Uncategorised

اصغر سلیمی : اگر مجلس اختیار می‌داشت باید اکثر وزرای رئیسی را استیضاح و برکنار می‌کرد

majles iran

اصغر سلیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ایران اعتراف کرد که اگر مجلس اختیار می‌داشت باید اکثر وزرای دولت رئیسی را به دلیل بی کفایتی و فساد استیضاح و برکنار می‌کرد.

او گفت : "در حال حاضر سه وزارتخانۀ دولت سیزدهم بدون وزیر است. تورم در حال رکوردشکنی است و پای هیچ دونده‌ای به پای روند فزایندۀ نرخ ارز نمی‌رسد. در چنین وضعیتی انتظار این است مدیرانی بر سر کار باشند که بتوانند وضعیت نابسامان اقتصادی را کنترل کنند. اما حتا نماینده های مجلس یازدهم که به همسویی با دولت شهرت دارند از انتخاب چنین مدیرانی ناامید شده‌اند."

نمایندۀ سمیرم در مجلس شورای اسلامی سپس وزرای و مدیران ارشد دولت رئیسی را بی تجربه و فاقد تخصص و تلویحاً فاسد خواند و گفت : "بی ثباتی و تورمی که امروز در بازار شاهد هستیم نتیجه همین انتصابات اشتباه و سوءمدیریت است." او سپس تأکید کرد : "اکثر وزرای دولت در کارشان تجربه و تخصص لازم و کافی ندارند. ما باید به سمت تخصص گرایی و روی کار آوردن افراد پاک دست برویم."

اصغر سلیمی سپس گفت که خود دولت رئیسی برخی مدیران را به دلیل بی کفایتی برکنار کرده است، ولی "اگر برکناری‌ها در اختیار مجلس باشد باید اکثر وزرا استیضاح شوند. اما شرایط کشور... دست مجلس را بسته است. متاسفانه قول‌هایی که رئیس جمهور در حوزۀ انتخاب مدیران کارآمد داده بود اصلاً عملیاتی نشده است."

در اظهاراتی مشابه شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی سوءمدیریت را منشاء اصلی گرفتاری‌های معیشتی و اقتصادی مردم و کشور دانست و گفت : "اگر سوء مدیریت رفع شود هفتاد درصد شرایط به نفع مردم برمی‌گردد و اوضاع اقتصاد کشور بهتر می‌شود." او سپس افزود که وضعیت درآمدی دولت رئیسی بهتر از دولت روحانی است با این تفاوت که دولت روحانی توانست با درآمد کمتر "تورم را تا حدودی مهار کند."

اظهارات دو نمایندۀ مجلس شورای اسلامی همزمان است با معرفی برنامۀ هفتم توسعه که قرار است یکشنبه سی‌ام اردیبهشت تسلیم مجلس شورای اسلامی شود. مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه با اشاره به هدف اصلی این برنامه یعنی دست یافتن به رشد هشت درصدی، گفت که رسیدن به این هدف نیازمند دویست میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است که باید عمدتاً از طریق سرمایه‌گذاری خارجی تأمین شود. مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه سپس گفت که کشور با چالش‌های جدی در زمینۀ فروش نفت مواجه شده و استخراج نفت بدون همکاری دیگر کشورها امکانپذیر نیست.

منبع: رادیو فرانسه