Uncategorised

ایران در رتبه ١٩ بینواترین کشورها/ لبنان و یمن و سوریه جزو فلاکت زده ترین کشورها

faghr- tavarom rfi فارسی- شهاب عموپور: بر پایه پژوهشی که توسط یک اقتصاددان برجسته در دانشگاه جان هاپکینز ایالات متحده انجام شد، ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی و متحدانش، لبنان، یمن، ونزوئلا و سوریه، اکنون از جمله بینواترین کشورهای گیتی، محسوب می‌شوند. این در حالی است که پهنه سرزمینی ایران، به‌لحاظ دارا بودن سرمایه و منابع طبیعی، یکی از ثروتمندترین‌ها در جهان شمرده می‌شود.

روزنامه ژروزالم‌پست، روز چهارشنبه سوم خردادماه گزارشی را منتشر کرد که نتایج یک پژوهش را در مورد اوضاع فلاکت در دنیا نشان می‌دهد. بر پایه فهرستی که استیو اچ. هانکه، در این راستا ارائه کرده‌است، ایران در رتبه نوزدهم بینواترین کشورهای دنیا قرار دارد.

بنفشه زند، کارشناس ایرانی-آمریکایی، به این روزنامه گفت: تنها راهی که برای غلبه بر این فاجعه در ایران، وجود دارد این است که رژیم، برنامه‌ های هسته‌ ایش را متوقف کند و از مداخله در منطقه دست بکشد.

به‌ گفته بنفشه زند، همانگونه که تجربه ۴۴ ساله مردم ایران نشان می‌ دهد، رژیمی که رهبرش مدعی بود «اقتصاد برای الاغ است و اقتصاددانان انسان را حیوان می‌ دانند»، نه‌ فقط نالایق، بلکه «فاسد و خشن» است.

این کارشناس ایرانی‌ تبار می‌ افزاید: «آخوندها و زیردستان‌ شان قصد ندارند که اوضاع را بهبود بدهند. باید با چنین وضعی خو بگیرید، زیرا این شیوه مدیریت مافیای شیعه است».

بنفشه زند همچنین با اشاره به اینکه وضعیت «یمن، سوریه و لبنان» از ایران هم بدتر است، می‌ گوید: بی‌ تردید آخوندها هرجا که بروند، فلاکت را با خود به‌ همراه می‌ برند.

در این گزارش دیده می‌ شود که کشورهای لبنان، یمن و سوریه، بر پایه دلایلی که «سوء‌ مدیریت اقتصادی، فساد، خشونت و جنگ» شمرده شده‌ است، در زمره فلاکت‌ زده ترین کشورها قرار گرفته‌ اند.

سیمون کنستبل، یکی از همکاران مؤسسه جان هاپکینز در اقتصاد کاربردی، نیز در این راستا گفت که سوریه، لبنان و ایران، هر سه پیرو «سیاست‌ های اقتصادی افتضاح» بوده‌ اند.

این کارشناس برجسته اقتصادی افزود: سیاست‌ های {جمهوری اسلامی} ایران، ثروتی را که این کشور می‌ توانست از آن برخوردار بشود، نابود کرد.

در سیاهه برشمرده، زیمبابوه بعنوان بینواترین کشور شناخته شده‌ است. در رتبه دوم، ونزوئلا، کشوری که اداره‌ کنندگانش با رژیم حاکم بر ایران متحد هستند، دیده می‌ شود.

جایگاه سومین کشور بینوا در جهان نیز، در اختیار سوریه است. استیو اچ. هانکه در این راستا نوشت: «جای تعجب ندارد که سوریه، در بالای این رتبه‌ بندی قرار دارد. این قابل پیش‌ بینی است که در کشوری با بیش از دوازده سال درگیری در جنگ داخلی، شادی وجود نداشته باشد».

به‌‌ نوشته این کارشناس برجسته، این واقعیت که ونزوئلا و زیمبابوه بی‌ آنکه درگیر جنگ باشند، در جایگاهی بدتر از سوریه قرار دارند، گویای سوء مدیریت اقتصادی در این کشورها است.

او می‌ گوید، «شرایط انسانی» در میان طیفی از «بدبختی» و «شادمانی» گسترانده شده‌ است و در حوزه اقتصادی، بدبختی‌ ها از «تورم شدید، هزینه‌ های استقراضی بسیار و بیکاری» منتج می‌ شوند.

لبنان، دیگر کشور مرتبط با جمهوری اسلامی، به عنوان چهارمین کشور بینوا در گیتی معرفی شده‌است. حزب‌ الله لبنان که شریک استراتژیک رژیم حاکم بر ایران است، بعنوان «حکمران کنونی» در این کشور قلمداد می‌ شود.

سوئیس، کشوری ثروتمند در اروپای مرکزی، در انتهای جدول پیش‌ گفته در رتبه ۱۵۷ قرار دارد. اسرائیل نیز بر پایه این پژوهش در رتبه ۱۴۵ جا گرفته‌ است.