Uncategorised

سارا سمیعی: گزارش وضعیت آرش صادقی زندانی سیاسی زندان اوین

Arash-Sadeghi Kampain infoآرش صادقی فعال دانشجویی سابق در ۱۸ تیر ماه ۸۸ دراعتراض به نتایج انتخابات ۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. این زندانی سیاسی پس از گذراندن ۹۰ روز بازجویی و شکنجه با قرار کفالت به مبلغ ۲۰ میلیون تومان آزاد گردید.

صادقی مجددا در دی ماه ۸۸ بازداشت و به بند ۲۰۹ منتقل و در تاریخ ۲۳ اسفند ماه همان سال به قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد. با گذشت پنج روزمجددا این فعال دانشجویی برای سومین بار بازداشت و تا ۲۳ خرداد در بند ۲۰۹ محبوس ماند. صادقی در خرداد ۸۹ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباس در دادگاه اولیه با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام، تبلیغ علیه نظام» به شش سال حبس محکوم و به بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شد.

آقای صادقی در آبان ماه ۸۹ به قید وثیقه به مرخصی آمد. پس از اتمام مدت مرخصی به دلیل دیرکرد چند روزه وی در بازگشت به زندان در نیمه شب هشت آبان ماه ۸۹ منزل شان مورد یورش ماموران امنیتی قرار گرفت. ماموران امنیتی با شکستن قفل درب وارد منزل شده و در حالی که آرش و پدر وی در خارج از منزل بسر می بردند و مادر و خواهر وی تنها بودند به ایجاد رعب و وحشت پرداختند. مادراین زندانی بر اثر ضربه وارده از باتوم ماموران امنیتی دچار خونریزی مغزی در ناحیه جمجمه و دچار ایست قلبی گردید و پرونده مرگ مادر این فعال دانشجویی هیچ گاه از جانب مسئولین مورد رسیدگی قرار نگرفتـ.

آرش صادقی پس از اتمام مراسم خاکسپاری مادرش، به زندان بازگردانده و پس از سپری کردن ۲۴ روز در بند ۲۰۹ به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل گردید. با پیگیری های آرش از داخل زندان، یک سال بعد در اوایل آذر ۹۰ دادگاه تجدید نظر، حکم یک سال زندان تعزیری و چهار سال تعلیق را برای وی صادر کرد. با در نظر گرفتن مدتی که وی از ۱۸ تیر۸۸ تا زمان اعلام حکم نهایی دادگاه تجدید نظر در فواصل مختلف در زندان بوده، بیش از مدت تعزیر را به حبس گذرانده بود. در واقع وی با احتساب ۱۳ ماهی را که در بند ۳۵۰ محبوس بود، مجموعا ۲۷ ماه را در زندان گذرانده بود و در تاریخ ۲۳ آذر ۸۹ از زندان آزاد گردید.

این فعال سابق دانشجویی یک ماه بعد در ۲۵ دی ۸۹ توسط نیروهای امنیتی ربوده شد و تا حدود ۱۸ ماه بعد بدون هیچگونه پاسخگویی به خانواده اش در بند ۲۰۹ زندان اوین به صورت غیر قانونی تحت شکنجه و آزار و اذیت جهت ضبط اعترافات ویدئویی با محوریت اشاره به فوت طبیعی مادر و همچنین صرف نظر از شکایت خود قرار گرفت. وی نهایتا در مهر۹۲ به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد گردید.

در۱۵ شهریور ۹۳ آرش صادقی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی، بهنام موسیوند و نوید کامران در محل کارشان توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و به بند۲-الف سپاه منتقل گردید.

این دانشجوی سابق دانشگاه علامه هفت ماه تحت بازجویی ماموران اطلاعات سپاه قرار گرفت. وی در نهایت در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی با اتهامات « اجتماع و تبانی در قالب تبلیغ علیه نظام، اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی، نشر اکاذیب در فضای مجازی، تبلیغ علیه نظام» به ۱۵ سال حبس محکوم گردید و این حکم عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

در تاریخ ۱۸ خرداد ۹۵ در حالی که آرش صادقی برای پیگیری احضاریه ‌تازه به دادسرای شهید مقدس زندان اوین مراجعه کرده بود بازداشت و برای اجرای حکم ۱۹ سال زندان از قرار ۱۵ سال حکم صادره در سال ۱۳۹۴ به علاوه ۴ سال حکم تعلیق از سال ۱۳۹۰ به زندان اوین منتقل شد.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۸ آبان ۹۵ در اعتراض به دستگیری همسر خود، گلرخ ایرایی دست به اعتصاب غذای ۷۱ روزه زد که بر اثر این اعتصاب غذای طولانی مدت دچار مشکلات شدید جسمی و داخلی شده است.  

در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۷ آرش صادقی در حالی که مدت ها از مشکلات پزشکی در سایه محرومیت های درمانی رنج می برد به بیمارستان مدنی کرج اعزام شد. پس از عکسبرداری از شانه و بازوی‌ او در این محل مشخص شد،‌ که کتف‌ این زندانی دچار تومور استخوانی شده است.

روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۹۷ پس از اعزام آرش صادقی به بیمارستان امام خمینی، تحت عمل جراحی قرار گرفت و در حالی که به گفته پزشک معالج باید ۲۵ روز تحت رسیدگی های وی بسر می برد٬ تنها کمتر از سه روز پس از عمل جراحی به زندان بازگردانده شد.

انتقال وی به زندان و عدم رسیدگی های پزشکی باعث عفونت و از کار افتادن دست وی شده است.

آرش صادقی از تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۶ از زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل و هم اکنون در چهارمین سال حبس خود در این زندان بسر می برد.

البته با اعمال ماده ۱۳۴ هفت سال و نیم + ۴ سال تعلیق لازم الاجرا است.