Uncategorised

احضار یازده معلم خوزستانی؛ بعد از شیراز، دومین محاکمه دسته‌جمعی معلمان در اهواز برگزار می‌شود

dadgah2

یک هفته پس از محاکمه هشت معلم معترض در شیراز، دست‌کم یازده تن از معلمان خوزستان بنابر احضاریه‌هایی که برایشان ارسال شده است روز شنبه بیست و هفتم خرداد ماه در دادگاه انقلاب اهواز به خاطر فعالیت کانون صنفی معلمان خوزستان محاکمه می‌شوند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با تایید احضار دسته‌جمعی شماری از معلمان عضو «کانون صنفی معلمان خوزستان» اعلام کرد که بنابر این احضاریه‌ها دست‌کم یازده معلم باید روز شنبه ۲۷ خرداد ماه خود را به «دادگاه انقلاب اهواز» معرفی کنند.

«پیروز نامی، زهره بختیاری، کوکب بداغی‌پگاه، سیامک چهرازی، علی کروشاتی، معین زرگان، شهریار شیروانی، اقبال تامرادی، صادق ناصری، بهنیا بهمئی‌نژاد و عماد رفیعی» بازده معلمی هستند که بنابر اعلام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان توسط دادگاه انقلاب اهواز احضار شده‌اند.

طبق این گزارش، دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی این یازده معلم را به خاطر فعالین‌های صنفی در چهارچوب «کانون صنفی معلمان خوزستان» به «عضویت در گروه‌هایی که هدف آنها برهم زدن امنیت کشور» است متهم کرده‌اند. دیگر اتهاماتی که به این معلمان به خاطر فعالیت‌های صنفی وارد شده شامل «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی» است.

محاکمه این یازده معلم خوزستانی بنابر احضاریه‌هایی که برای آنها ارسال شده است ساعت ده صبح روز شنبه بیست و هفتم خرداد ماه در دادگاه انقلاب اهواز برگزار می‌شود.
یک هفته قبل، در روز شنبه بیستم خرداد ماه، نیز هشت تن از معلمان معترض شیراز در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز محاکمه شدند.

رامین صفرنیا، وکیل دادگستری، پس از برگزاری جلسه محاکمه دسته‌جمعی معلمان شیراز در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «جلسه رسیدگی به پرونده موکلین‌ام، معلمان ایرج رهنما، مژگان باقری، زهرا اسفندیاری، غلامرضا غلامی، محمدعلی زحمتکش، اصغر امیرزادگان، افشین رزمجو و عبدالرزاق امیری، روز شنبه در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به اتهام اجتماع و تبانی برگزار شد.»

این وکیل دادگستری عنوان کرد که او و یکی دیگر از وکلا و همچنین معلمان معترض در جلسه دادگاه دفاعیات خود را ارائه کرده‌اند.

هر هشت معلم شیرازی که هفته گذشته در دادگاه انقلاب شیراز محاکمه شدند، اردیبهشت پارسال پس از برگزاری چند تجمع اعتراضی گسترده در مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان فارس، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای مدتی بازداشت شده بودند.

اصغر امیرزادگان، یکی از هشت معلم شیرازی، پیش از برگزاری جلسه محاکمه در شیراز، روز چهارشنبه هفدهم خرداد ماه به دادگستری شهر فیروزآباد احضار به زندان منتقل شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان پس از جلسه دادگاه دسته‌جمعی معلمان معترض شیراز، در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به محاکمه‌ و تشدید فشار بر معلمان، تاکید کرد که «بازداشت، تبعید، اخراج، زندان و… فعالان صنفی را از مسیر حقیقت و عدالت‌خواهی، منحرف نخواهد کرد.»

علاوه بر این، روز ۲۱ خرداد ماه نیز طاهره نقی‌ئی، دبیرکل سازمان معلمان ایران، به اتهام «نشر اکاذیب» و «تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.

برگزاری محاکمه‌های ذسته‌جمعی معلمان همچون محاکمه ۱۱ معلم در اهواز و ۸ معلم در شیراز در حالی برگزار می‌شود که شماری از معلمان و فرهنگیان همچون اسماعیل عبدی، هاشم خواستار، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، مهدی فتحی، حسین رمضان‌پور، امید شاه‌محمدی، عزیز قاسم‌زاده، فرزانه ناظران‌پور و اصغر امیرزادگان» هم اکنون زندانی هستند.

منبع: رایو فردا