Uncategorised

جرمی هانت وزیر خارجه پیشین بریتانیا: باید بریتانیا بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی ایران را بپردازد

hunt jeremyجرمی هانت، وزیر خارجه پیشین بریتانیا می‌گوید کشورش باید بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی ایران را بپردازد. امروز قرار است علی باقری‌کنی، معاون وزیر خارجه ایران و فرستاده ویژه امور هسته‌ای با مقام‌های بریتانیا دیدار کند.

بریتانیا اعلام کرده موضوع آزادی زندانیان دوتابعیتی و در رأس آنان نازنین زاغری رتلکیف در دیدار امروز مطرح خواهد شد.

جرمی هانت، نماینده محافظه‌کار مجلس و وزیر خارجه سابق بریتانیا دیدار آقای باقری کنی با مقام‌های بریتانیا را اتفاقی "خوب" برای نازنین زاغری توصیف کرده است. او به رادیو فور بی‌بی‌سی گفت آزادی نازنین زاغری به نوعی با پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی ایران گره خورده است.

ایران در اواخر دولت پهلوی یک مجموعه تانک چیفتن از بریتانیا خرید و پول آن را پرداخت کرد و البته هیچ‌گاه آن محموله را تحویل نگرفت و خواهان جبران خسارت است.

مدت‌هاست که مقام‌های وزارت خارجه ایران در خاک لندن با مقام‌های بریتانیا دیدار رو در رو نداشته‌اند و سفر علی باقری‌کنی به بریتانیا، فرصتی برای طرح خواسته آزادی نازنین زاغری در کنار موضوع پرونده هسته‌ای ایران است.

آقای هانت به رادیو بی‌بی‌سی گفته اگر این پول در ازای آزادی نازنین زاغری و یک نوع پول باج در ازای گروگانگیری بود، از نظر اخلاقی پرداختش مشکل داشت چون این کشور را به گروگانگیری بیشتر تشویق می‌کرد اما این پول "بدهی" بریتانیا به ایران است و باید پرداخت شود.

او البته تاکید کرده مشکلاتی از نظر تحریم ممکن است مانع پرداخت این پول شود اما برای حل آن مشکل می‌شود از طریق کمک‌های انساندوستانه اقدام کرد.

آقای هانت در مصاحبه‌ای دیگر با شبکه خبری اسکای در بریتانیا گفته که چرا فکر می‌کند که این دیدار ممکن است حاوی یک "خبر خوب" برای نازنین زاغری باشد. او می‌گوید زمانی که ظریف وزیر خارجه ایران بود محافظه‌کاران دولت را در اختیار نداشتند اما این بار آقای باقری کنی در حالی به بریتانیا سفر کرده که تمام حکومت در کنترل یک جریان است و در واقع دولت بریتانیا با یک گروه طرف است که قدرت کامل را در اختیار دارد.

علی باقری کنی، پس از دیدار با دیپلمات‌های فرانسه و آلمان دیشب در ادامه رایزنی‌های هسته‌ای وارد لندن شد.

در بیرون ساختمان وزارت خارجه بریتانیا، ریچارد رتلکیف همسر نازنین زاغری رتلکیف وارد نوزدهمین روز اعتصاب غذا شده است. او خواهان آزادی همسرش و فراهم شدن امکان سفر او به لندن و پیوستن به خانواده و دخترش است.

آقای رتلکیف در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی سفر مقام ارشد مذاکرات هسته‌ای ایران را یک "پیشرفت غیرمنتظره" توصیف و ابراز امیدواری کرد که بریتانیا برای پرداخت بدهی تانک‌ها به توافق برسد.

او می‌گوید بلافاصله بعد از دیدار علی باقری کنی با جیمز کلورلی، معاون وزارت خارجه بریتانیا دیدار خواهد داشت.

در بیرون ساختمان وزارت خارجه بریتانیا، گابریا رتلکیف که اکنون ۷ سال دارد و پنج سال در ایران و بریتانیا از مادرش در زندان دور بوده، گاهی در ۱۹ روز گذشته در کنار پدر، برای مادرش شمع روشن کرده و دوستان مدرسه‌ای او هم برای کمک به او نقاشی‌ها و کدوهای حلوایی مراسم هالووین را در اطراف آقای رتکلیف چیده‌اند.

نازنین زاغری رتلکیف از سال ۲۰۱۶ که در ایران زندانی شد اجازه نداشته خاک این کشور را ترک کند و با پایان دوره محکومیت پنج ساله یک دوره محکومیت یک ساله دیگر به احکام او اضافه شده است.

منبع: بی بی سی