Uncategorised

هفت نهاد ایرانی در تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه

okrain jang

یازدهمین بسته تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه با هدف جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها اجرایی شد. هفت نهاد وابسته به جمهوری اسلامی، از جمله چهار نهاد تولیدکننده پهپاد نیز در لیست تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا دیده می‌شوند.

یازدهمین بسته تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه در رابطه با تجاوز نظامی این کشور به اوکراین، روز جمعه ۲۳ ژوئن (۲ تیر) اجرایی شد.

توافق دولت‌های عضو اتحادیه اروپا برای تصویب چنین بسته‌ای در روز چهارشنبه گذشته کسب شد و شورای اروپا جزئیات یازدهمین بسته تحریمی را  روز جمعه منتشر کرد.

بسته جدید اتحادیه اروپا شامل اقدامات تنبیهی است و با هدف جلوگیری از دور زدن تحریم‌های موجود توسط کشورهای ثالث و شرکت‌ها اعمال شده است.

به این بسته تحریمی ۸۷ نهاد و ۷۱ شخص در کشورهای ایران، ارمنستان، سوریه، ازبکستان، امارات متحده عربی و سه کمپانی چینی اضافه شده‌اند که همگی مستقیما از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین حمایت می‌کنند.

از ایران شرکت طراحی و ساخت موتورهای هوایی (داما)، شرکت اوج پرواز ما دو نفر (مادو)، شرکت پرآور پارس و صنایع هوایی شاهد و همچنین نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه و صنایع هوایی قدس به فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا افزوده شده‌اند.

به گزارش شورای اروپا، این شرکت‌ها "مشمول محدودیت‌های صادراتی سخت‌تر برای اقلام با کاربرد دوگانه و فناوری پیشرفته" شده‌اند.

افزون بر این کشتی‌هایی که مظنون به حمل نفت تحریم شده روسی باشند، اجازه پهلو‌گرفتن در بنادر اروپایی را نخواهند یافت.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دراین زمینه گفت: «تحریم‌های ما در حال حاضر اقتصاد روسیه و توانایی کرملین برای تأمین مالی جنگ تجاوزگرانه‌اش را تحت فشار قرار داده است.»

او ادامه داد: «بسته امروز فشار ما بر روسیه و ماشین جنگی پوتین را افزایش می‌دهد. ما با محروم کردن روسیه از منابعی که به شدت به آن نیاز دارد تا بتواند به جنگ غیرقانونی خود علیه اوکراین ادامه دهد، فشار بر روسیه را به حداکثر خواهیم رساند.»

دولت مسکو نیز در واکنش به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، لیست نمایندگان ممنوع‌الورود این اتحادیه به روسیه را گسترش داد.

بر اساس گزارش سایت وزارت امور خارجه روسیه، این لیست شامل "کارمندان آژانس‌های اجرای قانون، سازمان‌های دولتی و تجاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین افرادی است که در ارائه کمک‌های نظامی به کی‌یف نقش دارند."