Uncategorised

تجمع در کرج برای درخواست توقف اجرای احکام اعدام همزمان با اعدام هفت زندانی در میناب

edam nah

هم‌زمان با اعدام هفت زندانی در زندان میناب، امروز (سه‌شنبه ۱۵ شهریور)، خانواده‌های زندانیان محکوم به مجازات مرگ در تجمعی که مقابل دادگاه انقلاب کرج برگزار شد، خواستار توقف اجرای احکام اعدام اعضای خانواده و نزدیکان خود شدند.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، خانواده‌های حاضر در تجمع در کرج، پلاکاردهایی با مضمون «#اعدام_نکنید» در دست داشتند.

این تجمع در حالی برگزار شد که صبح امروز حکم اعدام هفت زندانی که پیشتر بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به مرگ محکوم شده بودند، در زندان میناب اجرا شد.

تجمع به منظور اعتراض به اجرای احکام اعدام در پی دستور قوه قضاییه برای اجرای هرچه سریع‌تر احکام زندانیان زیر حکم اعدام در سراسر کشور شکل گرفته است.

از روز جمعه تاکنون دست‌کم ۱۸ زندانی محکوم به مجازات مرگ در زندان‌های مرکزی کرج، میناب و گوهردشت، برای اجرای حکم به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند که هفت نفر از آن‌ها صبح امروز در میناب اعدام شدند.

مرداد ماه امسال سندی به دست ایران اینترنشنال رسید که نشان می‌داد قوه قضاییه در نامه‌ای به دادگستری‌های سراسر کشور دستور داده است برای تعیین تکلیف و اجرای احکام اعدام و قطع عضو محکومان، با قید فوریت اقدام کنند.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند اعلام کرده بودند در شش ماه نخست سال جاری میلادی (۱۱ دی ۱۴۰۰ تا ۹ تیر ۱۴۰۱) ۲۵۱ نفر در ایران اعدام شده‌اند؛ یعنی به طور متوسط روزی یک نفر.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل روز سوم خرداد در گزارشی اعلام کرد آمار جهانی اعدام‌ در سال ۲۰۲۱ میلادی نسبت به سال قبل از آن حدود ۲۰ درصد افزایش یافته که یکی از دلایل اصلی آن افزایش شمار اعدام‌ها در ایران بوده است.

خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام در تجمعی که مقابل دادگاه انقلاب کرج برگزار کردند، درباره سرعت بخشیدن به اجرای حکم نزدیکانشان ابراز نگرانی کرده و اعلام کردند فردا (چهارشنبه ۱۶ شهریور) نیز به تجمع و اعتراض خود ادامه خواهند داد.

۲۰ فروردین ماه سال ۹۶ در حالی که جمعی از خانواده‌های افراد محکوم به اعدام به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر بنا داشتند در مقابل مجلس تجمعی اعتراضی برگزار کنند، ماموران انتظامی و امنیتی مانع برگزار شدن این تجمع شدند و برخی از تجمع‌کنندگان را هم بازداشت کردند.

در آن زمان شمار زیادی از خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام از شهرها و استان‌های مختلف ایران (اصفهان، چهارمحال و بختیاری، فارس، هرمزگان، آذربایجان شرقی، همدان، سیستان و بلوچستان، کرمان، آذربایجان غربی، البرز و تهران)، برای شرکت در این تجمع اعلام آمادگی کرده‌ بودند.