Uncategorised

سکوت شورای نگهبان در باره "بازداشت دلالان تایید صلاحیت‌ها"

sadeghi mahmoud
محمود صادقی و شماری از نامزدان رد صلاحیت شده از فساد در شورای نگهبان و "دلالان میلیاردی تایید صلاحیت" سخن گفته‌اند. گفته می‌شود که از نامزدان شرکت در انتخابات مجلس برای تایید صلاحیت‌شان درخواست رشوه‌ شده است.
محمود صادقی، نماینده مردم تهران، با انتشار نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، خواستار پیگیری قوه‌ قضاییه برای شناسایی "واسطه‌های تایید صلاحیت داوطلبان" شده است.

نامه محمود صادقی به رئیس قوه قضاییه پرده از موضوعی برمی‌گیرد که در جریان رد و تایید صلاحیت افراد داوطلب در انتخابات پیشین نیز مطرح بوده است. اکنون خبر از شناسایی و دستگیری برخی از این واسطه‌ها منتشر شده است.
او در نامه‌اش نوشته است: «ظرف دو هفته اخیر با اجرای عملیات ویژه تعداد دلالان بیرونی و عوامل درونی آن با پیشنهاد مبالغ کلان و بعضا چند میلیارد تومانی به بعضی از کاندیداها ادعای تایید صلاحیت آنها را داشتند مورد شناسایی قرار گرفتند و حسب اطلاع بعضی از آنها بازداشت شدند.علاوه بر موارد گزارش شده و پیگیری شده گزارش های عدیده دیگری از نمایندگان فعلی و ادوار مجلس و دیگر کاندیداها در این زمینه وجود دارد که نشان دهنده عمق و گستردگی این پدیده است.»
صادقی از رئیسی خواسته است که با توجه به "شناسایی و بازداشت بعضی از واسطه‌های تایید صلاحیت داوطلبان مجلس" در مبارزه با فساد قاطعانه عمل کند.

رشوه ۶۰۰ میلیون تومانی برای تایید صلاحیت
ماجرای رشوه‌گیری‌های کلان برای تایید صلاحیت‌ها از تیرماه گذشته و با یک توئیتر محمود صادقی جنبه رسانه‌ای بیشتری پیدا کرد. او در یک پست توییتری از آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان درباره فساد مالی در شورای نگهبان پرسیده بود. او از واسطه‌هایی که از آن‌ها تحت عنوان "دلالان میلیاردی" یاد می‌شود و مدعی ارتباط با شورای نگهبان هستند سخن گفته بود.
دیرتر سایت "اعتمادآنلاین" در گزارشی در این باره اظهارات یکی از داوطلبان رد صلاحیت‌شده در انتخابات دوره پیشین مجلس را نقل کرد که از درخواست‌ رشوه‌های کلان برای تایید صلاحیت خبر داده بود.

این سایت بخش‌هایی از اظهارات یکی از داوطلبان رد صلاحیت‌شده را بازتاب داده بود: «گفتند۶۰۰ میلیون تومان بده تا تایید صلاحیت شوی»، «همه می‌گفتند در مسجد عزیزالله می‌توان کاری کرد»، «حتی شنیدم پسر فلان شخصیت پول می‌گیرد.»
نه تنها در آن هنگام نسبت به افشاگری صادقی پیگیری قضایی صورت نگرفت، بلکه حتی عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان از شکایت این نهاد از محمود صادقی خبر داد.
شورای نگهبان مدعی شده بود که صادقی برای ادعای خود مبنی بر وجود فساد در این نهاد دلیل و مدرکی ندارد. این در حالی است که صادقی گفته بود شاهدان زیادی وجود دارند که می‌توانند ماجرای درخواست رشوه درباره تایید صلاحیت خود را تایید کنند.

مسجد عزیزالله
مردادماه سال گذشته "اعتمادآنلاین" به نقل از محمدطاهر کنعانی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری درباره درخواست رشوه برای تایید صلاحیت خبررسانی کرده بود.
کنعانی چندین بار برای شرکت در انتخابات مجلس و از جمله در انتخابات دور نهم مجلس ثبت نام کرده بود، اما هیچ‌گاه صلاحیت او تایید نشده بود.
این وکیل دادگستری گفته است که شورای نگهبان، برخلاف ادعای خود، هیچ‌گاه توضیحی درباره علت عدم تایید صلاحیت او نداده است.
کنعانی گفته است که واسطه‌ها افراد رد صلاحیت‌شده را به مسجد سیدعزیزالله در بازار تهران دعوت می‌کردند. او گفته است که بعد از ملاقاتش در مسجد عزیزالله، چند نفر به دفتر کار او مراجعه کرده و درخواست پول کرده‌اند.

کنعانی گفته است: «در آخرین روزهای فرصت اعتراض شورای نگهبان سه نفر به دفتر اینجانب مراجعه کردند و گفتند که ما برای حل مشکل رد صلاحیت شما آمده‌ایم...گفتم چطور حل می‌شود؟ گفتند ۶۰۰ میلیون تومان هزینه دارد.»
نجات‌الله ابراهیمیان، عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره احتمال تخلف و پیشنهاد دریافت رشوه در شورای نگهبان به اظهارات کلی پیرامون فساد در این نهاد بسنده کرده و گفته است: «نه تنها در شورای نگهبان، بلکه در همه جا از جمله قوه قضائیه امکان تخلف صفر نیست. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید تخلفی صورت نگرفته است.»

انتشار دلایل رد صلاحیت
یکی از نمایندگان حاضر در مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده است، شخص محمود صادقی، نماینده تهران است.
او چندین بار خواستار انتشار "دلایل و مستندات" رد صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان شده است. شورای نگهبان با رجوع به "اصل رعایت حق حریم خصوصی فرد رد صلاحیت شده" از انتشار دلایل ناظر بر رد صلاحیت محمود صادقی سر باز زده است.

محمود صادقی روز چهارشنبه ۱۶ بهمن (پنجم فوریه) با انتشار یک پست توییتری بار دیگر خواستار انتشار "دلایل و مستندات" رد صلاحیت خود شد. او گفت من به طور کتبی و شفاهی از مسئولان شورای نگهبان درخواست می‌کنم، دلایل رد صلاحیت من را به اطلاع عموم برسانند.
.
منبع : دویچه وله

 


در این رابطه