Uncategorised

ایران آمریکا را به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حمله به مجلس و مرقد خمینی محکوم کرد

terror-
دادگاه حقوقی تهران، آمریکا را به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حمله به مجلس و مرقد آیت‌الله خمینی در سال ۱۳۹۶ شمسی محکوم کرد.

در روز ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ مهاجمان مسلح با حمله به ساختمان مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی ۱۷ نفر را کشتند و بیش از ۴۰ نفر زخمی شدند. در آن زمان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با انتشار ویدئویی مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

بنابر اعلام قوه قضائیه، دادگاه حقوقی تهران با شکایت خانواده کشته‌شدگان و زخمی‌ها، برخی نهادها و مقامات آمریکایی را به پرداخت مبلغ ۳۱۲ میلیون و ۹۵۰ هزار دلار به عنوان «خسارت‌های مادی، معنوی و تنبیهی» محکوم کرد.

بنابر اعلام قوه قضائیه، این حکم «در چارچوب اقدام متقابل حقوقی علیه دولت آمریکا» و همچنین «حمایت و مساعدت این کشور از گروه تروریستی داعش در ارتکاب اقدامات تروریستی» صادر شده است.

در آن زمان، در پی حملاتی که به ساختمان مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت ‌الله روح‌الله خمینی در تهران صورت گرفت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه نوشت «برای قربانیان بی‌گناه حملات تروریستی در ایران و مردم ایران که با چنین شرایط چالش برانگیزی مواجه هستند سوگواریم و برای آنان دعا می‌کنیم. تاکید داریم که حکومت‌هایی که حامی تروریسم هستند با این خطر مواجه می‌شوند که خود قربانی همان شرارتی شوند که ترویج می‌کنند.»
.
منبع: بی بی سی