهده شده دو زن که گفته شده مادر و دختر هستند و داخل سوپرمارکت حضور داشتند مورد حمله مردی جوان قرار گرفته‌اند. این مرد جوان آمر به معروف بعد از مشاجره لفظی با این دو شهروند، سطل ماست را بر سر این دو نفر می‌زند. افراد حاضر در صحنه نیز به کمک این مادر و دختر آمده و مرد جوان را از سوپرمارکت بیرون می‌کنند.

در حالی که اعتراض شهروندان به رفتار آمران به معروف با واکنش سریع مسئولان مواجه شده و در برخی مواقع افراد درگیر با آمران به معروف را در اقدامی سریع بازداشت می‌کنند، مسئولان تا کنون در این خصوص توضیحی ارائه نداده‌اند. با این حال، انتشار این ویدئو که بازتاب گسترده‌ای داشته است، باعث انتقا‌هایی از نحوه برخورد با شهروندانی شده است که حجاب رسمی را رعایت نمی‌کنند.

سایت خبری الف وابسته به احمد توکلی، در واکنش به این اقدام خشن در مطلبی با عنوان "حجاب را «ماست مالی» نکنید! " نوشته است: چندماه از اعتراضات اجتماعی به موضوع درگذشت مهسا امینی می‌گذرد و درباره ابعاد مختلف آن سخن گفته شده، اما بعد فرهنگی آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است. شاید از آنجا که مخالفان نظام حجاب را از امری اجتماعی به موضوعی سیاسی تبدیل کرده و با تمام قوا در حال تقابل افکنی در این زمینه هستند بیشتر تحلیل‌ها به ابعاد سیاسی و امنیتی معطوف بوده است... وقتی صورت غالب گفتمان رسمی حجاب حتی از زبان روحانیان فقط تهدید و تحدید است یا دستکم فقط بر ماجرای قانونی بودن حجاب تاکید می‌شود چگونه می‌توان به پیروزی در جنگ شناختی مورد ادعا امید داشت؟ جز این است که با ادامه رویه فعلی (رویه محدود به جنبه سخت قانون حجاب) که هیچ نسبتی با جنگ یاد شده ندارد در عمل مشغول ارسال تسلیحات پیشرفته و حاضر-آماده برای جبهه مقابل هستیم؟! کار به جایی رسیده که حتی برخی از مدعیان دفاع از آموزه‌های دینی به بیانیه رسمی وزارت کشور نیز که به اندازه کافی هشدار دهنده است می‌تازند و آن را ناکافی و دیرهنگام می‌خوانند! گویا از نظر اینان تنها راه و مطلوب‌ترین راه همان اقدامات خودسرانه برخی شهروندان به بهانه دفاع از حجاب است کسانی که بدون شناخت کافی از فریضه امر به معروف و حتی بعضا با انگیزه‌هایی ناخالص در این زمینه اقدام به کنشگری‌های هزینه ساز و غیر دینی می‌کنند. نمونه اخیر این نوع برخورد‌ها همین ویدئوی کوتاهی است که در آن مردی از یک سطل ماست کمک می‌گیرد! ... برخورد آن شهروند مدعی حجاب که به سطل ماست متوسل شد صورت مجسمی است از همان تعبیر عامیانه «ماست مالی» کردن امور مهم به جای اصلاح آن. شهروند مدعی ما با این کار در واقع حجاب را ماست مالی کرد، این فریضه مهم دینی را ماست مالی نکنیم! "

رحمت‌الله بیگدلی عضو شورای مرکزی حزب جمهوریت نیز در صفحه توییتر خود نوشت: «گر تو قرآن بر این نمت خوانی، ببری رونق مسلمانی.»

محسن برهانی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و دکترای حقوق جزا و جرم شناسی درباره امر به معروف و این حادثه در صفحه توییتر خود نوشت: «اگر ناهی از منکر از مرحله زبانی فراتر رفت و متعرض حیثیت، جان، مال، حریم خصوصی و حقوق اشخاص شد، این اقدام دیگر نهی از منکر نیست بلکه تجاوزی غیرقانونی و جرم است و سایرین با رعایت ماده ۱۵۶ قانون مجازات اسلامی، حق دفاع مشروع در قبال رفتار وی را خواهند داشت.»

حمید رسایی، نماینده اصولگرای سابق مجلس نیز در تلگرامش مدعی شد: اولا هیچ دلیل و نشانه‌ای دالّ بر اینکه درگیری اینها به خاطر بی‌حجاب بوده، نیست. ثانیا هیچ دلیل و نشانه‌ای مبنی بر اینکه این فرد، آمر به معروف یا بسیجی باشد، نیست. ثالثا بر فرض که موضوع درگیری بی‌حجابی این افراد بوده باشد، قطعا آن فرد آمر به معروف نیست بلکه جاهل و نادانی است که باید به دلیل این رفتار زشت و غیراخلاقی و زشتش مواخذه و محاکمه شود. نهایت مرحله امر به معروف و نهی از منکر در موضوع حجاب که بر افراد عادی جامعه واجب است، تذکر با زبان است. بیش از این برعهده حاکمیت است.

عبدالرضا داوری «فعال سیاسی» هم در توییتی نوشت: "اگر امروز قوه قضائیه با اوباشی که به بهانه امر به معروف و نهی از منکر، ماست به سر و صورت زنان می‌پاشند، برخورد نکند، فردا شاهد اسیدپاشی به صورت زنان خواهیم بود."

در حالی که جریان‌های تندرو و تریبون‌داران رسمی خواستار برخورد‌های شدیدتر با زنان و دختران بی‌حجاب شده‌اند، برخی با یادآوری اسیدپاشی‌های اصفهان، مسمومیت دانش‌آموزان دختر و نمونه‌هایی دیگر از این دست در گذشته، ضمن هشدار نسبت به افزایش چنین برخورد‌هایی از تشدید دو قطبی بر سر حجاب در ایران و احتمال بروز درگیری‌های خشونت‌آمیز در این خصوص ابراز نگرانی کرده‌اند.

منبع: آفتاب نیوز