Uncategorised

پژوهشگر:شبکه تارعنکبوتی روابط شخصی قدرت: شبکه محمد باقر قالیباف، -بخش دوم

ghalibaf bagher elyasالیاس قالیباف،نازپرورده پدر و مادر :

   پدری مانند سردار محمد باقر و مادری چون زهرا السادات مشیر مگر می شود فرزندی چون الیاس می‌پرورند. همسر او دخترسردار احمدی و خواهر محمد مهدی احمدی، داماد سردار محسن رضایی می‌باشد که بدون هیچ تخصصی در بخش ارزی بانک شهر به مقام بالایی به فرمان سردار محمد باقر قالیباف رسیده‌است.

   به دمبال شایعاتی در مورد مسائل مالی قالیباف و وابستگان به او ، اوگفت: «ما اینجا هستیم و خدمتگزار مردمیم و با کمک شما و غیرت و روحیه جهادی و نیز امر به معروف و نهی از منکر واقعی کار خود را ادامه می‌دهیم.»

   گفته می‌شود در اردیبهشت ماه گذشته نیز گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت دوساعته‌ الیاس قالیباف، پسر بزرگ محمدباقر قالیباف به دلیل «مسائل مالی» ستاد انتخاباتی پدرش در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و هم‌چنین ارتباط با بابک زنجانی، دلال نفتی زندانی منتشر شد.

   در آن زمان، وب‌سایت تابناک (متعلق به محسن رضایی) در گزارشی مدعی شد که شهردار تهران «بسیاری از پروژه‌های اقتصادی خود و ارتباط‌هایش با افرادی مانند بابک زنجانی و رضا ضراب را از طریق الیاس صورت می‌داده است»،جالب اینکه اسحق قالیباف همسر خواهر داماد محسن رضایی است

   به دنبال شایعاتی در مورد الیاس قالیباف، پدر او وارد شد و او را معلمی ساده خواند همانگونه که در مورد شایعات پیرامون همسرش از او دفاع کرد. اما با نگاهی به برخی از مطالب می‌توان به میزان فساد پسر سردار پی‌برد و عنوان سردار زاده را در کنار آقا زاده و ملا زاده قرار داد. در زیر به برخی از فعالیت های ساده این معلم توجه فرمایید:

پس از آنکه محمدباقر قالیباف در دومین مناظره انتخابات ۱۳۹۶ به تجارت لباس توسط دختر وزیر آموزش و پرورش پرداخت، محمدعلی وکیلی، سخنگوی ستاد حسن روحانی پرونده مالی و تجارتی الیاس قالیباف را مقابل پدرش گذاشت و گفت: شهردار تهران باید درباره پسرش به جامعه پاسخ دهد.

   الیاس قالیباف سالهاست به تجارت در داخل و خارج از ایران اشتغال دارد و نامش برای فعالیتهای آموزشی در مدرسه غیرانتفاعی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ بود که خبر بازداشت الیاس قالیباف، پسر بزرگ و مشاور رسانه‌ای شهردار تهران در رسانه‌های داخل ایران منتشر و بعد از مدتی از روی سایت‌ها برداشته شد. در آن خبر آمده بود که او به دلیل مسایل مالی مرتبط به موسسه «شمس الشموس» به مدت ۲۴ ساعت در بازداشت بوده است.

   این خبر از سوی شهردار تهران تکذیب شد و محمدباقر قالیباف در دفاع از پسرش گفت: الیاس صرفا یک معلم است.

در نیمه دوم ماه اردیبهشت همان سال اما وبسایت «خرداد نیوز» با انتشار اسنادی، عنوان کرد: الیاس قالیباف عضو هیأت مدیره مؤسسه آموزشی “شمس الشموس” است که سرمایه اولیه آن “صد هزار تومان” اعلام شده و درحال حاضر بیشتر از ۲۰ میلیارد تومان می‌ارزد. این مؤسسه که در “سعادت آباد” تهران واقع شده، صاحب امتیاز مدرسه‌ای غیرانتقاعی به نام “مهر هشتم” است. الیاس قالیباف در ابتدا به عنوان مدیرعامل این مؤسسه آغاز به کار کرد، بعدتر رییس هیأت مدیره شد.

   بنا به اسناد «خرداد نیوز» این ملک متعلق به یکی از اعضای هیأت مدیره بوده است که یکسال پس از ثبت مؤسسه و اعلام روزنامه رسمی، آن را با قیمت ودیعه ۵۰ میلیون و ماهانه ۴ میلیون تومان به عضو دیگری از هیأت مدیره اجاره داده بود. “خرداد نیوز” در این گزارش گفته بود چنین واگذاری میتواند شایبه «فرار مالیاتی» را زنده‌کند.گفته میشود برخی از اعضای هیأت مدیره این مؤسسه از هم کلاسی‌های الیاس قالیباف در مدرسه “مفید” و دانشگاه “امام صادق” هستند.

   در پی این افشاگری بود که محمدباقر قالیباف به همراه الیاس از “امیر عابدپور” مدیر مسوول سایت خرداد نیوز و “رضا رییسی” روزنامه نگار این وبسایت شکایت کرد. البته هیأت منصفه مطبوعات پس از دریافت اسناد “خرداد نیوز” اتهامات وارده بر آن‌ها را یعنی “تشویش اذهان عمومی” و “نشر اکاذیب” وارد ندانست و آن ‌ا تبرئه شدند.

جدای از مدرسه “مهر هشتم” که درباره آن گفته می‌شود یکی از شرایط ورود به آن برای دختران «داشتن حجاب خانواده» است، الیاس قالیباف را به عنوان مدیر تیم رسانه‌ای تبلیغاتی پدرش می‌شناسند که «امپراطوری رسانه‌ای» شهردار تهران را ایجاد کرده است.

