Uncategorised

تاریخ مذاکرات احیای برجام اعلام شد؛ ۸ آذرماه در وین| استقبال اروپا، آمریکا و روسیه

barjam

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه شب اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای از روز ۸ آذر (۲۹ نوامبر) در وین از سر گرفته می‌شود.

آفتاب‌‌نیوز : علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توییتر خود با اعلام این خبر نوشت: «در تماس تلفنی با آقای انریکه مورا، آغاز مذاکرات با هدف لغو تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی، در روز ۸ آذرماه در وین مورد موافقت قرار گرفت.»

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ از سوی دیگر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن با هیاتی به ریاست رابرت مالی، نماینده کاخ سفید در امور ایران در دور هفتم مذاکرات برجامی در وین حضور می‌یابد.

ند پرایس مدعی شد اگر ایران در گفتگوهای ۲۹ نوامبر جدی باشد، رسیدن به توافق در کمترین زمان دور از دسترس نیست.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای این خبر را تائید کرد.

در بیانیه جوزپ بورل درباره آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران آمده است که انریکه مورا ریاست این گفتگوها (کمیسیون مشترک برجام) را برعهده خواهد داشت. قرار است نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا در کنار نماینده ایران در این مذاکرات مستقیم حضور داشته باشند.

به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضوع دور جدید گفتگوها «چشم‌انداز بازگشت احتمالی آمریکا به برجام» و روشی برای «تضمین اجرای کامل و موثر» این توافق از سوی همه طرف‌ها خواهد بود.

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز که ریاست هیات روس در مذاکرات برجامی را برعهده دارد چهارشنبه شب در توئیتی نوشت: مذاکرات وین درباره از سرگیری اجرای برجام ۲۹ نوامبر برگزار می‌شود. این تصمیم جمعی که از مدت‌ها پیش مورد انتظار بود راه را برای رفع تحریم‌های آمریکا باز می‌کند.

 

اولیانوف همچنین در پاسخ به سووال کاربری درباره امیدواری مسکو به نتیجه مذاکرات وین با توجه به تنش‌های لفظی

ایران و آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای وین به طور غیرمستقیم و به واسطه طرف‌های باقی مانده در برجام در حال مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بودند. این مذاکرات به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری خردادماه در ایران متوقف شد