Uncategorised

احضار شهروندان ، زندانی ، حکم اعدام

zendani

احضار ۳ شهروند به نهادهای امنیتی در شهرهای مختلف
خبرگزاری هرانا – اکبر معصوم بیگی و قارن سوادکوهی، از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران روز دوشنبه ۱۲ دی ماه، به صورت تلفنی به اداره اطلاعات احضار و ساعاتی مورد بازجویی قرار گرفتند. همچنین، هیژا (جبار) طهماسبی، روزنامه نگار توسط نهاد امنیتی در سنندج احضار شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کانون نویسندگان ایران، روز دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، اکبر معصوم بیگی و قارن سوادکوهی، از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران طی تماس تلفنی به وزارت اطلاعات احضار و ساعاتی مورد بازجویی قرار گرفتند.
در این گزارش آمده است، نیروهای امنیتی در این جلسه که ساعت ها به طول انجامیده، این شهروندان را در خصوص مطالب منتشر شده در صفحات مجازی کانون نویسندگان ایران مورد بازجویی قرار داده اند.
از سوی دیگر، کردپا از احضار هیژا (جبار) طهماسبی، روزنامه‌نگار و مدیر مسئول نشریه حقوقی “ماف” خبر داد.
براساس این گزارش، آقای طهماسبی برای دومین بار به نهادهای امنیتی در سنندج احضار میشود. علاوه براین، در آذرماه سال جاری نیز مجوز این نشریه توسط معاون فرهنگی و رسانه ای فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان لغو شده است.
//////////
 دو دانشجو مجموعا به ۶ سال حبس محکوم شدند
خبرگزاری هرانا – علیرضا غمگسار، دانشجوی دانشگاه کاشان توسط دادگاه انقلاب به دو سال حبس محکوم شد. بنا بر خبری دیگر، البرز عادی، دانشجوی دانشگاه آزاد نجف‌ آباد نیز به ۴ سال حبس محکوم شده است. آنها پیشتر در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده بودند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرضا غمگسار به حبس محکوم شد.
بر اساس مطلبی که برادر آقای غمگسار در صفحه شخصی خود منتشر کرده است، وی توسط دادگاه انقلاب از بابت اتهام “اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی”، به دو سال حبس تعزیری محکوم شده است.
علیرضا غمگسار، دانشجوی رشته باستان‌ شناسی دانشگاه کاشان در تاریخ ۲۹ شهریور ماه، در جریان اعتراضات سراسری در رشت بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد.
همچنین البرز عادی، دانش‌ آموخته دانشگاه هنر اصفهان و دانشجوی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد نجف‌ آباد توسط دادگاه به دو سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.
آقای عادی در تاریخ  ۹ آبان‌، در لنگرود بازداشت و روز  شنبه ۱۰ دی  با تودیع قرار وثیقه‌ ۳۰۰ میلیون تومانی به شیوه موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. وی پیشتر در تاریخ ۱۱ مهر ماه، در نجف‌ آباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شده بود.
/////////
محکومیت ندا ناجی از ۸ ماه حبس تا شلاق و منع خروج از کشور
خبرگزاری هرانا – ندا ناجی، فعال کارگری توسط دادگاه انقلاب تهران به ۸ ماه حبس، ۶۰ ضربه شلاق، ممنوعیت خروج از کشور، منع استفاده از تلفن همراه، پرداخت جزای نقدی و دیگر مجازاتهای تکمیلی محکوم شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ندا ناجی، فعال کارگری به حبس محکوم شد.
براساس این حکم که در تاریخ ۱۶ آذرماه، توسط دادگاه انقلاب صادر و به خانم ناجی ابلاغ شده است، وی از بابت اتهام “اختلال در نظم” به ۸ ماه حبس تعزیری و ۶۰ ضربه شلاق و به اتهام “نشر اکاذیب” به پرداخت ۱۵ میلیون تومان جزای نقدی و مجازتهای تکمیلی از جمله ۲ سال منع خروج از کشور، ۲ سال منع استفاده از تلفن هوشمند و شبکه های اجتماعی و همچنین تهیه پژوهشنامه ی ۸۰ صفحه ای به صورت دستنویس محکوم شده است.
جلسه رسیدگی به اتهامات ندا ناجی در تاریخ ۲۸ آبان ماه، بدون دسترسی به وکیل برگزار شده بود.
مهرانه قاسمی، مادر ندا ناجی روز سه شنبه ۱۳ دی ماه، با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “ندا‌ فردا برای ابلاغ رای نهایی به دادگاه انقلاب خواهد رفت.”
خانم ناجی، در تاریخ ۱۰ مهرماه، در مقابل بیمارستان کسری توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۵ آبان ماه، با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد و صد میلیون تومانی از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد.
ندا ناجی، پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد.
///////
صدور یک حکم اعدام همزمان با رهایی ۷ زندانی از چوبه دار