   الیاس قالیباف عضو هیأت مدیره مؤسسه مطبوعاتی “سیمای مهر هستی”و از سهامداران آن است. این مؤسسه صاحب امتیاز چندین سایت خبری از جمله فردانیوز، شفاف و عصر ایران است و روزنامه “تهران امروز” را منتشر می‌کرد که یکسال بعد از انتشار با صاحب امتیازی این مؤسسه، توقیف شد.

   این مؤسسه پیشتر با عنوان “چهره مهر هستی” فعالیت می‌کرد. اگرچه هیأت مدیره آن تغییر کرده است اما پیشتر هیأت مدیره‌ای داشت متشکل از نزدیکان محمدباقر قالیباف؛ افرادی از جمله هادی ایازی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، مهدی هاشمی تشکری، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مهدی ذاکری، مدیرمسوول روزنامه همشهری، علیرضا ظهره وند، مدیر مؤسسه اقتصادی جامعه الصادق و پروزی اسماعیلی، مدیر عامل سابق خبرگزاری مهر.

   این مؤسسه خصوصی برخی تولیدات فرهنگی هم داشته است؛ مثل تولید فیلم “درباره الی”. در عین حال مجله “زندگی ایرانی” که امتیاز آن فروخته شده است، زیر نظر تیم رسانه‌ای الیاس قالیباف منتشر میشد.

در اوایل تابستان سال ۱۳۹۴ بار دیگر نام الیاس قالیباف در رسانه‌ها مطرح شد؛ این بار درباره اختلاس ۸ هزار میلیاردی در شهرداری تهران. در آن زمان گفته شده بود که ۸ هزار میلیارد تومان از بودجه شهرداری توسط الیاس قالیباف ناپدید شده و او در پی این اختلاس چند روزی در بازداشت به سر برد. شهرداری تهران مقابل این شنیده‌ها اعلام کرد کل بودجه شهرداری در یک سال ۸ هزار میلیارد تومان است.

   این زمزمه‌ها اما توسط محمدباقر و الیاس قالیباف و محسنی اژه‌ای در مقام سخنگوی قوه قضاییه تکذیب شد. در آن زمان الیاس قالیباف با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود گفت: «من الیاس قالیباف، دانشجوی رشته مدیریت فرهنگی هستم که در یک مجتمع آموزشی فعالیت می‌کنم. زندگی اعیانی ندارم. نه خارج از کشورم و نه زندان. نه دزدی کرده‌ام نه اختلاس.» البته در زمان انتخابات ۱۳۹۲ رسانه‌ها در معرفی محمدباقر قالیباف نوشته بودند که الیاس فارغ التحصیل “مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاه های مالزی است.”

مؤسسه مهر هشتم که مرکز یادگیری و مشاوره، زیرمجموعه آن است. الیاس ابتدا مدیر عامل و سال بعد رییس هیأت مدیره می‌شود. صاحب امتیاز و رییس مرکز پلیس + 10 می‌باشد که مردم ایران می دانند بسیاری از کارهایشان از جمله پاسپورت و تعویض آن و شناسنامه و کارت ملی و گواهینامه و... به عهده این مراکزم می‌باشد که در آمد خوبی دارد. لازم به ذکر است که فرزند دیگر او یعنی اسحق نیز دارای یک مجوز شبیه الیاس میباشد .

مؤسسه فرهنگی هنری سیمای مهر هستی، صاحب امتیازان سردارمحمد هادی ایازی(پدر عروس علی مطهری یعنی مرتضی مطهری ) و الیاس قالیباف و... می باشند.

یاشار سلطانی، خبرنگار آزاد ، که پیگیر مفاسد سردار قالیباف می‌باشد و به علت افشای املاک نجومی دستگیر شد در مورد الیاس قالیباف نیز مواردی را به شرح زیر اشاره کرده است؛ در توییت اول سلطانی آمده‌است:

« آقای قالیباف؛ از تراکم فروشی‌های همسر و فرزند‌تان الیاس هم بی‌خبرید؟! مدرسه شمس الشموس متعلق به الیاس قالیباف زیر مجموعه خیریه امام رضا(ع) متعلق به همسر قالیباف است. بنیاد مستضعفان ۳ قطعه زمین به مساحت ۵۸۳۹ متر در سعادت آباد به شمس الشموس واگذار کرد».

   به پیوست این توضیحات، تصاویر زیر از مکاتبات بین بنیاد مستضعفان و شهرداری تهران و یک شرکت پیمانکاری به نام شرکت ساختمان و عمران شهر پایدار، منتشر شده‌است(این شرکت یکی از 8 شرکت طرف قرارداد شهرداری تهران در دزدی اموال مردم تهران می‌باشد).

در نامه اول که خطاب به مدیرعامل سازمان املاک و اموال بنیاد مستضعفان است، عزیزالله نظری، شهردار منطقه ۲، به تفاهم‌‌‌ نامه‌ای اشاره کرده است که در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ بین شهرداری، بنیاد مستضعفان و مؤسسه شمس‌الشموس که متعلق به الیاس قالیباف است، منعقد شده‌است. این‌گونه که از متن نامه برمی‌آید، شهرداری منطقه ۲ تهران تایید می‌کند که خیریه امام رضا و مؤسسه شمس‌الشموس، عوارض ملکی متعلق به بنیاد مستضعفان را که معروف به «باغ برره» است پرداخت نموده و در عوض از بنیاد مستضعفان می‌خواهد که دو ملک مورد توافق را به نام مؤسسه شمس‌الشموس دربیاورد و نتیجه را به شهرداری اعلام کند.

 

در نامه دوم که تاریخ آن ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ است و خطاب به مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران است، از شهرداری خواسته شده که مطابق توافق‌نامه‌‌ای که در تاریخ ۱۴ تیر۱۳۹۳ منعقد شده‌، هولوگرام یا همان مجوز تراکم سیار برای یک شرکت پیمانکاری صادر کند که قرار است ملکی متعلق به مؤسسه شمس‌الشموس یا همان پسر قالیباف را بسازد. این ملک دارای همان شماره ثبتی است که باغ برره دارد.

