Uncategorised

اتحادیه اروپا انرژی هسته‌‌ای و گازی را به عنوان انرژی‌های سبز طبقه‌بندی می‌کند

Energie Hastei-paak

«کمیسیون اتحادیه اروپا می‌خواهد انرژی هسته‌ای را به عنوان گونه‌ای از ''انرژی سبز'' طبقه‌بندی کند. این موضوع با انتقاد و مخالفت صریح سیاستمداران آلمان و اتریش مواجه شده است.»
    
انتقاد آلمان و اتریش از طرح‌های اتحادیه اروپا برای معرفی انرژی هسته‌ای به عنوان گونه‌ای از انرژی سبز
 
بر اساس برنامه‌های کمیسیون اتحادیه اروپا، سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های هسته‌ای جدید که از آخرین استانداردهای فنی برخوردار باشند، به عنوان اقدامی ''سبز'' طبقه‌بندی می‌شود. در عین حال، اپراتورها نیز باید حداکثر تا سال ۲۰۵۰ یک برنامه مشخص برای دفع زباله‌های رادیواکتیوی ارائه کنند.
 
سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های گازی جدید باید به‌طور موقت تحت شرایط بسیار سخت‌گیرانه‌یی به‌عنوان ''سبز'' طبقه‌بندی شود و این موضوع، به میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای آنها بستگی دارد. کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین به صورت ویژه‌ای پیشنهاد می‌کند که مجوزهای صادر شده برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید هم تا سال ۲۰۴۵ مورد طبقه‌بندی قرار گیرند و ساخت و ساز آنها هم طبق همین طبقه‌بندی، مورد حمایت‌های مالی قرار گیرد.
 
«انتقاد وزرای ''اقتصاد'' و ''حفاظت از محیط زیست'' آلمان»
اشتفی لمکه، وزیر حفاظت از محیط زیست، امنیت هسته‌ای و حمایت از مصرف‌کنندگان در آلمان، طرح کمیسیون اتحادیه اروپا در مورد طبقه‌بندی انرژی هسته‌ای را رد می‌کند. این سیاستمدار عضو حزب ''سبزها'' به گروه رسانه‌ای ''فونکه'' گفت: «نوعی از انرژی که می‌تواند منجر به فجایع ویرانگر زیست محیطی شود و زباله‌های خطرناک رادیواکتیو به جا گذارد، هرگز نمی‌تواند پایدار باشد».
 
روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان نیز می‌گوید که «پیشنهادهای کمیسیون اتحادیه اروپا، برچسب خوب پایداری را تضعیف می‌کند». بنابراین، او معتقد است که پیشنهادهای کمیسیون اتحادیه اروپا تصویب نخواهد شد.
 
«صدراعظم آلمان: پیشنهاد اتحادیه اروپا را جدی نگیرید»
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان هم گفت که پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا نباید "بیش از حد جدی گرفته شود". او خاطرنشان کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنان می‌توانند در مورد مسیر خودشان به سمت آینده‌ای بدون انتشار آلاینده‌ها تصمیم بگیرند. گفتنی است، آخرین نیروگاه هسته‌ای فعال در آلمان، تا پایان سال ۲۰۲۲ تعطیل خواهد شد.
 
«اتریش دست به ''اقدام قانونی''می‌زند»
لئونور گوسلر، وزیر حفاظت از آب و هوا، محیط زیست و انرژی اتریش هم با انتقاد از کمیسیون اتحادیه اروپا گفت که این کمیسیون ''گامی به سوی سبزشویی انرژی هسته‌ای و گازهای فسیلی'' برداشته است.
 
دولت اتریش پیشتر از یک شرکت حقوقی مشهور خواسته بود تا یک نظر حقوقی جامع درباره طبقه‌بندی انرژی هسته‌ای تهیه کند.
 
گوسلرابراز اطمینان کرد که «با داشتن این نظر جامع حقوقی، ما از اقدام قانونی علیه طبقه‌بندی انرژی هسته‌ای پرهیز نخواهیم کرد».
 
«فرانسه و لهستان انرژی هسته‌ای را ضروری می‌دانند»
با این وجود، برنامه‌های ارائه شده از طرف کمیسیون اتحادیه اروپا، طرفدارانی در داخل این اتحادیه دارد. به عنوان نمونه، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید که انرژی هسته‌ای یک عامل بسیار تعیین‌کننده است تا فرانسه و اتحادیه اروپا طبق برنامه‌ریزی بتوانند تا سال ۲۰۵۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای را به صفر برسانند.
 
در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از برق فرانسه از نیروگاه‌های هسته‌ای تامین می‌شود که بالاترین رقم در جهان به شمار می‌رود.
 
لهستان و دیگر کشورهای شرقی در اتحادیه اروپا نیز تصمیم به احداث نیروگاه‌های هسته‌ای جدید دارند تا اقتصاد خود را که به شدت به زغال سنگ وابسته است، با محیط زیست سازگار کنند.
 
کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا ۱۲ ژانویه فرصت دارند تا در مورد پیش‌نویس کمیسیون اتحادیه اروپا اظهار نظر کنند. تنها در صورتی از اجرای این پیش‌نویس جلوگیری می‌شود که دست‌کم ۱۵ کشور اتحادیه اروپا شامل حداقل ۶۵ درصد از کل جمعیت آن، با این طرح مخالفت کنند.
 
 
منبع خبر: سایت رادیو دویچه وله