Uncategorised

کاوشگر: سپاه پاسداران، دزدان انقلاب، ویرانگران ایران، چپاولگران اموال ملت- بخش یازدهم

moshir zahra 1وابستگان خانوادگی زهرا السادات مشیر الاستخاره همسر سردار قالیباف :

سید رضا مشیر استخاره که در مورد او، حسام قناطیردر وب سایت ایران وایر می‌نویسد: در آستانه انتخابات مجلس و درحالی‌که محمدباقر قالیباف برای دستیابی به سمت ریاست مجلس تلاش می‌کند، نام رضا مشیر، برادرزن و یکی از اعضای ستادش در انتخابات ریاست جمهوری ادوار گذشته مطرح شده است. امیر مقدم مسوول سابق روابط عمومی و رابط پارلمانی معاونت اجرایی رییس‌جمهور، در توییتی خبر داد که برادرزن قالیباف «سال‌هاست ساکن الجزایر شده و بنا بر اخبار در تردد بین استرالیا و الجزایراست.»

او در توییت خود نوشت:«الجزایر جز چند کشور هشدار دنیا در جریان پول‌شویی است و بسیار غارتگران ایران پول‌ها را آنجا نگهداری می‌کنند، آیا مشیر بخشی از پول‌های قالیباف را اداره می‌کند.»

رضا مشیر را اکثر نزدیکان محمدباقر قالیباف و اعضای ستاد او در انتخابات ریاست جمهوری می‌شناسند. او در انتخابات مختلف و به‌خصوص در سال ۱۳۹۲ یکی از گردانندگان ستاد او بود. او به‌خصوص با نیروهای جوان ستاد رابطه خوبی داشت، ارتباطی که هنوز هم حفظ شده و در گپ‌و گفت‌های فیسبوکی مشهود است. هنوز هم عده‌ای از آنها درفضای مجازی سراغش را می‌گیرند و وقتی به دنبال پست و کار هستند به دنبالش می‌روند. رضا مشیر البته مانند برخی از دیگر نزدیکان مقامات سمت رسمی بالا نداشته تا شهردار تهران کمتر مورد اتهام قرار گیرد. بااین‌حال، گفته می‌شود او در زمان حضور محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران و نیروی انتظامی ازجمله کارچاق‌کن‌های او بوده است. در کنار هر یک از مقامات دولتی، معمولا کارچاق‌کن‌هایی وجود دارند که رابط آنان با سرمایه‌داران یا افراد فاسد دولتی هستند و با دریافت رشوه، رانت‌های دولتی را توزیع می‌کنند.

تاکنون اما، نام رضا مشیر مطرح نشده و تنها «زهرا مشیر»، همسر قالیباف، در گزارش یک پرونده فساد مربوط به «مؤسسه خیریه امام رضا» که آبان ۱۳۹۵ توسط روزنامه شرق منتشر شد، متهم ردیف اول بود.

حضور رضا مشیر در الجزایر نیز معنادار است. از سالیان گذشته تنها نام برخی از کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین به‌عنوان محلی برای دور زدن تحریم‌ها و پول‌شویی شناخته می‌شوند؛ اما نقش الجزایر کمتر شناخته شده است. از سوی دیگر، مقامات جمهوری اسلامی نیز در سالیان گذشته درباره اقدامات اقتصادی در الجزایر تنها به صورت کلی سخن گفته و جزییات آن را پنهان کرده‌اند. آنان تنها بر افزایش روابط اقتصادی دو کشور و همکاری‌های بانکی تاکید کرده‌اند اما جزییات این همکاری‌های مالی اعلام نشده است.

در این میان، الجزایر همچنین واسطه‌ای برای فعالیت‌های پول‌شویی ایران در مالت بوده است. ازجمله این فعالیت‌ها مربوط به «علی‌صدر هاشمی‌نژاد»، مدیر بانک پیلاتوس بود که به اتهام دور زدن تحریم‌های ایالات‌متحده و انتقال میلیون‌ها دلار به ایران، در آمریکا بازداشت شد.

از سوی دیگر محمدباقر قالیباف که به فسادهای گسترده در ایران متهم بوده، اینک شائبه فعالیت اقتصادی و فسادش در خارج از کشور نیز مطرح شده است. افشای این موضوعات اما بعید است که ضربه چندانی به جایگاه سیاسی او وارد کند.

