Uncategorised

اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو؛ گزارشی از نشست جانبی حقوق زنان در ایران

shooraie hooghhoghbashar

روز جمعه همزمان با پنجاه و چهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو یک جلسه جانبی در محل این سازمان برگزار شد. این نشست متمرکز بر جنبش رو به رشد “زن، زندگی، آزادی” و سرکوب متعاقب مخالفان در ایران بود. کارشناسان مختلف از جمله گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در این نشست به ایراد سخن پرداختند.

این نشست که به ابتکار مرکز اسناد حقوق بشر ایران برگزار شد با سخنان شاهین میلانی، مدیرا اجرایی این نهاد آغاز شد. در این نشست گروهی از کارشناسان برجسته حضور داشتند تا به بررسی مسائل مبرمی که زنان و دختران در ایران با آن مواجه هستند، بپردازند.

دکتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، در سخنان خود با اشاره به تحولات یکسال اخیر، وضعیت تیره و تاریکی را در توصیف شکنجه و آزار و اذیت معترضان به تصویر کشید که علیرغم مطالبه جهانی، هیچ بهبودی از سوی حکومت ایران نداشته است.

یکی از نگران کننده ترین تحولات مطرح شده در این جلسه، تصویب «لایحه حمایت از خانواده با ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» در مجلس ایران و پیامدهای احتمالی تصویب آن بود. اسکایلر تامپسون، مدیر ترویجگری و پاسخگویی جهانی مجموعه فعالان حقوق بشر، نگرانی عمیق خود را در این رابطه ابراز کرد و گفت: «قدرت گسترش یافته نیروی مقاومت بسیج در لایحه جدید به طور ویژه نگران کننده است… این قدرت دهی به یک اقتدار بی سابقه برای این نهاد تبدیل می شود»

واگذاری اختیارات بالقوه گسترده به نیروهای بسیجی که تحت نظر سپاه پاسداران عمل می کنند، از سوی خانم تامپسون به عنوان یک تهدید مهم مطرح شد که به گفته او حتی به پلتفرم های آنلاین نیز کشیده شده و راه هایی را برای نظارت و کنترل بی سابقه بر امور شخصی شهروندان باز خواهد کرد.

دوروتی استرادا تنک، رئیس گروه کاری سازمان ملل متحد در مورد تبعیض علیه زنان و دختران، در سخنان خود بر ضرورت استفاده از مکانیسم های سازمان ملل برای به حداکثر رساندن صدای زنان و دختران ایرانی و تشویق مشارکت جهانی برای رسیدگی به موارد نقض حقوق آنان تاکید کرد.

گیسو نیا، وکیل و فعال حقوق بشر، در سخنان خود بر موضوع پاسخگویی و مسئولیت پذیری تاکید کرد، خانم نیا، تمرکز بیشتر بر پرونده های دارای صلاحیت قضایی جهانی در اجرای عدالت را ضروری دانست.

مهسا علیمردانی، پژوهشگر ارشد ماده ۱۹، بعنوان دیگر سخنران این نشست، با اشاره به افزایش سطح نظارت حکومتی، سال گذشته در ایران را به عنوان یکی از بدترین سال‌های آزادی بیان در دهه‌های اخیر معرفی کرد.

این جلسه که بعد از حدود دو ساعت، با برگزاری پرسش و پاسخ به انتها رسید، به طور کلی به فوریت اقدام برای جلب تمرکز بین المللی و فشار بر دولت ایران برای توقف اقدامات سرکوبگرانه خود که زنان و دختران را هدف قرار می دهد، تاکید داشت.

منبع: هرانا