Uncategorised

مولوی عبدالحمید: هیچکس از جانب خدا تعیین نمی شود- هیچ حاکمی اختیارات مطلق ندارد - ترور در اسلام جایی ندارد

Abdolhamid-molavi رادیو فردا: مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، با اشاره به قراردادهای صلح میان پیامبر اسلام و قبایل مختلف، بویژه یهودی‌ ها، گفت: «هیچ کس در فکر نابودی دیگران نباشد و همه باید در فکر صلح باشند».

مولوی عبدالحمید روز جمعه، ۲۵ فروردین، در سخنرانی هفتگی خود در نماز جمعه زاهدان، از پیروان ادیان مختلف، بویژه مسلمانان و یهودیان خواست که از افراط و تفریط پرهیز کنند. او گفت: «دین ما دین مدارا و تعامل و صلح است».

این اظهارات در حالی است که همزمان در روز جمعه، تظاهرات حکومتی «روز قدس» در سراسر ایران برگزار شد و تظاهرکنندگان و مقام‌ های جمهوری اسلامی خواستار «نابودی» اسرائیل شدند.

همچنین تأکید مولوی عبدالحمید بر صلح مسلمانان با یهودیان در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی بارها از توافق‌ های اخیر صلح میان اسرائیل و کشورهای عربی انتقاد کرده است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: «قرائت اعتدالی از اسلام»، اصلی‌ ترین و مهمترین قرائت از این دین است و «ما به این قرائت اعتقاد داریم».

جمهوری اسلامی پس از تأسیس خود، روابط ایران با اسرائیل را قطع کرد و با شعار حمایت از فلسطینیان، سیاست ضد اسرائیلی در پیش گرفت.

در حالی که جمهوری اسلامی متهم به تلاش برای ترور شهروندان اسرائیلی در کشورهای ثالث شد، مولوی عبدالحمید گفت: «ترور در اسلام جایی ندارد. اسلام دینِ مذاکره، دینِ دوراندیشی، دینِ سعه صدر است و برای حقوق بشر احترام می‌ گذارد».

هیچ حاکمی اختیارات مطلق ندارد:

این چهره پرنفوذ استان سیستان و بلوچستان همچنین بار دیگر انتقادهای خود را متوجه «حاکم» کرد و گفت، مسلمانان، غیر از «شخص پیامبر»، حاکم‌ شان را باید خودشان «انتخاب» کنند. مولوی عبدالحمید تأکید کرد: «هیچ کس از جانب خدا تعیین نشده است».

در حالی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی بر «ولایت مطلقه فقیه» اشاره شده، او گفت: «هیچ حاکمی اختیارات مطلق ندارد، اختیارات مطلق برای خداست.»

مولوی عبدالحمید همچنین بر مطالبه «آزادی» و «عدالت» از سوی مردم ایران تأکید کرد و گفت: «این حق ملت است که عدالت اجرا شود و آزادی‌ ها مطالبه حق مردم هستند».

او بار دیگر با اشاره به تبعیض حکومت علیه سنی‌ ها، خطاب به مقام‌ های جمهوری اسلامی گفت: «شما در جمهوری اسلامی نمی‌ توانید جلو نماز [جماعت اهل سنت] را بگیرید، قانون آزادی داده است».

مولوی عبدالحمید همچنین از اجرای اعدام‌ ها در ایران انتقاد کرد و گفت: «به جرأت می‌ توانم بگویم، کسانی که این اعدام‌ ها را انجام می‌ دهند در روز قیامت مؤاخذه می‌ شوند».

بر اساس گزارش تازه سازمان حقوق بشر ایران، آمار اعدام در ایران در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال پیش از آن، ۷۵ درصد افزایش یافته و به بالاترین تعداد سالانه از سال ۲۰۱۵ میلادی رسیده است.

همچنین بر اساس گزارش سایت حقوق بشری «حال‌ وش» از کشته‌ شدگان بلوچ در سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۱۸۲ نفر در این سال اعدام شده و ۲۸۸ نیز در پی شلیک مأموران حکومتی جان خود را از دست داده‌ اند.


در این رابطه