مسعود مولوی که چندی پیش در ترکیه ترور شد در مورد رضا مشیر الاستخاره می‌گوید: او به همراه سید محمد فاضل حسینی در یکی از شهرهای ترکیه شرکتی تأسیس کرده که به پولشویی دست زده اند. اما جالب اینکه گفته می‌شود آنها دلار ویوروی تقلبی خریداری می‌کنند و به ایران می‌فرستند. گویا قرار است این پول‌های تقلبی را با پول‌های اصلی جابجا کنند.

سید محمد علی مشیر استخاره ، وکیل پایه یک دادگستری

سید ناصر مشیر استخاره ، از اساتید دانشگاه

سمیه‌السادات مشیر استخاره، استاد دانشگاه

سید جواد مشیر استخاره ، استاد دانشگاه و نویسنده

پسرخاله‌های زهرا السادات مشیر استخاره

سردار محمد جعفر هاشمی تشکری، پسر خاله زهرا السادات که ۱۲ سال معاون قالیباف در شهرداری تهران در بخش ترافیک و نیروی انسانی بوده است.

مهدی هاشمی تشکری ، پسر خاله دیگر که در شرکت بنافا قشم با محمد جواد تونل‌ها و پل‌ها و ترافیک تهران را با شرکت خود قرار داد بسته بود و دهها میلیارد تومان درآمد بدون مالیات کسب کرد. در زمان محمد باقر قالیباف از شهرداری تهران استعفاء داد.

در مورد قراردادهای توأم با اختلاس و رانت‌ خواری‌های پسر خاله‌های خانم مشیر استخاره، رحمت‌الله حافظی رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در صحن علنی شورا، تذکری را مطرح و به صورت مکتوب نیز به هیأت رییسه ارسال کرد. او با یادآوری قانون منع مداخله کارکنان دولتی در معاملات دولتی و کشوری، به معاملاتی اشاره کردکه در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برخلاف این قانون انجام شده‌است. و خواستار پاسخگویی شهردار تهران در این زمینه شد. به گفته وی در ماده یک این قانون افراد مشمول قانون رسما اعلام شده‌اند که شامل شهرداران، کارمندان شهرداری‌ها و دستگاه‌های وابسته به آن است.

در تبصره یک ذیل ماده یک نیز آمده است که پدر، مادر، خواهر، بردار، زن یا شوهر، اولاد بلافصل، عروس و داماد اشخاص مندرج در این قانون همچنین شرکت‌ها و مؤسساتی که اقرباء فوق الذکر در آن سهیم یا دارای سمت باشند، نمی‌توانند با وزارتخانه‌ها، بانک‌ها، شهرداری‌ها یا سازمان‌ها و سایر مؤسسات مذکور در این قانون که این

اشخاص در آن سمت دارند، وارد معامله شوند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با بیان اینکه متولیان و مسئولان این دستگاه‌ها حق ندارند با خویشان خود قرارداد منعقد کنند، ادامه داد: در ماده دو این قانون ذکر شده‌است، افرادی که برخلاف ماده فوق شخصا یا بنام یا به وسیله اشخاص دیگر مبادرت به انجام معامله نمایند در هر رتبه، درجه و مقامی که باشند هرگاه برخلاف این قانون عمل نمایند به حبس دو تا چهار سال محکوم خواهند شد و معاملات مذکور باطل بوده و متخلف، مسئول پرداخت خسارت ناشی ازمعامله است.

حافظی تاکید کرد: به شهردار تهران در مورد معاملات حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که برخلاف این قانون انجام شده‌است، تذکر داده می‌شود، همچنین می‌بایست متخلفین به دادسرای کارکنان دولت معرفی شوند و شهردار به این تذکر پاسخ گو باشد. این درخواست حافظی به صورت مکتوب به رییس شورای شهر تهران هم ارسال شده‌است.

پاسخ مهدی چمران در این رابطه این بود که قبلا نیز این بحث مطرح و پاسخ‌ها نیز اعلام شد که چنین مواردی صحت ندارد. حتی دیدم یکی از اعضاء تذکر را نوشته اما مصادیق و مستندات را ارائه نکرده‌است. به ایشان گفتم مصادیق را ارائه و تذکرات‌شان را پیوست کنند. قطعا دنبال می‌کنیم و این برخورد از جنس قانون است اما تاکنون چنین مواردی را ندیدیم.