   توجه به تاریخ از این بابت اهمیت دارد که این سال سالی است که قرار بود قالیباف از شهرداری تهران برود و در نتیجه کارها باید به سرعت انجام شود.

در نامه سوم، که گیرنده آن مشخص نیست و تاریخ نیز ندارد و احتمالا بعد از خروج قالیباف از شهرداری تهران نوشته شده‌، درباره تفاهم نامه سه‌جانبه شهرداری، بنیاد مستضعفان و مؤسسه پسر قالیباف توضیحاتی ارایه شده است. در این نامه آمده‌ که میزان بدهی بنیاد مستضعفان به شهرداری تهران برای عوارض باغ برره، ۶۳ میلیارد و ۵۷۲ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان بوده که شمس‌الشموس آن را به صورت غیرنقدی به شهرداری پرداخت کرده‌است. همچنین در نامه اعلام شده که  شمس‌الشموس در مورد بخشی از زمین باغ برره که در طرح بزرگراه یادگار امام افتاده‌، تقاضای خسارت کرده که پس از بررسی‌های شهرداری به‌دلیل ابهامات تفاهم‌نامه بین شمس‌الشموس، شهرداری و بنیاد مستضعفان، درخواست شمس‌الشموس ملغی اعلام شده‌است.

در نامه چهارم نیز، که بدون توضیحات سلطانی چندان قابل فهم نیست، آمده‌است که مبلغ ۶۴ میلیارد تومان بابت عوارض ملکی که شمس‌الشموس صاحب آن است به شهرداری تهران پرداخت شده‌است. سلطانی در توضیحات تکمیلی در توییت دوم خود نوشته‌است:

   «در عوض قرار شد عوارض ۶۴ میلیارد تومانی ساخت برج ۲۱ طبقه در باغ برره متعلق به بنیاد را شمس‌الشموس پرداخت کند! این ۶۴ میلیارد تومان در قالب هولوگرام (تراکم سیار) به بنیاد منتقل شد. هولوگرام‌ها متعلق به خیریه همسر قالیباف است و مشخص نیست یک خیریه چرا باید هولوگرام فروشی کند!»

   گفتنی است که فروش هولوگرام از سال ۱۳۹۶ به‌دلیل ایجاد فساد در شهرداری تهران، ممنوع اعلام شده‌است.، یعنی بعد از خروج سردار قالیباف ازشهرداری تهران که در زمان او هزاران میلیارد تومان هلوگرام به نزدیکان و اشنایان واگذار شده بود.

   هولوگرام به برگه‌هایی گفته می‌شد که شهرداری به‌عنوان تسویه حساب با طلبکاران خود، آن‌ها را صادر می‌کرد و مجوز تراکم سیار برای صاحب آن برگه‌ها به حساب می‌آمد. برگه‌های هولوگرام در واقع امکان ساخت و ساز بدون بررسی‌های فنی و مهندسی و در هر مکان و زمانی را به صاحبان خود می‌دادند. از این جهت، در اختیار داشتن این برگه‌های هولوگرام‌دار، رانتی بدون دردسر برای کسانی بود که موفق به دریافت آن از شهرداری تهران می‌شدند.

   آنگونه که از توضیحات یاشار سلطانی بر می‌آید، خیریه امام رضا و مؤسسه زیرمجموعه آن، یعنی شمس‌الشموس که زهرا مشیری، همسر قالیباف و الیاس قالیباف، فرزند قالیباف در آن سمت‌های کلیدی دارند، دسترسی قابل توجهی به این هولوگرام‌ها داشته‌اند.

   در پاسخ به اتهاماتی که سلطانی به خانواده قالیباف وارد کرده‌، علی اصغر قهرمانی، وکیل الیاس قالیباف، ضمن رد این اتهامات، آن‌ها را سیاسی و جناحی و در راستای اتهاماتی خواند که پیشتر نجفی شهردار سابق تهران آن را کلید زده‌بود. او هدف از این اتهامات را تخریب چهره قالیباف در شرایط پیش از انتخابات مجلس یازدهم خوانده‌است.

برای شناخت بهتر، می‌توان به یکی از اعضای هیأت امنای شمس‌الشموس اشاره کرد که برای خوانندگان چهره‌ای آشنا می‌باشد؛ یعنی محمد هادی رضوی داماد سردار بسیجی محمد شریعتمداری، عضو برجسته بیت رهبری و وزیر کار و امور اجتماعی دولت حسن روحانی با سوابق زیر، گفتنی است که پدر رضوی که حجةالاسلام می باشد نیز از اختلاس گران و دزدان معروف در رابطه با قراردادهای صداو سیما است .

   محمد هادی رضوی سال گذشته در جریان خورد و بردها در دادگاه به سال‌ها زندان محکوم گشت اما معلوم نیست در کجا است.

عضو هیأت مدیره آینده سازان فاطمی نوین

عضو هیأت مدیره رهجویان فاطمی پویا

عضو هیأت مدیره موسسه آموزشی شمس‌الشموس به همراه الیاس قالیباف

عضو هیأت مدیره و سهامدار نهاد آدینه قشم

عضو هیأت مدیره شایگان تجارت آتیه

برگزار کننده جشنواره فیلم مدافعان حرم با همکاری خبرگزاری فارس

سرمایه‌گذار سریال شهرزاد به همراه محمد امامی

   متهم در پرونده بانک سرمایه با اخذ وام صد و بیست میلیاردی، بانکی که سردار محمد باقر در آن دخالت دارد. و...

   در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری بهار ۹۶، الیاس قالیباف با انتشار پستی در اینستا گرامش، فهرست اموال خود را به شرح فوق اعلام کرده که ۳ دانگ از آپارتمان مسکونی در منطقه ۳ تهران و چند میلیون تومان موجودی در بانک پاسارگاد، بانک آینده و بانک انصار از آن جمله است. او گفته بود که مریم قالیباف (خواهرش)، آپارتمان مسکونی ۱۵۰ متری در منطقه ۴ تهران دارد.

