Uncategorised

وزیر اقتصاد دستور فروش شرکت‌های دولتی را صادر کرد

khosusi sazi

به گزارش خبرنگار پارسینه، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی مصوبات سیصد و هشتادمین جلسه هیات واگذاری را برای اجرا ابلاغ کرد.

این مصوبات در سیصد و هشتادمین جلسه هیأت واگذاری که در محل سالن جهاد اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شده، اتخاذ و ابلاغ شده است.

در بخش اول از ابلاغیه وزیر اقتصاد آمده است: واگذاری‌های انجام شده از سال ۱۳۸۰ تاکنون، چالش‌های کلان و فرآیندی خصوصی سازی، راهکار‌های اصلاح فرآیند مربوطه و مسیر پیش روی این فرآیند، ضرورت فروش و مولدسازی دارایی‌های دولت و مسائل و چالش‌های مربوط به آن و همچنین موانع و مشکلات عدم تحقق تکالیف بودجه‌ای مربوط به واگذاری‌ها به استماع اعضا رسید.

در بخش دوم این ابلاغیه می خوانیم: قیمت واگذاری ۷۶ درصد سهام شرکت مجتمع صنعتی «اسفراین» و ۲۴ درصد سهام شرکت «آلومینای ایران» (جاجرم) برای واگذاری بابت رد دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری و ۱۰/۹۵ درصد سهام شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازنده برای واگذاری بابت رد دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر موضوع تصویب نامه هیأت وزیران مطرح و پس از بحث و بررسی مقرر شد موارد در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزرای امور اقتصادی و دارایی، دادگستری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور طرح و نتیجه در جلسه آتی هیأت ارائه شود.

در بخش سوم ابلاغیه وزیر اقتصاد تاکید شده است: عرضه اولیه سهام شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازنده متعلق به شرکت مادر تخصصی ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مطرح و مقرر شد:

الف - به موجب بند (ب) ماده (۳) آئین نامه اجرائی شیوه‌های قیمت گذاری بنگاه‌ها که اشعار می‌دارد: «قیمت پایه در مورد سهامی که برای اولین بار از طریق بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود، قیمت کارشناسی براساس روش بند (ب) «فروش سودآوری» ماده (۲) این آئین نامه است، نحوه تعیین قیمت شرکت مذکور براساس روش سودآوری باشد.

ب- به موجب تصمیم جلسه بیست و دوم شهریورماه امسال هیأت پذیرش، ابلاغیه ۲۴ شهریورماه شرکت بورس اوراق بهادار و اصلاحات دستورالعمل پذیره نویسی و عرضه اولیه اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورسی ایران (مصوبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۳۸ هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار)، مدل عرضه اولیه سهام شرکت یاد شده به روش ثبت سفارش با حراج انجام شود.

ج- با صلاحدید وزیر امور اقتصادی و دارایی، با عرضه تا سقف ۱۰ درصد از سهام متعلق به دولت در شرکت مزبور موافقت شد.

براساس بند چهارم این ابلاغیه، قیمت پایه و شرایط واگذاری ۱۸ درصد سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)، متعلق به شرکت مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی برای واگذاری از طریق بورس مطرح و ضمن بحث و بررسی در خصوص نحوه عرضه بلوک مذکور به صورت یکجا و یا سه بلوک ۶ درصدی، مقرر شد موضوع در جلسه آتی تصمیم گیری شود.

این تصویب نامه در اجرای قسمت اخیر ماده ۳۶ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی ابلاغ شده است.