Uncategorised

صدور حکم اعدام برای دو زندانی در گرگان و بهشهر - رهایی دو زندانی از اعدام در بروجرد

Edaam-jpg 

 هرانا – روز چهارشنبه ۱ دی ماه، یک زندانی توسط دادسرای عمومی گرگان از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شد. همچنین روز یکشنبه ۵ دی ماه، دادسرای عمومی بهشهر، حکم اعدام یک متهم که پیشتر از بابت اتهام قتل بازداشت شده بود را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو زندانی در پرونده های جداگانه توسط دادسرای عمومی گرگان و بهشهر به اعدام محکوم شدند.
هویت یکی از این زندانیان که از بابت اتهام قتل در گرگان واقع در استان گلستان به اعدام محکوم شده است، جان محمد شیرنگی ۳۰ ساله، توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “آقای شیرنگی حین سرقت در سال ۹۸ در حوالی پاساژ رویال در شهرستان گرگان، یک شهروند را به قتل رسانده و متواری شده است، ولی سال گذشته از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت شده است.”

وی ادامه داد: “بعد از شناسایی و احراز هویت، پرونده قتل این زندانی به جریان می افتد. او از بابت پرونده مواد مخدر به حبس و ابتدای ماه جاری از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده است.”

بنابر گزارشی دیگر از استان مازندران، در سال ۹۹ یک مرد ۲۹ ساله که هویت وی احراز نشده است، در روستای برما واقع در شهرستان بهشهر در پی اختلاف بر سر زمین کشاورزی، مرتکب قتل می شود.

این زندانی روز یکشنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۰، توسط دادسرای عمومی بهشهر به اعدام محکوم شد.

 

*****

رهایی دو زندانی از اعدام در بروجرد

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در بروجرد که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون ۶ زندانی محکوم به اعدام در قزوین از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب بروجرد گفت: ۲ زندانی در این شهرستان که مرتکب قتل شده بودند با بخشش اولیای دم قبل از اجرای حکم اعدام نجات یافتند.

سجاد بیرانوند افزود: یک از آنها که سال ۹۳ فردی را با گلوله به قتل رسانده بود هفت سال در زندان منتظر اجرای حکم بود که امروز با گذشت اولیای دم از اعدام نجات یافت.

وی اظهار داشت: زندانی دیگر در سال ۹۸ فردی را با ضربات چاقو به قتل رسانده بود که او هم امروز قبل از اعدام پای چوبه دار با رضایت اولیای دم طعم بخشش را چشید.
رهایی از اعدام ۶ زندانی در استان قزوین

به گزارش میزان، در روز جاری رئیس کل دادگستری استان قزوین در گفتگو با رسانه ها از رهایی ۶ محکوم به اعدام از ابتدای سال جاری خبر داد.

از سوی دیگر مسئول “هسته جهادی بخشایش” دادگستری کل استان اردبیل در گفتگو با ایرنا عنوان کرد که ۲۷ زندانی محکوم به اعدام در این استان با رضایت اولیای دم از ابتدای سال گذشته تاکنون از مرگ نجات یافتند.

وی در این خصوص گفت: این تعداد شامل ۱۹ زندانی در سال گذشته و ۸ زندانی محکوم به اعدام در سال جاری بودند.