 

اسحق قالیباف

   فرزند دوم محمد باقر و زهرا السادات که در مورد حضور او در استرالیا و خرید واحدی مسکونی در یکی از برج‌های مسکونی و تجاری استرالیا برای دریافت اقامت، گزارشاتی منتشر شده است، به هنگام عقد اسحق قالیباف و همسرش، سید ابراهیم رییسی مراسم عقد را در جوار ضریح امام رضا برنامه ریزی نموده بود. در مورد مفاسد اسحق قالیباف خبرنامه گویا چنین آورده است:

جزئیات جدید از "سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری" قالیباف در استرالیا: روز ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۹۶ و تنها چند روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری، «محمدباقر قالیباف» طی نامه‌ای خطاب به «ملت شریف ایران» از اموال خود رونمایی کرد. وی مدعی شد در حساب بانک ملی‌اش، ۳ میلیون تومان و در حساب بانک شهر ۲۵ میلیون تومان پول دارد و یک باب مغازه ۱۵ متری در بازار خیام مشهد، تنها دارایی‌های او در این دنیاست.

   وی در شرح اموال فرزندش «اسحق قالیباف» نوشت که او یک دستگاه خودروی نیستان پاترول مدل ۷۱ و یک‌دستگاه موتور سیکلت دارد و مجموع موجودی وی در بانک‌های اقتصاد نوین، سپه، ملی و صادرات در حدود یک میلیون تومان است!

   قالیباف در تبلیغات انتخاباتی خود مدعی شده بود از «منافع ۹۶ درصد جامعه را تعقیب می‌کند نه ۴ درصد بالای جامعه.

   روز یک‌شنبه ۸ مهرماه، وب‌سایت «آواتودی» از آدرس منزل «اسحق قالیباف» در ملبورن استرالیا

پرده برداشت. پس از آن خبرنگار «آمدنیوز» دریافت که «اسحق قالیباف» یک LEVEl از برج لاکچری در خیابان Chapel ST واقع در ثروتمندترین منطقهِ ملبورن را خریداری کرده است. در این ساختمان که یهودیان آن را ساخته‌اند، مغازه‌های بسیاری از مشهورترین برندهای تجاری دنیا وجود دارد.

   منزل اسحق قالیباف در یکی از طبقات فوقانی این برج قرار دارد که از «ریل استیت مارشال وایت» به مبلغ صد میلیون دلار خریداری شده و متراژ آن در حدود ۸۰۰ متر است.

   اسحاق قالیباف علاوه بر این منزل سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در استرالیا داشته و چندین ملک و پمپ بنزین را خریداری کرده که این دارایی‌ها در «فامیلی تِراست» نگهداری می‌شود.

   اسحق علاوه بر سرمایه‌گذاری اموال ملت ایران در استرالیا، انحصار واردات گوشت استرالیایی به ایران را نیز به همراه پدر در دست گرفته و ماهانه ده‌ها تن گوشت به ایران وارد می‌کند که حق کمیسیون اسحق از یک کیلو گوشت وارداتی به ایران، «چهار دلار جهانگیری» است.

 

مریم قالیباف

   دختر محمد باقر و زهرا السادات که از دوران نوجوانی به نام مشاوران جوان در خدمت مادر در شهرداری تهران بود که او خود نیز مشاور زنان شهرداری تهران همزمان با چند مسئولیت دیگر بود.

گفته می‌شود مریم قالیباف با فرزند یک سپاهی ازدواج کرده که از یاران دوران جنگ محمد باقر به نام بحیرایی است. مشخص نیست بحیرایی شهردار منطقه18 تهران با ایشان ارتباطی دارد یا نه .

   در مورد مراسم ازدواج این نوگل محمد باقر و زهرا السادات وب سایت معماری نیوز مرتبط با یاشار سلطانی می‌نویسد: «عروسی مریم قالیباف، دختر محمدباقر قالیباف، شامگاه جمعه ۱۸ تیر در پارک جنگلی لویزان برگزار شد. اما شهرداری منطقه چهار تهران «در همین رابطه» و برای «چهار روز» در «آماده‌باش کامل» قرار داشت.

   معماری‌نیوز افزوده که به مناسبت عروسی دختر شهردار تهران، نه تنها ورودی جنگل لویزان «از چند روز پیش چراغانی شد» بلکه از ظهر جمعه «درهای اصلی پارک جنگلی به روی مردم بسته شد تا عموم مردم نتوانند وارد جنگل شوند».

   این سایت خبری هم تصاویری از کارت دعوت به مراسم عروسی را منتشر کرده و هم با انتشار عکس‌هایی نوشته که شهرداری راه‌های منتهی به رستوران پارک را «به صورت ضربتی و جهادی» آسفالت و لکه‌گیری کرده است؛ کنایه‌ای به صفتی که شهردار تهران علاقه دارد مدیریتش با آن توصیف شود.

   واکنش شهرداری تهران به این گزارش بسیار تند بود. در جوابیه‌ای که روابط عمومی شهرداری منتشر کرد، این خبر «از اساس کذب محض» توصیف شد و آمد که انتشار آن «در ادامه تخریب‌های غیراخلاقی شهردار تهران از سوی یک سایت دروغ‌پرداز» بوده است. شهرداری تهران تهدید کرد که «حق شهردار تهران در پیگیری قضایی منتشرکنندگان این شایعه محفوظ خواهد بود».

   شهرداری تهران برای محکم‌کاری، فیلمی هم منتشر کرد از تعدادی از مردم که می‌گویند در ساعات بعدازظهر و عصر جمعه برای تفریح به پارک لویزان آمده‌اند و کسی هم مانعشان نشده است.

   معماری نیوز اما با پافشاری بر گزارش اولیه‌اش، نوشت: شهرداری تهران «نه تنها اقدامی غیرقانونی انجام داده و حقوق شهروندی را نقض کرده» بلکه «رسانه‌ها را متهم می‌کند و با وقاحت دروغ می‌گوید».

