Uncategorised

کمپین بین‌المللی منع و نابودی سلاح‌های هسته‌ای :نه کشور بیش از ۷۲ میلیارد دلار صرف سلاح هسته‌ای کردند

arme nuclaireهزینه‌ای که نه کشور جهان در سال گذشته میلادی به سلاح‌های هسته‌ای اختصاص دادند معادل ۷۲،۹ میلیارد دلار بوه است. این برآوردی است که اخیرا کمپین بین‌المللی منع و از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای منتشر کرده است.

کمپین بین‌المللی منع و نابودی سلاح‌های هسته‌ای (ICAN) در جدیدترین گزارش خود که ۱۳ مه منتشر شد، هزینه نجومی را که تنها در نه کشور جهان در سال ۲۰۱۹ صرف ساخت و توسعه سلاح هسته‌ای می‌شود بالغ بر ۷۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار برآورد کرده است. این اولین تخمین ظرف یک دهه از هزینه تسلیحات هسته‌ای در جهان با در نظر گرفتن هزینه‌های مربوط به نگهداری و ساخت سلاح‌های هسته‌ای جدید است. این رقم یعنی صرف ۱۳۸ هزار و ۶۹۹ دلار در هر دقیقه برای این سلاح‌ها.

هزینه‌های هسته‌ای در جهان از سال ۲۰۱۸ که معادل هفت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده، به شکلی چشمگیر و پا به پای کل هزینه‌های نظامی که تا سال ۲۰۱۹ صرف شده افزایش یافته است.

کمپین بین المللی منع و نابودی سلاح‌های هسته‌ای برای این تحقیق از ده‌ها منبع مختلف در مورد هزینه‌های نظامی و هسته‌ای هر کشور استفاده کرده است تا حتی زمانی که اطلاعات دقیقی از بودجه آنها در این زمینه در دسترس نیست، بتواند تخمین دقیقی به دست دهد.

در سال گذشته میلادی ایالات متحده آمریکا ۳۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، چین ۱۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، بریتانیا هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، روسیه هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، فرانسه چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، هند دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، اسرائیل و پاکستان هرکدام یک میلیارد دلار و کره شمالی ۶۰۰ میلیون دلار صرف سلاح هسته‌ای کردند.

بئاتریس فین، مدیر اجرایی ICAN در این رابطه گفته است: «این ناعادلانه است كه هر دقیقه ۱۳۸هزار و ۷۰۰ دلار برای سلاح‌هایی هزینه شود كه باعث فجایع انسانی می‌شوند و نه صرف حفظ سلامت شهروندان».

او اضافه کرده است که این کشورها همچنان سالانه میلیاردها میلیارد دلار برای سلاح‌‌های کشتار جمعی هدر می دهند که به زودی غیرقانونی خواهد شد. زیرا اکنون ۳۶ کشور پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای را که ممنوعیت توسعه، تولید و ساخت این سلاح‌ها را دربرمی‌گیرد، تصویب کرده و به آن ملحق شده‌اند. پس از رسیدن تعداد کشورهای امضاکننده این پیمان به ۵۰ کشور، این پیمان لازم الاجرا خواهد شد.

کمپین بین‌المللی منع و نابودی سلاح‌های هسته‌ای در گزارش خود می‌گوید این کشورها می‌توانند به جای صرف میلیاردها دلار برای سلاح‌های هسته‌ای منابع مالی خود را به تحقیقات لازم برای کمک به مردم سراسر جهان برای مبارزه با بیماری کرونا اختصاص دهند. تحقیقات این کمپین نشان می‌دهد با پول‌هایی که فرانسه، انگلستان و ایالات متحده برای این سلاح‌ها خرج می‌کنند، می توانند حداقل ۱۰۰ هزار تختخواب بخش مراقبت‌های ویژه و ده‌ها هزار دستگاه تنفس مصنوعی را تامین کنند و سالانه حقوق ده‌هزار پرستار و پزشک را بپردازند.

   منبع: دویچه وله