Uncategorised

رشد چشمگیر بهای کالاهای غذایی در جهان در سال ٢٠٢١/ هزینه های بالای تولید

sabad kalaa شاخص قیمت غذای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) که قیمت عمده کالاهای غذایی مبادله شده در سطح جهانی را دنبال می کند، در سال ۲۰۲۱، به ۱۲۵.۷ واحد رسید که بالاترین سطح از زمان ثبت رکورد ۱۳۱.۹ واحد در سال ۲۰۱۱ بود.
 
به گزارش ایسنا، این شاخص ماهانه در ماه دسامبر اندکی کاهش پیدا کرد، اما در ۴ ماه پیش از آن، رشد متوالی داشت که منعکس کننده مشکلات برداشت محصولات کشاورزی و تقاضای مصرفی بالا، طی سال میلادی گذشته بود.
 
قیمت های بالاتر مواد غذایی، به رشد تورم همزمان با احیای اقتصادهای جهانی از رکود ناشی از بحران ویروس کرونا دامن زده است. فائو هشدار داده است که هزینه‌ های بالاتر، جمعیت فقیر را در کشورهای وابسته به واردات، در معرض خطر قرار می دهد.
 
فائو در جدیدترین گزارش خود درباره اینکه، آیا فشارهای قیمت، ممکن است، امسال فروکش کند، محتاط بود. عبدالرضا عباسیان - اقتصاددان ارشد فائو در بیانیه ای اعلام کرد: اگرچه انتظار می رود، قیمت های بالا با افزایش تولید، ریزش کنند، اما هزینۀ بالای تولید، ادامۀ پاندمی جهانی و شرایط اقلیمی نامعلوم، فضای اندکی برای خوش بینی نسبت به بازگشت به شرایط بازار با ثبات تر در سال ۲۰۲۲ باقی می گذارند.
 
افزایش قیمت کود که به نوبۀ خود ناشی از افزایش قیمت های انرژی است، هزینه تولید را برای کشاورزان بالا برده و تردیدهایی را نسبت به چشم انداز محصول برای برداشت سال آینده ایجاد کرده است.
 
در ماه دسامبر قیمت همۀ شاخه‌ ها در شاخص قیمت غذای فائو، بجز محصولات لبنی، کاهش پیدا کرد و کاهش قیمت روغن های گیاهی و شکر، قابل توجه بود. فائو این کاهش قیمت را به کاهش تقاضا در ماه دسامبر، به دلیل نگرانی ها نسبت به تأثیر شیوع واریانت [= گونه] اُمیکرون و عرضۀ گندمِ برداشت شده در نیمکرۀ جنوبی، نسبت داد.
 
با این حال، همه شاخه‌ ها در این شاخص در طول سال ۲۰۲۱ رشد چشمگیری را به طور کلی نشان دادند و شاخص قیمت روغن گیاهی فائو به رکورد بالایی صعود کرد.
 
بر اساس گزارش رویترز، معاملات محصولات کشاورزی در ابتدای سال ۲۰۲۲ شاهد نوسان بودند و بازارهای دانه روغنی، تحت تأثیر خشکسالی در آمریکای جنوبی و سیل در مالزی، قرار گرفتند. قیمت لبنیات، مانند دسامبر بالا مانده که ناشی از تولید پایین‌ تر شیر در اروپای غربی و اقیانوسیه، است.
 
خبرنگار: زهرا وثوقی، 
دبیر: فاطمه محمد‌ نژاد

در این رابطه