Uncategorised

ذوالنوری :کدام تعهدات در برجام به ایران تحمیل شده بود که از روز سه شنبه لغو می شود؟/بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی

 SALEHI KOROSiانقلاب اسلامی در هجرت : قابل توجه اینکه پس از سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران دیشب نیزبیانیه مشترکی از سوی ایران و این نهاد منتشر شد که به شرح زیر است:

سازمان انرژی اتمی ایران (سازمان) و آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس) روح همکاری و اعتماد متقابل تقویت شده که به بیانیه مشترک ۵ شهریور ۱۳۹۹ در تهران منجر شد و اهمیت تداوم آن همکاری و اعتماد را مورد یادآوری و تایید مجدد قرار دادند.
 سازمان، آژانس را مطلع کرد که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» (قانون)، ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آنگونه که در برجام آمده اند، را از۵ اسفند ۱۳۹۹ متوقف خواهد کرد.
 با در نظر گرفتن موارد فوق و به منظور تداوم فعالیت های راستی آزمایی و نظارت آژانس، سازمان و آژانس نسبت به موارد زیر توافق کردند:
۱. ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتنامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.
۲. یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود (طبق فهرست فنی پیوست) برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد.
۳. مرور منظم این تفاهم فنی با هدف اطمینان از حصول به اهداف آن.

پس از آنکه ایران در هفته گذشته در نامه ای به آژانس اطلاع داد که در پنجم اسفند ماه براساس ماده ۶ قانون مجلس درصدد توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراپادمانی است، گروسی مدیرکل آژانس پیشنهاد کرد که به تهران سفر کند و این پیشنهاد مورد موافقت ایران قرار گرفت و او شنبه شب به منظور انجام گفت و گوهای فنی در همین راستا وارد تهران شد.

گروسی دیروز  در همین خصوص با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد و پس از آن به وین بازگشت.

 

بگزارش سایت الف :

ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: همه تعهداتی که در قبال پذیرش برجام به ایران تحمیل شده بود از روز سه شنبه این هفته لغو می شود.
کدام تعهدات در برجام به ایران تحمیل شده بود که از روز سه شنبه لغو می شود؟

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با بیان ینکه از روز سه شنبه کلیه تعهداتی که برجام بر ایران تحمیل کرده لغو می شود، گفت: کاهش درصد غنی سازی، کاهش انباشت اورانیوم غنی سازی شده، کاهش انباشت آب سنگین، رساندن تعداد سانترفیوژها از 19 هزار تا به پنچ هزار و 100 تا، جلوگیری از نصب سانترفیوژهای پیشرفته، جمع کردن سایت فردو و تبدیل آن از کار تولیدی به کار تحقیقاتی، تبدیل راکتور آب سنگین اراک به راکتور معمولی و از 40 مگاواتی به 20 مگاواتی، دادن دسترسی نظارتی به آژانس بین المللی انرژی اتمی فراتر از ان پی تی و چند تعهد دیگر در برجام بر ایران تحمیل شده بود.

وی افزود: قرار بود طرف مقابل ایران بخصوص کشورهای اروپایی کلیه تحریمها از جمله تحریمهای مالی، بانکی را لغو کرده و زمینه فروش و صادرات نفت و انواع کالاهای ایران را فراهم کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه هیچ یک از این وعده ها عملی نشد اما ایران کلیه تعهدات خود را اجرایی کرد، افزود: آمریکا نیز از برجام خارج شد. همچنین اروپا 11 تعهد را پذیرفت که برای خلاء خروج آمریکا از برجام انجام دهد تا جبران شود اما هیچ کدام انجام نشد.

حجت الاسلام ذوالنور تاکید کرد: از روز سه شنبه اجرای پروتکل الحاقی متوقف می شود و دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی فقط در قالب ان پی تی و یا همان پادمان خواهد بود.