Uncategorised

بیانیۀ جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف در محکومیت دانشجویان منتسب به بسیج شریف

بیانیۀ جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف در محکومیت رویۀ جاری و اقدامات صورت گرفته از طرف دانشجویان منتسب به بسیج شریف و توقف آن روند/ برای عدالتی که نیست!:
                                                                                        daneshgah sharif
بسمه تعالی،
 
بدا به حال آن انقلاب و کشوری که شما پاسدارانش باشید!
 
تأسف واژۀ کمی‌ است برای توصیف آنچه در این هفته‌ ها از برابر چشمان‌ مان گذشت. عده‌ ای موسوم به بسیجی، که همواره برای اعادۀ حیثیت خود توحش خونین را در بوق و کرنا می‌ کردند، به راستی معنای توحش را برای‌ مان روشن ساختند؛ ایستادن روبروی اعتراض مردم، هتک حرمت اساتید، مسئولین، کارکنان و بیش از همه دانشجویان دانشگاه، آن شجره‌ ای را که طیبه نام گرفته بود، به خباثت جلوه داد. این گروه حتی پشت نقاب گفتگو و تفکر نیز نتوانست کاری از پیش ببرد و ذات ریاکارانۀ چنین تلاش‌ هایی بر همگان عیان گشت. در نهایت نیز فاصله‌ ای مبنایی میان مردم و تفکر آنان، باز هم به خشونت سوق‌ شان داد‌. تفکری پوسیده که در آن اساساً جایی برای مردم و گفتگو وجود ندارد.
 
این افراد که بیشتر آنها منتسب به تشکل بسیج شناخته می‌ شوند، تا به حال هرچه خواسته، کرده، و کسی نیز جلودار آن نبوده است. خود را مسئول دانشگاه می‌ دانند و خودمختار می‌ خواهند به زعم خود، صحنۀ آن را مهار کنند. این وضعیت دیگر قابل تحمل نیست. اگر قرار است این گروه به عنوان بخشی از جریان دانشجویی این دانشگاه به رسمیت شناخته شود، باید خود را در قبال دانشجویان و دانشگاه پاسخگو بداند. وگرنه بودنی که جز آفت به همراه ندارد، به چیزی نمی‌ ارزد. چنین رویه‌ ای، نتیجه‌ ای جز بی‌ آبرو کردن شریف و آسیب‌ هایی جبران‌ ناپذیر بر نهاد دین، چیزی دیگر در پی نداشته و نخواهد داشت. ما این اجازه را نخواهیم داد که عده‌ ای قلیل در پایین رفتن خود، دین و دانشگاه را نیز همراه با خود به اضمحلال بکشانند.
 
از جمله تخلفات محرزی که به اذعان مسئولین امر و مستندات موجود در مقام حقیقی و حقوقی ناظر به فعالیت این افرا در صحنه شاهد بوده‌ ایم، مواردی شامل مشروحات زیر است:
 
• برگزاری تجمعات و راهپیمایی‌ های بدون مجوز در روزهای بیست و هشتم شهریور، دوم مهرماه، سی‌ ام مهرماه، سیزدهم آبان‌ ماه و تجمع خشونت‌ بار یکم آذر ۱۴۰۱.
 
• هماهنگی و وارد کردن غیرقانونی، سازمان‌ یافته و برنامه‌ ریزی شدۀ افراد غیرشریفی به داخل دانشگاه در برخی تجمعات.
 
• نقض تعهد به عدم سوء استفاده از امکانات دانشگاه و بهره گرفتن از این امکانات برای سازماندهی تجمعات بدون مجوز، اقداماتی مانند برگزاری جلسات هماهنگی برای تجمعات بدون مجوز در سالن آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه.
 
• صف‌ کشی و سنگربندی توام با خشونت در ساختمان سلف و تخریب اموال دانشگاه.
 
• نشر اکاذیب و رواج ادبیات دون شأن دانشجویی در فضای مجازی که همگی سبب تخریب وجهه و آبروی خانوادۀ شریف شدند.
 
• شعارهای هنجارشکن، رکیک و ناشایست از طرف همراهان تجمعات بدون مجوز که بعضاً منجر به برخوردها و خشونت‌ های فیزیکی و توهین به مسئولین، اساتید و کارکنان و دانشجویان گشته‌ اند و نهایتاً به هتک حرمت این افراد انجامید.
 
که همگی مصادیقی از «اخلال در روند امور جاری دانشگاه، به واسطۀ نقض قوانین داخلی» می‌ باشند.
 
بنا بر مشاهدات ثبت شده در تجمعات، رهبری این اقلیت پرسر و صدا را فعالین رسمی بسیج دانشجویی شریف عهده‌ دار بوده‌ اند. موضوعی‌ که باید موجب شرم این تشکل باشد و باید برای آن پاسخی درخور فراهم آورند. تمام اقدامات و رفتارهایی که شرح‌ شان گذشت، قویاً محکوم می‌ گردد و مسببین این اتفاقات باید به جد مورد مؤاخذه قرار گیرند. امید است زین پس، ارتباط این افراد با تشکل شبه نظامی بسیج دانشجویی باعث ترس و انفعال مسئولین دانشگاه نسبت به آنها نشود. انفعالی که تاکنون به ناحق وجود داشته است.
 
خطاب به ریاست دانشگاه و مقامات مربوطه اعلام می‌ داریم که دست از تبعیض میان محکومیت دانشجویان بردارند و اکنون زمان آن رسیده که مماشات با این افراد و این قبیل اقدامات کنار گذاشته شود. برخوردهای یک‌ طرفه در شرایط جاری را فقط موجب دلسردی جامعۀ شریف از اجرای عدالت، و همچنین سبب استمرار روند فزایندۀ خشونت‌ ها و اقدامات واکنشی می‌ دانیم. تشکیل کمیتۀ انضباطی برای خاطیان حقیقی و برهم‌ زنندگان اصلی صحنۀ دانشجویی، می‌ بایست در اولویت قرار گیرد، حال آنکه مشاهدات جاری خلاف این امر را می‌ نمایاند. اگر برای معترضینی به بهانۀ خشونت احکام انضباطی صادر می‌ گردد، به هیچ عنوان جماعت موسوم به بسیجی نیز نباید از این امر مستثنی باشند. در پایان آن قول معروف را یادآور می‌ شویم که «بی‌ عدالتی در یک جا، تهدیدی است برای استقرار عدالت در همه‌ جا».
 
و السلام علی من اتبع الهدی.
 
رونوشت به: هیأت رئیسۀ دانشگاه صنعتی شریف، اعضای شورای نظارت بر تشکل‌ ها و کمیتۀ انضباطی.