به گزارش معماری نیوز، شرکتی که حافظی به آن اشاره می‌کند، شرکت توسعه ارتباطات و فناوری بنافا قشم است. مدیرعامل این شرکت عظیم که قسمت عمده‌ای از پروژه‌های معاونت ترافیک شهرداری تهران را انجام داده‌است، در سایت این شرکت در معرفی فعالیت‌های آن آورده‌است: شرکت بنافاقشم پس از سال‌ها فعالیت و همکاری با شرکت‌هاو سازمان‌های مطرح در عرصه پروژه‌های اجرایی و با داشتن دانش و تجربه فنی، تخصصی و مدیریتی در پروژه‌های مختلف تصمیم به ایجاد یک تیم اجرایی در قالب یک شخصیت حقوقی گرفت تا به مجموعه فعالیت‌های انجام شده اعضاء و همکاران خود جهت داده و به طور جدی‌تر به عرصه پروژه‌های کشور قدم گذارد.

با این خاستگاه، شرکت توسعه ارتباطات و فناوری بنافاقشم (سهامی خاص ، به شماره ثبت ۲۲۴۰) در ایران به ثبت رسید. این مجموعه توسط گروهی از متخصصین مجرب، با سابقه و توانمند علمی با همکاری جوانان دانشگاهی، با هدف فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیستم‌های هوشمند حمل‌ونقل و ترافیک با بهره‌گیری از تجارب و تخصص علمی چندین شرکت بزرگ و مطرح داخلی و خارجی فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت توانست در مدت کوتاهی در زمینه‌های مختلف خصوصاً سیستم‌های مدیریت هوشمندترافیک فعالیت خود را گسترش داده و به یکی از شرکت‌های مطرح در این حوزه تبدیل شود.

زمینه‌های فعالیت این شرکت هم، مشاوره، طراحی، تامین، نصب و راه‌اندازی و پشتیبانی سامانه‌های هوشمند ترافیکی، مدیریت جامع و یکپارچه هوشمند سیستم‌های کنترل و مدیریت ترافیک، تأمین سیستم‌های هدایت اتوماتیک خودرو به نزدیک‌ترین فضای پارک در پارکینگ‌های طبقاتی، سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، مشاوره، تامین ، نصب و راه‌اندازی و پشتیبانی از تلویزیون‌های هوشمند شهری ذکر شده است.

برخی از قراردادهای شهرداری تهران با این شرکت شامل پروژه‌های تونل توحید، تونل نیایش، پل صدر، تونل امیرکبیر، پارکینگ لاله، پارکینگ تجریش، پارکینگ باهنر،پارکینگ اندیشه و همچنین پروژه‌های نصب و راه اندازی نمایشگرهای شهری و سیستم روشنایی سولار می‌شود.

این شرکت در سال ۸۷ به ثبت رسیده‌است. نخستین کسانی که شرکت به نام آنها ثبت شده نام‌های آشنایی هستند: ولی الله رضوانی، سید مهدی متولیان، مهدی سرشوق، علی یکداش و طیبه محزون.

اما نام‌های اصلی از سال ۹۱ به عنوان رییس هیأت مدیره معرفی می‌شوند: سید علیرضا تشکری هاشمی و سید مهدی تشکری هاشمی، مشاور شهردار تهران در فن آوری اطلاعات و برادر سیدجعفر تشکری هاشمی که به تازگی از معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران کنار گذاشته شده و به معاونت منابع انسانی رفته‌است، به عنوان اعضای هیأت مدیره این شرکت معرفی شده‌اند.

سردار سیدجعفر تشکری هاشمی یکی از یاران نزدیک قالیباف است که از نیروی انتظامی با او به شهرداری تهران آمد. او بیش از ۷سال در معاونت حمل ونقل و ترافیک ماند و جزء رکورد داران عمر مدیریت در شهرداری محسوب می‌شود. او که نسبت فامیلی با همسر شهردار تهران دارد (پسرخاله خانم زهرا مشیر همسر محمد باقر قاليباف است) وقتی از این معاونت کنار گذاشته و به یکی از معاونت‌های کم حاشیه نقل مکان کرد، در مراسم معارفه خود گفت: «سرباز قالیباف است و در هر سنگری که فرمانده بگویدخدمت می‌کند.»

در زمان تغییرات جدید شهرداری تهران، یکی از اعضا شورای شهر تهران این تغییرات را بازی شطرنج شهردار با نهادهای نظارتی دانسته که برای فرار از پاسخگویی انجام می‌شود.