     این سایت منتقد شهرداری تهران افزود: مأموران شهرداری تهران بعد از انتشار خبر اول، موانع را برداشتند و «طوری وانمود کردند که گویی هیچ محدودیتی برای شهروندان اعمال نشده است». معماری نیوز همچنین تصاویر دیگری را منتشر کرده که بستن مسیرهای ورودی به پارک جنگلی لویزان را نشان می‌دهد.

   حق چه با معماری نیوز باشد چه با شهرداری تهران، عروسی دختر آقای قالیباف در زمان و مکان مقرر برگزار شده است.

 

وابستگان خانوادگی زهرا السادات مشیر الاستخاره :

   سید رضا مشیر استخاره که در مورد او، حسام قناطیردر وب سایت ایران وایر می‌نویسد: در آستانه انتخابات مجلس و درحالی‌که محمدباقر قالیباف برای دستیابی به سمت ریاست مجلس تلاش می‌کند، نام رضا مشیر، برادرزن و یکی از اعضای ستادش در انتخابات ریاست جمهوری ادوار گذشته مطرح شده است. امیر مقدم مسوول سابق روابط عمومی و رابط پارلمانی معاونت اجرایی رییس‌جمهور، در توییتی خبر داد که برادرزن قالیباف «سال‌هاست ساکن الجزایر شده و بنا بر اخبار در تردد بین استرالیا و الجزایر است.»

   او در توییت خود نوشت:«الجزایر جز چند کشور هشدار دنیا در جریان پول‌شویی است و بسیار غارتگران ایران پول‌ها را آنجا نگهداری می‌کنند، آیا مشیر بخشی از پول‌های قالیباف را اداره می‌کند.»

   رضا مشیر را اکثر نزدیکان محمدباقر قالیباف و اعضای ستاد او در انتخابات ریاست جمهوری می‌شناسند. او در انتخابات مختلف و به‌خصوص در سال ۱۳۹۲ یکی از گردانندگان ستاد او بود. او به‌خصوص با نیروهای جوان ستاد رابطه خوبی داشت، ارتباطی که هنوز هم حفظ شده و در گپ‌وگفت‌های فیسبوکی مشهود است. هنوز هم عده‌ای از آن‌ها در فضای مجازی سراغش را می‌گیرند و وقتی به دنبال پست و کار هستند به دنبالش می‌روند. رضا مشیر البته مانند برخی از دیگر نزدیکان مقامات سمت رسمی بالا نداشته تا شهردار تهران کمتر مورد اتهام قرارگیرد.

   بااین‌حال، گفته می‌شود او در زمان حضور محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران و نیروی انتظامی ازجمله کارچاق‌کن‌های او بوده است. در کنار هر یک از مقامات دولتی، معمولا کارچاق‌کن‌هایی وجود دارند که رابط آنان با سرمایه‌داران یا افراد فاسد دولتی هستند و با دریافت رشوه، رانت‌های دولتی را توزیع می‌کنند.

   تاکنون اما نام رضا مشیر مطرح نشده و تنها «زهرا مشیر»، همسر قالیباف، در گزارش یک پرونده فساد مربوط به «مؤسسه خیریه امام رضا» که آبان ۱۳۹۵ توسط روزنامه شرق منتشر شد، متهم ردیف اول بود.

   حضور رضا مشیر در الجزایر نیز معنادار است. از سالیان گذشته تنها نام برخی از کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین به‌عنوان محلی برای دور زدن تحریم‌ها و پول‌شویی شناخته می‌شوند؛ اما نقش الجزایر کمتر شناخته شده است. از سوی دیگر، مقامات جمهوری اسلامی نیز در سالیان گذشته درباره اقدامات اقتصادی در الجزایر تنها به‌صورت کلی سخن گفته و جزییات آن را پنهان کرده‌اند. ازجمله آنان تنها بر افزایش روابط اقتصادی دو کشور و همکاری‌های بانکی تاکید کرده‌اند اما جزییات این همکاری‌های مالی اعلام نشده است.

   به‌جز این روابط اقتصادی، گفته می‌شود سفارت ایران در الجزایر مرکزی برای سازمان‌دهی گروه‌های تروریستی نیز بوده است. مراکش در سال ۱۳۹۷ و پس از قطع رابطه با ایران اعلام کرد، اسناد موثق و بسیاری به دست آورده که سفارت ایران در الجزایر موجبات دیدار مقامات حزب‌الله لبنان و جبهه پولیساریو را فراهم آورده و حزب‌الله از نوامبر ۲۰۱۶ با حمایت مالی و آموزش نیروهای پولیساریو در صدد حمایت از این جریان جدایی‌طلب برآمده است. پولیساریو یک گروه مقاومت است که با هدف جدایی از مراکش به وجود آمده است.

   در این میان، الجزایر همچنین واسطه‌ای برای فعالیت‌های پول‌شویی ایران در مالت بوده است. ازجمله این فعالیت‌ها مربوط به «علی‌صدر هاشمی‌نژاد»، مدیر بانک پیلاتوس بود که به اتهام دور زدن تحریم‌های ایالات‌متحده و انتقال میلیون‌ها دلار به ایران، در آمریکا بازداشت شد.

   از سوی دیگر محمدباقر قالیباف که به فسادهای گسترده در ایران متهم بوده، اینک شائبه فعالیت اقتصادی و فسادش در خارج از کشور نیز مطرح شده است. افشای این موضوعات اما بعید است که ضربه چندانی به جایگاه سیاسی او وارد کند.

   مسعود مولوی که چندی پیش در ترکیه ترور شد در مورد رضا مشیر استخاره می‌گوید: او به همراه سید محمد فاضل حسینی در یکی از شهرهای ترکیه شرکتی تأسیس کرده که به پولشویی دست زده اند. اما جالب اینکه گفته می‌شود آنها دلار ویوروی تقلبی خریداری می‌کنند و به ایران می‌فرستند. گویا قرار است این پول هایت قلبی را با پول‌های اصلی جابجا کنند.

