Uncategorised

خود ستایی و تمجید ابراهیم رئیسی فقط از خودش و آدرس غلط دادن رسانه‌ های هوادار حکومت او

eghtesad roshd ساعت ۲۴: سید ابراهیم رییسی با اینکه بیش از ٢ سال است در منصب ریاست‌ جمهوری فعالیت می‌ کند، اما به دلیل ذهنیت شکل‌ گرفته‌ اش در همه دوران فعالیتش در قوه قضائیه در آموختن ادبیات اقتصادی ناتوان نشان می‌دهد‌. علاوه‌ بر این، رئیسی تصور می‌ کند با ستایش حداکثری از فعالیت‌ های دولتش در ٢ سال گذشته و اینکه‌ این دولت در همه امور کامیابی بیش از اندازه بدست آورده است، می‌ تواند شهروندان را متقاعد کند که دولت سیزدهم بهترین دولت پس از انقلاب اسلامی‌بوده و هست.

سید ابراهیم رئیسی رییس‌جمهوری در آخرین گفتگوی مطبوعاتی خود از تحولات اقتصادی به ظاهر گشایش‌بخشی در اقتصاد کشور خبر داد که به نظر می‌رسد صرفا برپا کردن جشن و شادمانی در کنار آمار شکننده‌ای است که به صرف راستی‌آزمایی عمقی، سطحی و غیرواقعی می‌نمایاند و لایق شادمانی نیست.

این رفتار رئیسی با رفتار و آداب فکری محمود احمدی‌ نژاد که در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ رئیس‌جمهور بود شباهت فوق‌العاده‌ای دارد.

ابراهیم رئیسی که باید الگوی انصاف باشد و از منتقدان خود تقاضای نقد منصفانه می‌کند چنان بر دولت‌های روحانی می‌تازد که گویی خودش در آن دوره زندگی نمی‌کرده و به همراه رییس مجلس با رییس دولت دوازدهم مهم‌ترین تصمیم‌های اقتصادی از جمله انتشار اوراق قرضه را نمی‌گرفته است. او چنان از دوست شدن با کشورهای همسایه سخن می‌گوید که گویی در این باره نقش اول را داشته است و یادش نمی‌آید آتش زدن سفارت عربستان از سوی کدام گروه و طیف سیاسی بوده است.

این رئیس دولت با چنان اعتماد به نفسی از حل همه مسائل ایران به ویژه ابرچالش‌ها سخن می‌گوید که گویی دیگر هیچ مسأله‌ای حل نشده باقی نمانده است‌. به گمان وی دولت سیزدهم معجزه اقتصادی کرده و نرخ تورم را از ۶۰ درصد به ۴۶ درصد تنزل داده و نرخ تورم تولید‌کننده را از ۱۲۰ درصد به پایین کشیده است. این همه اعتماد به نفس و تحسین حداکثری از دولت سیزدهم می‌تواند برای کشور و شهروندان آسیب‌های جدی به بار آورد و همین میزان اعتماد باقی مانده شهروندان را سلب کند. شهروندان ایرانی به چشم می‌بینند و رئیس سازمان برنامه و بودجه همین چند روز پیش گفت که یارانه‌ هایی که دولت می‌ داد به دلیل نرخ تورم بالا بویژه افزایش بهای مواد غذایی دود هوا شد و به آسمان رفت.

به نظر می‌رسد رسانه‌ های هوادار دولت سیزدهم در دادن آدرس نادرست از روزگار اقتصاد در سطح کلان‌، در سطح بنگاه‌ها و خانواده‌ها نقش پررنگی دارند و تازه دولت را تشویق می‌کنند که باید به رسانه‌های مستقل یادآور شود که تحسین حداکثری از دولت را در صدر اخبار و گزارش‌های خود قرار دهند. درباره بخش‌های گوناگون رییس دولت سیزدهم باز هم می‌نویسیم.


در این رابطه