در این سالها برادر تشکری پروژه‌هایی مانند هوشمندسازی تونل امیرکبیر واگذاری نگهداری پروژه‌های شهری را انحصاری در اختیار داشته است و شهردار تهران به جای رسیدگی به این تخلف آشکار تنها به جا به جایی جعفر تشکری هاشمی بسنده کرده است. همچنین گفتنی است که این شرکت با توجه به اینکه کلیه پروژه‌های آن در تهران است اما در منطقه آزاد قشم به ثبت رسیده‌است. بر اساس مقررات ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب هفتم شهریور ماه ۷۲ و اصلاحات بعدی آن، اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه به انواع فعالیت‌های اقتصادی اشتغال دارند، نسبت به هرنوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از تاریخ بهره‌برداری مندرج در مجوز به مدت بیست سال از پرداخت مالیات بردرآمد و دارایی موضوع قانون مالیاتهای مستقیم معاف خواهند بود.

شرکت کنترل ترافیک با شماره ثبت رسمی ٩٣٨۶۶ بر اساس مدارک و اسناد مستخرجه از روزنامه رسمی از ابتدای تصدی آقای محمد باقر قالیباف بعنوان شهردار تهران دارای اعضای هیئت مدیره و مدیرانی بوده است که شرح آن به‌طور خلاصه در جدولی ارائه شده است؛ در این جدول هم مشاهده می‌شود آقای سید جعفر تشکری هاشمی خود در شرکت کنترل ترافیک بطور مستقیم حضور نیافته‌اند اما در سال‌هایی که شرکت فعالیت‌های مهمی را در شهر تهران انجام داده است از خدمات برادر خود سید مهدی تشکری هاشمی استفاده نموده‌است و همچنین یکی از دوستان معتمد خود بنام حجت االله بهروز را به‌عنوان مدیر عامل شرکت کنترل ترافیک منصوب نمود که بعداً در تاریخ ٢۵/٨/٩٢ به پیشنهاد آقای سید جعفر تشکری هاشمی توسط شهردار تهران بعنوان قائم مقام معاونت حمل و نقل نیز منصوب می‌شود.این شرکت که محل ثبت آن در شهر قشم می‌باشد از بدو تأسیس تاکنون دچار تغییرات مدیریتی بوده است:

* تذکر١: این شرکت دارای رتبه ۵ پیمانکاران شهرداری تهران در رسته مدیریت سیستم‌های هوشمند ‌ای تی اس را به تاریخ ۹۲/٢/۱۶ با مدیریت مهدی سرشوق کسب نموده است.

* تذکر٢: همانطور که ملاحظه می‌شود سید مهدی تشکری هاشمی با کد ملی ٠٩٣٩۴۴٣٩٣٧ برادر سید جعفر تشکری هاشمی و از مشاورین او و از ۹٠/٨/۳٠ جزو سهامداران و مدیران شرکت می‌باشد واکثریت سایر اعضا نیز از خانواده تشکری هاشمی می‌باشند.

* تذکر٣: این شرکت دارای هزار سهم می‌باشد که از این تعداد سهام تعداد ١٠٠ سهم آن با نام و ٩٠٠ سهم آن بی‌نام می‌باشند).

سردار احمد نوریان باجناق سردار محمد باقر قالیباف

سردار احمد نوریان که از نیروی انتظامی باقالیباف همکارو فامیل بود با ورود قالیباف به شهرداری تهران به این محل نقل مکان نمود و با همسر قالیباف در امور زنان کار می‌کرد در مورد او وب سایت مشرق نیوز می‌نویسد :

   نوریان در سال ۸۴ با ورود به شهرداری تهران در کسوت معاون امور اجتماعی و فرهنگی با رویکرد مساله یابی و روند یابی تغییرات و نیازهای شهر، شهروندان و مدیریت شهری اقدام به باز تعریف ساختار و ماموریت‌های شهرداری تهران در حوزه آسیب‌های اجتماعی، سلامت ، مطالعات اجتماعی، ورزش، امور بانوان، کار آفرینی و مهارت آموزی، فرهنگی و... کرد، ضمن اینکه از سال ۸۶ مسئولیت سازمان فرهنگی- هنری شهر تهران را نیز بعهده گرفت که ابتکار برگزاری جشن‌های بزرگ در اعیاد، توسعه مراکز فرهنگی شهر، احداث مجموعه‌های سینمایی، سالن‌های نمایش و باغ موزه‌ها از جمله نوآوری‌ها و اقدامات ابتکاری دوران فعالیت وی در این سازمان بوده است و در ادامه به علت الگو پذیری سایر شهرهای کشور از تهران، این ماموریت‌ها، به ماموریت‌ها و وظایف مدیریت شهری دیگر شهرها نیز اضافه شده است.

در این رابطه خانم زهرا السادات مشیر استخاره و سردار محمد هادی ایازی و مرتضی مطهری و فرزند احمد توکلی حضوری فعال در این حوزه داشته اند.

