Uncategorised

نوروز نماد شکوهمند ملت مان را گرامی می داریم، از هوشنگ کردستانی

kordestani houshang 22012014 امسال نیز همچون گذشته با برپایی جشن چهارشنبه سوری، به پیشواز نوروز باستانی می رویم و با برگزاری جشن سیزده بدر این نماد پر شکوه ملی را بدرقه می کنیم.
 
در شرایط دردناک تسلط استبداد مذهبی ایران بر باد ده، برگزاری با عظمت و شکوهمند آیین های تاریخی، به ویژه نوروز به یگانگی و همبستگی ملی یاری میرساند.
 
و ایرانیان با وجود تفاوت های سیاسی و مذهبی در برگزاری و بزرگداشت آن، یکسان شرکت می کنند که نشان از آن دارد که همگی ایرانی و شهروند یک کشوریم.
 
اساساً جشن ها و آیین های کهن و نیز پیروزی های بزرگ ورزشی، موقتاً هم که شده، مردم را با هم و درکنار هم قرار می دهد و فرصتی پدید می آورد که برای تحقق یگانگی ملی باید به آن توجه شود.
 
بیاد داشته باشیم که آیین های کهن تاریخی یک عامل بزرگ پیوند و پیوستگی میان کشورهای حوزه فرهنگ ایرانی است.
 
خوشبختانه در سال های اخیر، برگزاری و بزرگداشت جشن های ملی و تاریخی، توانسته فرهنگ عزاداری، قمه زنی و گریه زاری کردن را که نتیجه تسلط جهل بر خرد است، وادار به عقب نشینی نماید.
 
ایران به دلیل موقعیت جغرافیای و قرار گرفتن در گذرگاه ارتباطی میان سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا، در درازای تاریخ کهن سال خود پیروزی های بزرگ و شکست های سهمگین را از سر گذرانده است.
 
زمانی تنها قدرت آن روزگاران بودیم و زمانی هم یکی از آنها.
 
بار نخست از اسکندر مقدونی شکست خوردیم و بار دوم از اعراب بیابانگرد بادیه نشین.
 
پس از اسلام، مغولان و سپس گورکانیان، بر ایران تاختند.
 
در تمام دوران شکست های نظامی و سپاس، نیاکان ما در جان ‌پناه تاریخ و زبان سنگر گرفتند و شکست را به پیروزی تبدیل کردند.
 
پیش از انقلاب مشروطه هم که استبداد شاهان و جنایت های دکان ‌داران دین و نفوذ استعماری روس و انگلیس امکان پیشرفت و ترقی ایران را سلب کرده بود، آزادیخواهان به سنگرهای تاریخ و زبان پناه بردند و براین باور بودند که حفظ زبان و آگاهی از تاریخ، مشروطه خواهان را قدرتمند تر و مقاوم تر خواهد کرد.
 
اکنون که بیش از چهل سال از استقرار نظام استبداد مذهبی ضد ایرانی و وابسته به بیگانه می گذرد، مردم بار دیگر برای آگاهی یافتن از اینکه چه بودیم و چه شد و چرا گرفتار این بلای خانمان برانداز و ایران سوز شدیم، به تاریخ پناه برده اند و در سایه نگهداشت زبان و بزرگداشت آیین ها و سنت های ملی و تاریخی، میروند تا به عمر استبداد مذهبی پایان دهند و با تحقق آرمان های تاریخی- استقلال، آزادی- مانع تکرار هر نوع استبداد، به هر شکل و زیر هر نام شوند.
 
بیایم شادمانه به پیشواز نوروز باستانی رویم و با همبستگی ملی دلاورانه به استبداد مذهبی پایان دهیم و پیروزمندانه به آرمانهای تاریخی -استقلال، و آزادی- تحقق ببخشیم.
 
پاینده ایران،
 
هوشنگ کردستانی،
پاریس، 
هفدهم مارس ۲۰۲۱، برابر با بیست و هفتم اسفند ماه نود و نه