Uncategorised

کیفرخواست جدید علیه ترامپ با ۴ اتهام دیگر - ۲۰ سال زندان برای برخی اتهام ها

trump-Donald-1 رادیو فردا: جک اسمیت، بازرس ویژه پرونده ترامپ، یک کیفرخواست ۴۵ صفحه‌ای در روز سه‌ شنبه ۱ اوت/ ۱۰ مرداد در واشنگتن دی‌ سی تنظیم کرد که در آن چهار اتهام جنایی علیه ترامپ مطرح شده است که برخی از آنها تا ۲۰ سال زندان دارند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، روز سه‌شنبه برای سومین بار طی چهار ماه اخیر با اتهامات قضایی مواجه شد، اتهاماتی که این‌بار معطوف به تلاش‌های او برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است که به شکست او منجر شده بود.

کیفرخواست جدید آقای ترامپ شامل چهار مورد اتهامی است که او بر اساس آن به توطئه برای فریب ملت، تلاش برای ممانعت از اقدام کنگره در تایید پیروزی جو بایدن و سلب حقوق رای‌دهندگان متهم شده است.

به ترامپ دستور داده شده است که روز پنج‌شنبه در جلسه دادگاه فدرال حضور یابد. این اتهامات بر اساس تحقیقاتی است که جک اسمیت، بازرس ویژه وزارت دادگستری ایالات متحده درباره اقدامات آقای ترامپ انجام داده است.

دونالد ترامپ که نامزد پیشتاز جمهوری‌ خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ است در این کیفرخواست متهم شده که به همراه ۶ نفر دیگر برای تغییر نتایج انتخابات توطئه کرده است. نام آن ۶ نفر دیگر هنوز اعلام نشده است.

دادستانی فدرال در این کیفرخواست نوشت که ترامپ می‌ دانست که ادعاهایش دربارۀ تقلب در انتخابات دروغ است، اما آن را با هدف ایجاد جو بی‌ اعتمادی شدید ملی و خشم عمومی نسبت به نهاد انتخابات تکرار کرد.

کمپین انتخاباتی آقای ترامپ در بیانیه‌ ای گفت که او همواره مطیع قانون بوده است و این کیفرخواست را یک «آزار و اذیت سیاسی» خواند که یادآور اقدامات «نازی‌ ها در آلمان» است.

مقامات مسئول شهادت داده‌ اند که ترامپ با ادعاهای خود درباره تقلب گسترده در انتخابات آنها را تحت فشار قرار داده بود. طرفداران دونالد ترامپ روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ با هدف ممانعت از اقدام کنگره در تأیید پیروزی جو بایدن به کنگره حمله کردند.

کیفرخواست یادشده، آقای ترامپ و همدستان او را متهم کرده است که فهرست‌ های تقلبی از رأی‌ دهندگان در ٧ ایالتی که در آن شکست خورده است، تهیه کرده بود تا این آرای تقلبی نیز شمرده شوند و در نهایت کنگره آمریکا آن را تأیید رسمی کند.

خبرگزاری رویترز می‌ نویسد که اگرچه نام همدستان ترامپ اعلام نشده است، اما از شواهد چنین برمی‌ آید که یکی از آنها جفری کلارک، مقام سابق در وزارت دادگستری ایالات متحده باشد که تلاش کرد تا به سمت دادستان کل دست یابد و از این طریق بتواند تحقیقاتی را درباره تقلب در انتخابات در ایالت جورجیا و برخی دیگر ایالت‌ها انجام دهد.

متهم دیگر نیز به نظر می‌ آید جان ایستمن، وکیل، باشد که معتقد بود مایک پنس، معاون رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، می‌تواند نتایج انتخابات را در کنگره تایید نکند.

ترامپ نخستین رئیس جمهور سابق ایالات متحده امریکا است که با اتهامات قضائی مواجه شده است. او این مدت تلاش کرده است این تصویر را از دادستان‌ ها القا کند که دنبال انتقام‌ گیری سیاسی هستند.