از دیگر یاران قالیباف در نیروی انتظامی سیدمحمدهادی ایازی است. او در این سازمان معاونت نیروی انسانی و آموزش را برعهده داشت. یکی از نزدیک‌ترین یاران قالیباف در شهرداری تهران سید محمدهادی ایازی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری است. وی علاوه بر معاونت، مشاور عالي شهردار تهران در امور برنامه‌ريزي و اجرايي، ریاست گروه مشاوران و سخنگوی شهرداری تهران را در کارنامه دارد. ایازی متولد مشهد است.

(مرتضی مطهری ، فرزند علی مطهری و نرگس انصاری ، نوه آیةالله مرتضی مطهری و داماد هادی ایازی معاون عمرانی شهرداری منطقه ۱۷ می‌باشد و در عین حال عضو هیأت مدیره مؤسسه نشر شهر (وابسته به شهرداری) است.

سید جعفر تشکری هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است. وی که دارای کارشناسی ارشد صنایع از دانشگاه آزاد است، متولد مشهد و دارای سابقه در نیروی انتظامی است.

امیرخوراکیان به عنوان رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از سوی محمدباقر قالیباف به هیأت امنای این سازمان معرفی شد و مورد تأیید این هیأت قرار گرفت.

وی بردار دو شهید است و پیش از بر عهده گرفتن سمت ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، بیشترین مسئولیت را در آستان قدس رضوی داشته است و مدیرکلی روابط عمومی، معاونت تبلیغات و ارتباطات و دبیری شورای عالی فرهنگی را در این سازمان بر عهده داشته است.

امیر خوراکیان، یکی دیگر از نزدیکان به سید مسعود خامنه‌ای می‌باشد که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴، علاوه بر مسئولیت دفتر سید مسعود، معاونت هماهنگی مرکز را نیزبر عهده داشت. خوراکیان از سال ۱۳۹۴ به عنوان معاون «محتوا»ی مرکز ملی فضای مجازی منصوب شده است. خوراکیان از مؤسسان «جبهه آرمان‌خواهی واقع‌بینانه» بود. اوسوابق زیر را در پرونده کاری خود دارد:

- معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی (۹۰-۸۴)

- دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی (۹۰-۸۴)

- رئیس سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران (۹۲-۹۰)

- رئیس هیأت مدیره مؤسسه تصویر شهر

- مؤسس نشریه نگاره

- عضو هیأت مدیره مؤسسه فرهنگی و روزنامه قدس

- عضو هیأت مدیره مؤسسه مطبوعاتی همشهری

- عضو شورای راهبردی شبکه ۵ سیمای جمهوری اسلامی

- عضو هیأت منصفه دادگاه مطبوعات خراسان رضوی

- عضو هیأت امنای روزنامه خراسان

- طراحی و اجرای فرهنگسرای مجازی

- رئیس ستاد برگزاری جشنواره فیلم شهر (دو دوره)

- عضو شورای سیاستگذاری جشنواره شعر فجر

- رییس هیأت مدیره مؤسسه نشر شهر

مسئولیت‌های جانبی امیر خوراکیان :

-معاون هماهنگی و رئیس حوزه ریاست مؤسسه انقلاب اسلامی

- دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیة‌الله العظمی خامنه‌ای

-عضو حقیقی شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی

- مشاور عالی فرهنگی رئیس سازمان تامین اجتماعی و دبیر شورای عالی فرهنگی این سازمان

- عضو هیأت مدیره انتشارات علمی‌فرهنگی

- رئیس هیأت مدیره مؤسسه نشر آستان قدس رضوی

- عضو هیأت امنای مؤسسه فرهنگی و روزنامه خراسان

- عضو هیأت مدیره مؤسسه باغ موزه دفاع مقدس

- معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی

اخیرا برادر وی (رضا خوراکیان)،به عنوان یکی از اعضای مدیریت آستان قدس رضوی از سوی احمد مروی منصوب شده که در بیت رهبری مسئولیت داشت و به جای سید ابراهیم رییسی به مسئولیت تولیت آستان برگزیده شد. احمد مروی برادر هادی مروی داماد آیةالله خزعلی (همسر راضیه خزعلی)،است که خواهر همسر برادرش یعنی

انسیه خزعلی (همسر سردار محمد رضا رضا زاده)، را نیز به عضویت در این آستان مقدس در آورده است. گفتنی است که انسیه خزعلی به همراه خانم زهرا السادات مشیر استخاره و معصومه آباد مؤسسه‌ای را تشکیل داده بودند .

ادامه دارد