سید محمد علی مشیر استخاره ، وکیل پایه یک دادگستری

سید ناصر مشیر استخاره ، از اساتید دانشگاه

سمیه‌السادات مشیر استخاره، استاد دانشگاه

سید جواد مشیر استخاره ، استاد دانشگاه و نویسنده

پسرخاله‌های زهرا السادات مشیر استخاره هستند

سردار محمد جعفر هاشمی تشکری، پسر خاله زهرا السادات که 12 سال معاون قالیباف در شهرداری تهران در بخش ترافیک و نیروی انسانی بوده است

مهدی هاشمی تشکری ، پسر خاله دیگر که در شرکت بنافا قشم با محمد جواد تونل‌ها و پل‌ها و ترافیک تهران را با شرکت خود قرار داد بسته بود و دهها میلیارد تومان درآمد بدون مالیات کسب کرد. در زمان محمد باقر قالیباف از شهرداری تهران استعفاء داد.

   در مورد قراردادهای توأم با اختلاس و رانت‌ خوری‌های پسر خاله‌های خانم مشیر استخاره، رحمت‌الله حافظی رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در صحن علنی شورا، تذکری را مطرح و به صورت مکتوب نیز به هیأت رییسه ارسال کرد. او با یادآوری قانون منع مداخله کارکنان دولتی در معاملات دولتی و کشوری، به معاملاتی اشاره کرد که در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برخلاف این قانون انجام شده‌است. و خواستار پاسخگویی شهردار تهران در این زمینه شد. به گفته وی در ماده یک این قانون افراد مشمول قانون رسما اعلام شده‌اند که شامل شهرداران، کارمندان شهرداری‌ها و دستگاه‌های وابسته به آن است.

   در تبصره یک ذیل ماده یک نیز آمده است که پدر، مادر، خواهر، بردار، زن یا شوهر، اولاد بلافصل، عروس و داماد اشخاص مندرج در این قانون همچنین شرکت‌ها و مؤسساتی که اقرباء فوق الذکر در آن سهیم یا دارای سمت باشند، نمی‌توانند با وزارتخانه‌ها، بانک‌ها، شهرداری‌ها یا سازمان‌ها و سایر مؤسسات مذکور در این قانون که این اشخاص در آن سمت دارند، وارد معامله شوند.

   رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با بیان اینکه متولیان و مسئولان این دستگاه‌ها حق ندارند با خویشان خود قرارداد منعقد کنند، ادامه داد: در ماده دو این قانون ذکر شده‌است، افرادی که برخلاف ماده فوق شخصا یا بنام یا به وسیله اشخاص دیگر مبادرت به انجام معامله نمایند در هر رتبه، درجه و مقامی که باشند هرگاه برخلاف این قانون عمل نمایند به حبس دو تا چهار سال محکوم خواهند شد و معاملات مذکور باطل بوده و متخلف، مسئول پرداخت خسارت ناشی از معامله است.

   حافظی تاکید کرد: به شهردار تهران در مورد معاملات حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که برخلاف این قانون انجام شده‌است، تذکر داده می‌شود، همچنین می‌بایست متخلفین به دادسرای کارکنان دولت معرفی شوند و شهردار به این تذکر پاسخ گو باشد. این درخواست حافظی به صورت مکتوب به رییس شورای شهر تهران هم ارسال شده‌است.

   پاسخ مهدی چمران در این رابطه این بود که قبلا نیز این بحث مطرح و پاسخ‌ها نیز اعلام شد که چنین مواردی صحت ندارد. حتی یکی از اعضاء دیدم تذکر را نوشته اما مصادیق و مستندات را ارائه نکرده‌است. به ایشان گفتم مصادیق را ارائه و تذکرات‌شان را پیوست کنند. قطعا دنبال می‌کنیم و این برخورد از جنس قانون است اما تا کنون چنین مواردی را ندیدیم.

   به گزارش معماری نیوز، شرکتی که حافظی به آن اشاره می‌کند، شرکت توسعه ارتباطات و فناوری بنافا قشم است. مدیرعامل این شرکت عظیم که قسمت عمده‌ای از پروژه‌های معاونت ترافیک شهرداری تهران را انجام داده‌است، در سایت این شرکت در معرفی فعالیت‌های آن آورده‌است: شرکت بنافاقشم پس از سال‌ها فعالیت و همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌های مطرح در عرصه پروژه‌های اجرایی و با داشتن دانش و تجربه فنی، تخصصی و مدیریتی در پروژه‌های مختلف تصمیم به ایجاد یک تیم اجرایی در قالب یک شخصیت حقوقی گرفت تا به مجموعه فعالیت‌های انجام شده اعضاء و همکاران خود جهت داده و به طور جدی‌تر به عرصه پروژه‌های کشور قدم گذارد.

   با این خاستگاه، شرکت توسعه ارتباطات و فناوری بنافاقشم (سهامی خاص ، به شماره ثبت ۲۲۴۰) در ایران به ثبت رسید. این مجموعه توسط گروهی از متخصصین مجرب، با سابقه و توانمند علمی با همکاری جوانان دانشگاهی، با هدف فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیستم‌های هوشمند حمل‌ونقل و ترافیک با بهره‌گیری از تجارب و تخصص علمی چندین شرکت بزرگ و مطرح داخلی و خارجی فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت توانست در مدت کوتاهی در زمینه‌های مختلف خصوصاً سیستم‌های مدیریت هوشمند ترافیک فعالیت خود را گسترش داده و به یکی از شرکت‌های مطرح در این حوزه تبدیل شود.

   زمینه‌های فعالیت این شرکت هم، مشاوره، طراحی، تامین، نصب و راه‌اندازی و پشتیبانی سامانه‌های هوشمند ترافیکی، مدیریت جامع و یکپارچه هوشمند سیستم‌های کنترل و مدیریت ترافیک، تأمین سیستم‌های هدایت اتوماتیک خودرو به نزدیک‌ترین فضای پارک در پارکینگ‌های طبقاتی، سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، مشاوره، تامین ، نصب و راه‌اندازی و پشتیبانی از تلویزیون‌های هوشمند شهری ذکر شده است.

