Uncategorised

کمپین فعالین بلوچ :"شکنجه زندانیان سیاسی در زاهدان ادامه دارد"

zendane zahedan

کمپین فعالین بلوچ خبر می‌دهد که زندانیان بلوچ در زندان مرکزی زاهدان با آزار و اذیت زندان‌بانان و مسئولان زندان روبه‌رو هستند.

یک منبع مطلع به گزارشگر کمپین فعالین بلوچ گفته است که در بند ۹ زندان مرکزی زاهدان که مربوط به زندانیان سیاسی-امنیتی است زندانیان اجازه هواخوری ندارند و زندانیان در زیرزمین شکنجه می‌شوند و برای انتقال آنها به دادگاه نیز یک تونل حفاری شده که آنها را با چشم‌بند و پابند منتقل می‌کنند.

این منبع که نخواسته نامش فاش شود همچنین خبر داده است که زندانیان بندهای یک تا هشت زندان مرکزی زاهدان از ساعت ۸ صبح از بندها خارج و تا ساعت ۱۲ ظهر زیر آفتاب نگهداری می‌شوند و غذای آنها را نیز با ساعت‌ها تأخیر می‌دهند.

گزارش‌های کمپین فعالین بلوچ حاکی است که رسیدگی پزشکی زندانیان نیز در وضعیت بدی قرار دارد، چنانچه در روزهای اخیر یک زندانی بلوچ اهل ایرانشهر با هویت «حمزه» به دلیل عفونت معده در زندان مرکزی زاهدان جان خود را از دست داده و در گزارش زندان ذکر شده که او «به دلیل عدم رسیدن مواد» جان داده است.

منبع یادشده در ادامه به این کمپین گفته است: «مسئولان زندان ساعت ۲۱ شب سرویس‌های بهداشتی را قفل و تا ساعت ۲۳ باز می‌کنند و زندانیان به صورت دو نفره اجازه ورود به سرویس بهداشتی را دارند و صبح نیز از ساعت ۷ تا ۸ اجازه استفاده از سرویس‌ها را دارند و بعد از آن در صورت مشاهده زندانی به قرنطینه منتقل می‌شود.»

کمپین فعالین بلوچ ذکر می‌کند که هم‌اکنون حکم اعدام صدها تن از زندانیان بلوچ صادر شده و در انتظار اجرای حکم هستند.