خبرگزاری هرانا – یک زندانی مرد در تهران توسط دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد. از سوی دیگر، ۷ زندانی در شهرهای کرج، گلستان، تهران و اردبیل که پیشتر در پرونده های جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. همچنین، طی سال جاری ۱۸ زندانی در استان گلستان و ۱۷ زندانی در استان کرمانشاه از اعدام رهایی یافتند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از آفتاب، یک مرد جوان توسط شعبه دوم دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد.
در این گزارش آمده است، مرد جوانی به نام “داوود” متهم است که مرد جوانی به نام “مهرداد” را به قتل رسانده است.
متهم طی اعترافات خود اظهار داشت: “من و دایی‌ ام یک کارگاه قالب‌ سازی داریم و در آن کار می‌کنیم. ما از سال‌ها قبل با مهرداد همسایه بودیم. مدتی بود من مشکل مالی پیدا کرده بودم و با همسرم نیز مشکل داشتم. به همین خاطر تصمیم گرفته بودم یکی از دستگاه‌های کارگاهم را بفروشم. چند روز پیش وقتی با مهرداد در این باره صحبت کردم او هم گفت قصد دارد چندین دستگاه قالب‌ سازی‌ را بفروشد. آنجا فکری به ذهنم رسید و تصمیم گرفتم دستگاه‌های قالب‌ سازی کارگاه مهرداد را بدزدم و آنها را هم بفروشم. ولی دستگاه‌ها سنگین بودند و باید برای حمل‌ شان از جرثقیل استفاده می‌کردم.”
وی در ادامه اعترافات خود گفت: “در فرصتی مناسب قرص خواب به مهرداد دادم تا بخوابد. وقتی او در کارگاهش به خواب عمیق رفته بود دو مالخر را به کارگاه آوردم و شبانه با جرثقیل دستگاه کارگاه خودم و چند دستگاه از کارگاه مهرداد را به مالخرها فروختم. چند ساعت از این ماجرا گذشته بود که مهرداد از خواب بیدار شد و به ماجرا پی برد. او به کارگاهم آمد و داد و بیداد راه انداخت. می‌خواست پلیس را خبر کند که با او درگیر شدم و چند ضربه به سرش زدم.”
متهم گفت: “باور کنید نمی‌خواستم مهرداد را بکشم. او می‌خواست به پلیس زنگ بزند. به همین خاطر فقط می‌خواستم مانع تماس او شوم. چوبی را که روی زمین افتاده بود برداشتم. می‌خواستم به کمر او ضربه بزنم تا روی زمین بیفتد و دیگر نتواند پلیس را باخبر کند؛ اما او یکباره برگشت و ضربه ناخواسته به سرش برخورد کرد و موجب شکستگی جمجمه‌اش شد. اشتباه بزرگی مرتکب شده‌ام و حالا پشیمان هستم.”
در پایان جلسه، داوود توسط شعبه دوم دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد.
رهایی سه زندانی از اعدام در کرج
به گزارش ایرنا، سه زندانی محکوم به اعدام پس از تحمل بیش از ۲ دهه حبس در کرج با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.
الله کرم عزیزی، مدیر زندان رجایی شهر کرج در این خصوص گفت: “این سه مددجو به اتهام قتل غیر عمد بین ۲۱ تا ۲۴ سال در زندان رجایی شهر کرج به سر می بردند که با تلاش مددکاران اجتماعی این زندان ، رضایت اولیای دم جلب شد.”
رهایی دو زندانی از اعدام در گلستان
به گزارش رکنا، حیدر آسیابی، رئیس کل دادگستری استان گلستان از رهایی دو زندانی از چوبه دار در این استان خبر داد.
حیدر آسیابی در این خصوص گفت: ” یکی از محکومان مردی ۵۰ ساله است که سال ۹۳ در گنبدکاووس در پی یک جدال لفظی، نتوانست خشم خود را کنترل کند و از آن سال به علت حکم اعدام در زندان بوده است. محکوم دیگر هم جوان کردکویی است که سال ۹۷ به اعدام محکوم شد.”
وی افزود: “این زندانیان با کسب رضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافتند.”
همچنین حیدر آسیابی، از رهایی ۱۸ زندانی از اعدام در این استان طی سال جاری خبر داد.
رهایی یک زندانی از اعدام در تهران
به گزارش رکنا، یک زندانی در تهران در اعدام نجات یافت.
بر اساس این گزارش، مردی در سال ۹۱ در بومهن، به اتهام قتل مادرزنش طی یک درگیری بازداشت و توسط دادگاه کیفری تهران به اعدام محکوم شد.
وی نهایتا با رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.
رهایی یک زندانی از اعدام در اردبیل
به گزارش رکنا، یک زندانی در اردبیل با رضایت اولیای دم پس از ۶ سال حبس از اعدام نجات یافت.
حسین علوی، رئیس توسعه حل اختلاف استان اردبیل در این خصوص گفت: “۶ سال پیش در یکی از روستای استان اردبیل بر اثر اختلاف بر سر زمین زراعی، فردی جان خودرا از دست داد و پس از طی مراحل قانونی، متهم پرونده به اعدام محکوم شده بود.”
رهایی ۱۷ زندانی از اعدام در کرمانشاه
به گزارش فارس، منوچهر فتاحی، معاون توسعه حل اختلاف دادگستری کل استان کرمانشاه از رهایی ۱۷ محکوم به اعدام از چوبه‌دار خبر داد.
منوچهر فتاحی در این خصوص گفت: “از ابتدای امسال تاکنون ۱۷ فقره پرونده قتل عمد در سطح استان کرمانشاه منجر به سازش شده است.”