برخی از قراردادهای شهرداری تهران با این شرکت شامل پروژه‌های تونل توحید، تونل نیایش، پل صدر، تونل امیرکبیر، پارکینگ لاله، پارکینگ تجریش، پارکینگ باهنر، پارکینگ اندیشه و همچنین پروژه‌های نصب و راه اندازی نمایشگرهای شهری و سیستم روشنایی سولار می‌شود.

   این شرکت در سال ۸۷ به ثبت رسیده‌است. نخستین کسانی که شرکت به نام آنها ثبت شده نام‌های آشنایی هستند: ولی الله رضوانی، سید مهدی متولیان، مهدی سرشوق، علی یکداش و طیبه محزون.

   اما نام‌های اصلی از سال ۹۱ به عنوان رییس هیأت مدیره معرفی می‌شوند: سید علیرضا تشکری هاشمی و سید مهدی تشکری هاشمی، مشاور شهردار تهران در فن آوری اطلاعات و برادر سیدجعفر تشکری هاشمی که به تازگی از معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران کنار گذاشته شده و به معاونت منابع انسانی رفته‌است، به عنوان اعضای هیأت مدیره این شرکت معرفی شده‌اند.

 

   سردار سیدجعفر تشکری هاشمی یکی از یاران نزدیک قالیباف است که از نیروی انتظامی با او به شهرداری تهران آمد. او بیش از ۷سال در معاونت حمل ونقل و ترافیک ماند و جزء رکورد داران عمر مدیریت در شهرداری محسوب می‌شود. او که نسبت فامیلی با همسر شهردار تهران دارد (پسرخاله خانم زهرا مشیر همسر محمد باقر قاليباف است) وقتی از این معاونت کنار گذاشته و به یکی از معاونت‌های کم حاشیه نقل مکان کرد، در مراسم معارفه خود گفت: «سرباز قالیباف است و در هر سنگری که فرمانده بگوید خدمت می‌کند.»

   در زمان تغییرات جدید شهرداری تهران، یکی از اعضا شورای شهر تهران این تغییرات را بازی شطرنج شهردار با نهادهای نظارتی دانسته که برای فرار از پاسخگویی انجام می‌شود.

   در این سالها برادر تشکری پروژه‌هایی مانند هوشمندسازی تونل امیرکبیر واگذاری نگهداری پروژه‌های شهری را انحصاری در اختیار داشته است و شهردار تهران به جای رسیدگی به این تخلف آشکار تنها به جا به جایی جعفر تشکری هاشمی بسنده کرده است. همچنین گفتنی است که این شرکت با توجه به اینکه کلیه پروژه‌های آن در تهران است اما در منطقه آزاد قشم به ثبت رسیده‌است. بر اساس مقررات ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب هفتم شهریور ماه ۷۲ و اصلاحات بعدی آن، اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه به انواع فعالیت‌های اقتصادی اشتغال دارند، نسبت به هرنوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از تاریخ بهره‌برداری مندرج در مجوز به مدت بیست سال از پرداخت مالیات بردرآمد و دارایی موضوع قانون مالیاتهای مستقیم معاف خواهند بود.

   شرکت کنترل ترافیک با شماره ثبت رسمی ٩٣٨۶۶ بر اساس مدارک و اسناد مستخرجه از روزنامه رسمی از ابتدای تصدی آقای محمد باقر قالیباف بعنوان شهردار تهران دارای اعضای هیئت مدیره و مدیرانی بوده است که شرح آن به‌طور خلاصه در جدول زیر آورده می‌‌شود: همانطور که در جدول هم مشاهده می‌شود آقای سید جعفر تشکری هاشمی خود در شرکت کنترل ترافیک بطور مستقیم حضور نیافته‌اند اما در سال‌هایی که شرکت فعالیت‌های مهمی را در شهر تهران انجام داده است از خدمات برادر خود سید مهدی تشکری هاشمی استفاده نموده‌است و همچنین یکی از دوستان معتمد خود بنام حجت االله بهروز را به‌عنوان مدیر عامل شرکت کنترل ترافیک منصوب نمود که بعداً در تاریخ ٢۵/٨/٩٢ به پیشنهاد آقای سید جعفرتشکری هاشمی توسط شهردار تهران بعنوان قائم مقام معاونت حمل و نقل نیز منصوب می‌شود.این شرکت که محل ثبت آن در شهر قشم می‌باشد از بدو تأسیس تاکنون دچار تغییرات مدیریتی بوده است که ماحصل تغییرات در جدول زیر آورده شده‌است (ماخذ روزنامه رسمی کشور):

* تذکر١: این شرکت دارای رتبه ۵ پیمانکاران شهرداری تهران در رسته مدیریت سیستم‌های هوشمند ‌ای تی اس را به تاریخ ۹۲/٢/۱۶ با مدیریت مهدی سرشوق کسب نموده است.

* تذکر٢: همانطور که ملاحظه می‌شود سید مهدی تشکری هاشمی با کد ملی ٠٩٣٩۴۴٣٩٣٧ برادر سید جعفر تشکری هاشمی و از مشاورین او و از ۹٠/٨/۳٠ جزو سهامداران و مدیران شرکت می‌باشد واکثریت سایر اعضا نیز از خانواده تشکری هاشمی می‌باشند.

* تذکر٣: این شرکت دارای هزار سهم می‌باشد که از این تعداد سهام تعداد ١٠٠ سهم آن با نام و ٩٠٠ سهم آن بی‌نام می‌باشند).

