Uncategorised

آزار و اذیت جنسی زندانیان سیاسی توسط پیمان صمدی معاون رئیس اندرزگاه در زندان فشافویه

Zendani-Turkmenistan-1 استان‌ وایر: «حسین قشقایی»، زندانی سیاسی محبوس در زندان «فشافویه» که مدتی است به مرخصی اعزام شده، در رشته‌ توییتی، از آزار و اذیت جنسی زندانیان سیاسی یکی از بندهای این زندان توسط وکیل بند که ادعا کرده پدرش در مجمع تشخیص مصلحت نظام است، خبر داده است.
 
روز چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰، این زندانی سیاسی که در مرخصی به‌ سر می‌ برد، در حساب توییتر خود نام این فرد را «پیمان صمدی» عنوان کرده و گفته است که این زندانی ادعا می‌ کند مدیر «انصار خودرو» سپاه بوده و به‌ خاطر اختلاس در زندان است. 
 
قشقایی همچنین نوشته است که ظاهر این وکیل بند که زندانیان سیاسی را با اخبار دروغین و گزارش به حفاظت زندان، آزار می‌ دهد، «سپاهی‌ طور» است و سالنش را پر از عکس‌ های «علی خامنه‌ای» و «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کرده است.
 
این زندانی سیاسی همچنین نوشته است: «صمدی معاون رئیس اندرزگاه است و تمام نامه‌ ها و درخواست‌ های بچه‌ ها اول می آید زیر دست این شخص. درخواست آزادی مشروط، درخواست مرخصی و هر درخواست و نامه‌ ای که بچه‌ های سیاسی داشته باشند را مدت‌ ها پیش خودش نگه میدارد و با طولانی‌ تر کردن پروسه، هر درخواستی، اینجوری هم سوهان روح بچه‌ هاست.»
 
حسین قشقایی همچنین نوشته است که این وکیل بند که به قول او، «ادعای خدا پیغمبرش گوش فلک رو کر کرده»، زندانیان سیاسی با جثه کوچک، زندانیانی که نیاز مالی و نیاز به کمک برای رهایی از زندان دارند را با وعده مالی، آزادی و بعضاً به زور، مورد آزار جنسی قرار داده و می‌ دهد.
 
این زندانی سیاسی زندان تهران بزرگ (فشافویه) همچنین گفته است که پیمان صمدی به دوربین‌ های حسینیه زندان نوار چسب زده است و زندانیان سیاسی را آنجا مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.
 
قشقایی همچنین به رسانه‌ ای شدن این موضوع توسط یکی از زندانیانی که این وکیل بند قصد آزار جنسی او را داشته، اشاره کرده و گفته است که این موضوع قبلاً بارها به اطلاع مسئولان زندان تهران بزرگ رسیده است، ولی آن‌ ها هیچ اقدامی در این باره نکرده‌ اند.
 
او همچنین به جابجایی اجباری زندانی سیاسی از تیپ ۵ زندان تهران بزرگ به تیپ ۲ که از نظر بهداشتی در وضعیت بسیار نامناسبی است، اشاره کرده و گفته است که در تیپ ۲ زندان فشافویه، حشرات موذی، موش و آلودگی بسیار است و این بند امکانات بسیار کمی دارد.
 
قشقایی در پایان نوشته است که شرایط نامناسب این زندان، از جمله وجود موش‌ ها و فضله‌ هایشان داخل اتاق زندانیان و راهروها، غیر‌آشامیدنی بودن آب و کیفیت بسیار بد غذا به اندازه کافی زندانیان را عذاب می‌ دهد و واقعاً دیگر نیازی به افرادی مانند پیمان صمدی نیست که رنج آن‌ ها را بیشتر کند.
 
شبکه خبری «ایران اینترنشنال» در اردیبهشت‌ سال جاری فایل صوتی را از یک زندانی اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸ منتشر کرده بود. در آن فایل صوتی، از پیمان صمدی نام برده و گفته شده بود که او قصد آزار جنسی داشته، ولی زندانی سیاسی مانع تعرض جنسی علیه خود شده و پس از آن نیز از او به رئیس و معاون زندان تهران بزرگ شکایت کرده، اما نه تنها با صمدی برخوردی نشده، بلکه او از وکیل‌ بندی، به معاونت اندرزگاه نیز ارتقا یافته است.  
 
تیپ۲ زندان تهران بزرگ، در واقع تبعیدگاه زندانیان سیاسی اعتراضات آبان‌ ۱۳۹۸ است. وضعیت این بند به حدی نامناسب است که در سال ۱۳۹۹، «حسن خلیل‌آبادی»، رئیس شورای شهرری آن را «خطرناک» توصیف کرده بود.