Uncategorised

صنعت دخانیات و آسیب های عظیم آن به محیط زیست

Cigarهافینگتن پست- جولین فورنیول- ۳۱ ماه مه ۲۰۲۲

سازمان بهداشت جهانی (WHO) روز سه شنبه هشدار داد صنعت دخانیات علاوه بر تأثیر آن بر سلامت عمومی، عامل آسیب زیست محیطی دهشتناکی نیز می باشد.

رودیگر کرچ، مدیر ارتقای سلامت سازمان جهانی بهداشت، با ارائه گزارشی با نتایج نسبتاً فاجعه‌بار، توضیح داد: «در میان کوه‌های آلودگی و انتشار گازهای گلخانه‌ای که به تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند، صنعت تنباکو، یکی از بزرگترین آلاینده‌هایی است که می‌شناسیم».

این سند با عنوان تنباکو، «سم برای سیاره ما»، به ردپای زیست محیطی این بخش در کلیتش، از کشت گیاهان گرفته تا تولید محصولات تنباکو، از جمله مصرف و ضایعات، می پردازد.

بر اساس این گزارش، در حالی که این صنعت مسئول از بین رفتن ۶۰۰ میلیون درخت است، کشاورزی تنباکو سالانه از ۲۰۰ هزار هکتار زمین و ۲۲ میلیارد تن آب استفاده می کند و حدود ۸۴ میلیون تن CO2 منتشر می کند.

سازمان جهانی بهداشت می خواهد فیلترها را ممنوع کند

سهم قابل توجهی از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی نیز از فرآوری و حمل و نقل تنباکو ناشی می شود - معادل یک پنجم ردپای کربن سفرهای هوایی.

سازمان جهانی بهداشت همچنین در مورد محصولات مشتق شده از تنباکو - سیگار، تنباکوی بدون دود و سیگار الکترونیکی - که به طور قابل توجهی در تجمع آلودگی پلاستیکی در جهان نقش دارند، هشدار می دهد.

فیلترهای سیگار حاوی ردپایی از میکروپلاستیک ها هستند، این قطعات کوچک که در اقیانوس های سراسر جهان، از جمله در گودال ماریان، عمیق ترین گودال اقیانوسی در جهان، یافت می شود - و آن را به دومین منبع بزرگ آلودگی پلاستیک در جهان تبدیل می کند. سازمان جهانی بهداشت تاکید می کند که برخلاف آنچه صنعت دخانیات ادعا می کند، هیچ مدرکی مبنی بر اثر مفید این فیلترها بر سلامتی وجود ندارد. بنابراین آژانس سازمان ملل از سیاست گذاران در سراسر جهان می خواهد که این فیلترها را همانند پلاستیک های یکبار مصرف دانسته و ممنوعیت آنها را در نظر بگیرند.

این آژانس همچنین از اینکه هزینه های عظیم پاکسازی زباله های صنعت تنباکو توسط مالیات دهندگان، در سراسر جهان، متحمل می شود ابراز تاسف می کند. بر اساس این گزارش، چین سالانه حدود ۲،۶ میلیارد دلار برای تصفیه زباله های تولیدات تنباکو هزینه می کند. برای هند، این صورت حساب ۷۶۶ میلیون دلار است، در حالی که برزیل و آلمان باید هر کدام ۲۰۰ میلیون دلار بپردازند.

۴۵۰۰ میلیارد ته سیگار در سال

رودیگر کرچ ادامه می‌دهد: «محصولات تنباکو، که بیشترین زباله‌های دور ریخته‌شده روی کره زمین هستند، حاوی بیش از ۷۰۰۰ ترکیب شیمیایی هستند که پس از دور ریختن، در محیط پخش می‌شوند». او خاطرنشان می کند که هر یک از ۴۵۰۰ میلیارد ته سیگاری که هر ساله در طبیعت انداخته میشود، می تواند تا ۱۰۰ لیتر آب را آلوده کند.

بر اساس این گزارش، تنباکو اغلب در کشورهای نسبتاً فقیر کشت می‌شود، جایی که آب و زمین‌های زیر کشت اغلب کمیاب هستند و این محصولات جای تولید مواد غذایی حیاتی را می‌گیرند. کشت تنباکو همچنین مسئول حدود ۵ درصد از جنگل زدایی در جهان است و کاهش ذخایر آب گرانبها را نیز تسریع می کند.

بنابراین سازمان جهانی بهداشت اصرار دارد که کشورهای بیشتری از فرانسه و اسپانیا الگوبرداری کنند و اصل «آلاینده، هزینه کند»، را اتخاذ کنند. برای رودیگر کرچ، مهم است که «صنعت تنباکو حتماً برای خسارتی که ایجاد می‌کند بهایی بپردازد».