سردار احمد نوریان باجناق سردار محمد باقر قالیباف

سردار احمد نوریان که از نیروی انتظامی باقالیباف همکارو فامیل بود با ورود قالیباف به شهرداری تهران به این محل نقل مکان نمود و با همسر قالیباف در امور زنان کار می‌کرد در مورد او وب سایت مشرق نیوز می‌نویسد :

     نوریان در سال 84 با ورود به شهرداری تهران در کسوت معاون امور اجتماعی و فرهنگی با رویکرد مساله یابی و روند یابی تغییرات و نیازهای شهر، شهروندان و مدیریت شهری اقدام به باز تعریف ساختار و ماموریت‌های شهرداری تهران در حوزه آسیب‌های اجتماعی، سلامت ، مطالعات اجتماعی، ورزش، امور بانوان، کار آفرینی و مهارت آموزی، فرهنگی و... کرد، ضمن اینکه از سال 86 مسئولیت سازمان فرهنگی- هنری شهر تهران را نیز بعهده گرفت که ابتکار برگزاری جشن های بزرگ در اعیاد، توسعه مراکز فرهنگی شهر، احداث مجموعه های سینمایی، سالن های نمایش و باغ موزه ها از جمله نوآوری ها و اقدامات ابتکاری دوران فعالیت وی در این سازمان بوده است و در ادامه به علت الگو پذیری سایر شهرهای کشور از تهران، این ماموریت‌ها، به ماموریت‌ها و وظایف مدیریت شهری دیگر شهرها نیز اضافه شده است.

   در این رابطه خانم زهرا السادات مشیر استخاره و سردار محمد هادی ایازی و مرتضی مطهری و فرزند احمد توکلی حضوری فعال در این حوزه داشته اند.

   از دیگر یاران قالیباف در نیروی انتظامی سیدمحمدهادی ایازی است. او در این سازمان معاونت نیروی انسانی و آموزش را برعهده داشت. یکی از نزدیک‌ترین یاران قالیباف در شهرداری تهران سید محمدهادی ایازی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری است. وی علاوه بر معاونت، مشاور عالي شهردار تهران در امور برنامه‌ريزي و اجرايي، ریاست گروه مشاوران و سخنگوی شهرداری تهران را در کارنامه دارد. ایازی متولد مشهد است.

(مرتضی مطهری ، فرزند علی مطهری و نرگس انصاری ، نوه آیةالله مرتضی مطهری و داماد هادی ایازی معاون عمرانی شهرداری منطقه 17 می‌باشد و در عین حال عضو هیأت مدیره مؤسسه نشر شهر (وابسته به شهرداری) است.

   سید جعفر تشکری هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است. وی که دارای کارشناسی ارشد صنایع از دانشگاه آزاد است، متولد مشهد و دارای سابقه در نیروی انتظامی است.

   امیرخوراکیان به عنوان رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از سوی محمدباقر قالیباف به هیأت امنای این سازمان معرفی شد و مورد تأیید این هیأت قرار گرفت.

   وی بردار دو شهید است و پیش از بر عهده گرفتن سمت ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، بیشترین مسئولیت را در آستان قدس رضوی داشته است و مدیرکلی روابط عمومی، معاونت تبلیغات و ارتباطات و دبیری شورای عالی فرهنگی را در این سازمان بر عهده داشته است.

   امیر خوراکیان، یکی دیگر از نزدیکان به سید مسعود خامنه‌ای می‌باشد که از سال 1390 تا 1394، علاوه بر مسئولیت دفتر سید مسعود، معاونت هماهنگی مرکز را نیز بر عهده داشت. خوراکیان از سال ۱۳۹۴ به عنوان معاون «محتوا»ی مرکز ملی فضای مجازی منصوب شده است. خوراکیان از مؤسسان «جبهه آرمان‌خواهی واقع‌بینانه» بود. او سوابق زیر را در پرونده کاری خود دارد:

- معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی (90-84)

- دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی (90-84)

- رئیس سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران (92-90)

- رئیس هیأت مدیره مؤسسه تصویر شهر

- مؤسس نشریه نگاره

- عضو هیأت مدیره مؤسسه فرهنگی و روزنامه قدس

- عضو هیأت مدیره مؤسسه مطبوعاتی همشهری

- عضو شورای راهبردی شبکه 5 سیمای جمهوری اسلامی

- عضو هیأت منصفه دادگاه مطبوعات خراسان رضوی

- عضو هیأت امنای روزنامه خراسان

- طراحی و اجرای فرهنگسرای مجازی

- رئیس ستاد برگزاری جشنواره فیلم شهر (دو دوره)

- عضو شورای سیاستگذاری جشنواره شعر فجر

- رییس هیأت مدیره مؤسسه نشر شهر

   مسئولیت های جانبی امیر خوراکیان :

-معاون هماهنگی و رئیس حوزه ریاست مؤسسه انقلاب اسلامی

- دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیة‌الله العظمی خامنه‌ای

-عضو حقیقی شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی

- مشاور عالی فرهنگی رئیس سازمان تامین اجتماعی و دبیر شورای عالی فرهنگی این سازمان

- عضو هیأت مدیره انتشارات علمی-فرهنگی

- رئیس هیأت مدیره مؤسسه نشر آستان قدس رضوی

- عضو هیأت امنای مؤسسه فرهنگی و روزنامه خراسان

- عضو هیأت مدیره مؤسسه باغ موزه دفاع مقدس

- معاون محتوای مرکز ملی فضای مجا زی

   اخیرا برادر وی (رضا خوراکیان)،به عنوان یکی از اعضای مدیریت آستان قدس رضوی منصوب شده است؛ از سوی احمد مروی منصوب شده که در بیت رهبری مسئولیت داشت و به جای سید ابراهیم رییسی به مسئولیت تولیت آستان برگزیده شد. احمد مروی برادر هادی مروی داماد آیةالله خزعلی (همسر راضیه خزعلی)،است که خواهر همسر برادرش یعنی انسیه خزعلی (همسر سردار محمد رضا رضا زاده)، را نیز به عضویت در این استان مقدس در آورده است. گفتنی است که انسیه خزعلی به همراه خانم زهرا السادات مشیر استخاره و معصومه آباد مؤسسه‌ای را تشکیل داده بودند .