Uncategorised

وزیر امورخارجه آلمان در دیدار با بلینکن: ایران در جریان مذاکرات وین تا کنون اعتماد زیادی را هدر داده است

barenbok annalenaآنالنا بربوک، وزیر خارجه جدید آلمان در دیدار با همتای آمریکایی خود گفت که ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای تاکنون اعتماد زیادی را به هدر داده است. او تصریح کرد که مذاکرات وارد مرحله‌ای تعیین‌کننده شده است.  

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان که برای دیدار و مذاکره با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود و برخی مقامات دیگر این کشور به واشنگتن سفر کرده است، روز چهارشنبه ۵ ژانویه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس دیپلماسی آمریکا شرکت کرد.

او در این کنفرانس مطبوعاتی با تاکید بر "اهداف مشترک آمریکا و آلمان در قبال ایران و تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای با این کشور" گفت که برلین و واشنگتن تا آنجا که به ایران مربوط می‌شود "مسیر مشترکی را دنبال می‌کنند و ما در این رابطه وارد مرحله‌ای تعیین‌کننده می‌شویم."

بنا به گفته مقام‌های غربی مذاکرات وین در دو هفته آینده وارد مرحله حساس و نهایی خواهد شد.

اولین سفر بربوک به آمریکا که قرار بود سه روز و نیم ادامه داشته باشد به دلیل شیوع شدید اومیکرون در این کشور و وضعیت جوی به چند ساعت محدود شد و رفتن به نیویورک نیز از این سفر حذف شد. او در ساعاتی که در واشنگتن بود تنها با بلینکن و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امکان دیدار و گفت‌وگو پیدا کرد.

در مذاکره با بلینکن علاوه بر مذاکرات برجامی در وین، بحران اوکراین و تهدیدات روسیه علیه این کشور نیز محور گفت‌وگوها بود.

اتحادیه اروپا در روزهای اخیر نگران آن بوده است که به جریان افتادن دوری از مذاکرات میان آمریکا و ناتو با روسیه به کنارگذاشتن این اتحادیه از فعل و انفعالات مربوط به اوکراین و حاشیه‌ای شدن نقش آن در این بحران منجر شود. هماهنگی میان آمریکا و اروپا در مذاکره با روسیه در روزهای آتی، بخشی از مذاکرات بربوک با بلینکن را تشکیل داد.

در ارتباط با حل بحران میان روسیه و اوکراین قرار است مقام‌های آمریکا و روسیه روزهای دهم و یازدهم ژانویه (۲۰ و ۲۱ دی) در ژنو دیدار کنند. تشکیل جلسه شورای ناتو و روسیه و نیز تشکیل اجلاس سازمان همکاری و امنیت اروپا هم برای روزهای بعدتر برنامه‌ریزی شده است.

ارزیابی‌های نه چندان مشابه از روند مذاکرات وین

مذاکرات مربوط به احیای برجام امروز، پنجشنبه ۱۶ دی، قرار است در وین پیگیری شود.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز سه‌شنبه در نخستین نشست خبری سال جدید میلادی ۲۰۲۲ گفت که اگر طرفین در مذاکرات وین به زودی به تفاهم نرسند، اقدامات ایران شتاب می‌گیرد و فرصت ادامه گفت‌وگوها از دست خواهد رفت.

او در عین حال تصریح کرد که "مذاکرات وین پیشرفت‌های اندکی داشته و آمریکا امیدوار است که در این هفته این پیشرفت گسترش یابد."

ظاهراً دست‌کشیدن ایران از اصرار بر کنارگذاشتن توافقات شش دور مذاکرات در دوران دولت حسن روحانی و نیز انعطاف در مورد کم و کیف لغو تحریم‌ها مواردی از پیشرفتی است که پرایس به آن اشاره کرده است.

کشورهای غربی عضو گروه ۴+۱ که مستقیما با ایران مذاکره می‌کنند و آمریکا که غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد، بر این خواست نیز تأکید داشته‌اند که در کنار بحث روی مطالبات ایران درباره لغو تحریم‌ها، مبحث مربوط به کم و کیف بازگشت این کشور به تعهدات برجامی و پس‌گرفتن پیشرفت‌هایی که در ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌شده و ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته داشته نیز در دستور کار قرار گیرد.

پرایس در این باره تصریح کرده است که "تا وقتی در خصوص همه نکات توافق نشده باشد، عملاً روی هیچ چیز توافق نشده‌است".

ایران و روسیه ارزیابی خوش‌بینانه‌تری نسبت به مذاکرات وین دارند. بنا بر گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، علی باقری، رئیس هیات ایرانی در مذاکرات وین، در تازه‌ترین ارزیابی خود از روند گفت‌وگوها، گفته است که مذاکرات مثبت و رو به جلو در جریان است. او که چهارشنبه‌ شب در وین با خبرنگاران سخن می‌گفت از "تداوم تلاش‌ها برای دست یابی به توافق نهایی" خبر داد.

بنا به گفته میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه، گفتگو‌های وین به طور پیوسته و دائم میان هیات‌های مذاکره کننده جریان دارد و "پیشرفت در روند مذاکرات مشهود است." او با رد طرح ضرب‌الاجل در تعاملات و مذاکرات دیپلماتیک گفت که "مذاکرات باید به طور هدفمند برای دست یابی به توافق نهایی دنبال شود."

منبع:دویچه وله