Uncategorised

وزیر امور خارجه فرانسه: مذاکرات هسته‌ای باید از جایی آغاز شود که متوقف شده بود

ledrian jean yvesوزیر خارجه فرانسه گفت، مذاکرات هسته‌ای باید ادامه مذاکرات پیشین باشد که در ۲۰ ژوئن از سوی ایران متوقف شده بود. او تأکید کرد که ایران باید بدون محدودیت، همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را از سر گیرد.

ژان-ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه بر ادامه گفت‌وگوهای هسته‌ای بر پایه نتایجی که تاکنون حاصل شده تأکید ورزید.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یک بیانیه وزارت خارجه فرانسه، لو دریان تصریح کرده است که این مذاکرات باید دنباله گفت‌وگوهای ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) باشد که پس از آن جمهوری اسلامی ایران آن را متوقف کرد.

این بیانیه را سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ۹ نوامبر (۱۸ آبان) منتشر کرده است.

گفته می‌شود که این بیانیه پس از گفت‌وگوهای ژان-ایو لو دریان با همتای ایرانی خود حسین امیرعبداللهیان در زمینه از سر گیری مذاکرات صادر شده است.

وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان بر اهمیت این موضوع تأکید ورزیده است که جمهوری اسلامی ایران باید بدون وقفه همکاری کامل خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از سر گیرد.

سه شرط ایران برای آمریکا

مذاکرات هسته‌ای ایران قرار است تا چند هفته دیگر در وین از سر گرفته شود. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران برای پیوستن ایالات متحده به مذاکرات سه شرط تعیین کرده است.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه، ۱۷ آبان در جلسه خبری هفتگی گفت، ایالات متحده برای بازگشت به برجام "باید بپذیرد مقصر وضعیت فعلی است"، همه تحریم‌ها را "یک‌جا به صورت موثر بردارد"، و تضمین بدهد که "هیچ دولتی در آمریکا دوباره این شرایط را تکرار نخواهد کرد".

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با همتای فرانسوی خود «با یادآوری مسوولیت آمریکا در بروز وضعیت کنونی برجام و نقش سکوت سه کشور اروپایی در زیاده‌خواهی آمریکا، تصریح کرد: ایران خواستار دستیابی به یک توافق خوب است، اما این امر لازمه‌هایی دارد از جمله بازگشت طرف‌های مقابل به تعهدات کامل خود و لغو موثر تحریم‌ها.»

امیرعبداللهیان تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران را تاییدی بر تداوم بی‌اعتمادی جمهوری اسلامی به آمریکا خوانده و بر لزوم ارائه تضمین و انجام راستی‌آزمایی موثر تاکید کرده است.

در گزارش ایرنا به تأکیدات وزیر خارجه فرانسه مبنی بر ادامه مذاکرات هسته‌ای از نقطه‌ای که در ۲۰ ژوئن متوقف شده است و نیز اهمیت از سر گیری همکاری کامل جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی اشاره‌ای نشده است.

منبع: دویچه وله